Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 13.01.2023

Aslında, Hogwarts Legacy için zaten halihazırda sistem gereksinimleri vardı. Fakat, ekip yeni bir Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri listesi paylaştı. Dahası, eski sistem gereksinimleri listesini de ufaktan güncelledi. Biz de, şimdi sizlerle yeni sistem gereksinimlerine bakacağız. Bu yazımızda, sizleri 4 adet liste bekliyor olacak. Minimum, önerilen, ultra ve ultra 4K kaliteleri için sistem gereksinimleri mevcut. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan, direkt olarak mevzuya girelim.

Yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri bizden ne istiyor?

Şimdi, her zamanki gibi, önce listelerimize bir bakalım. Tabii, bunu yapmak istemezseniz, listelerimiz aşağıda sizi bekliyor. Minimum olarak Intel Core i5-6600 ya da AMD Ryzen 5 1400 işlemci gerekli. Ayrıca, eskiden 8 GB olan RAM, şu anda 16 GB. Ekran kartı olarak NVIDIA GeForce GTX 960 4 GB  ya da AMD RX 470 4 GB gerekli. 86 GB da boş depolama alanınız varsa, mis gibi demektir.

Yeni önerilen Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri tarafına da bir göz gezdirelim. Burada, yine en az 16 GB RAM şartı var. İşlemci olarak Intel Core i7-8700 ya da AMD Ryzen 5 3600 seçenekleri mevcut. Ekran kartı olarak ise NVIDIA GeForce 1080 Ti ya da AMD RX 5700 XT ya da Intel Arc A770 gerekiyor. Bu sisteme sahipseniz, oyunu yüksek ayarlarda 60 FPS olarak 1080p çözünürlükte oynarsınız.

Ultra listemiz de var, dediğimiz gibi. Burada, Intel Core i7-10700K (3,8 GHz) ya da AMD Ryzen 7 5800x (3,8 GHz) işlemci gerekiyor. Ayrıca, 16 GB olan RAM gereksinimi, burada 32 GB. Ekran kartı olarak da NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti ya da AMD Radeon RX 6800 XT modelleri var. Bu sisteme sahipseniz, Ultra ayarlarda 1440p çözünürlükte 60 FPS oynarsınız.

Yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri listeleri arasında, 4K Ultra listesi de var. Burada, en az Intel Core i7-10700K (3,8 GHz) ya da AMD Ryzen 7 5800x (3,8 GHz) işlemci şartı var. Ayrıca, yine 32 GB RAM gerekiyor. Dahası, NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti ya da AMD Radeon RX 7900 XT ekran kartı lazım. Bu sisteme sahipseniz, ultra ayarlarda, 4K çözünürlükte 60 FPS oynarsınız.

Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i5-6600 ya da AMD Ryzen 5 1400
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 4 GB  ya da AMD RX 470 4 GB
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 85 GB boş depolama alanı
 • Ek Notlar: Tercihen SSD, HDD desteklidir, 1080p/60 fps, Düşük Kalite Ayarları, Üst Düzey Performans Ayarı

 

Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-8700 ya da AMD Ryzen 5 3600
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 1080 Ti ya da AMD RX 5700 XT ya da Intel Arc A770
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 85 GB boş depolama alanı
 • Ek Notlar: SSD, 1080p/60 fps, Yüksek Kalite Ayarları, Üst Düzey Kalite Ayarı

 

Şimdi, Ultra ve Ultra 4K sistem gereksinimleri listelerini paylaşacağız.

Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri (Ultra):

 • İşletim sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-10700K (3,8 GHz) ya da AMD Ryzen 7 5800x (3,8 GHz)
 • RAM: 32 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti ya da AMD Radeon RX 6800 XT
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 85 GB SSD
 • Ek Notlar: SSD, 1440p/60 fps, Ultra Kalite Ayarları

 

Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri (Ultra 4K):

 • İşletim sistemi: 64 bit Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-10700K (3,8 GHz) ya da AMD Ryzen 7 5800x (3,8 GHz)
 • RAM: 32 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti ya da AMD Radeon RX 7900 XT
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 85 GB SSD
 • Ek Notlar: SSD, 2160p/60 fps, Ultra Kalite Ayarları

 

Yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri dışında ne önerirsiniz?

Sitemiz üzerinde elbette sadece yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri yok. Aynı zamanda, Hogwarts Legacy 2023 yılının en büyük oyunu olmaya hazırlanıyor gibi güncel haberlerimiz de mevcut. Dahası, STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri rehber yazımız da var. Tabii, Battlefield 1 sistem gereksinimleri gibi merak edeceğiniz oyunların da bilgileri mevcut.

Ayrıca, Resident Evil 4 Remake çıkış tarihi, hikayesi ve oynanışı rehber yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın. Bir de, Starfield Game Pass çıkış tarihi ne zaman yazımız sizleri bekliyor. Dahası, Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası hakkında da bildiklerimizi paylaştık. Bütün bunlar bir yana, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimimizi yaptık. Tavsiye isterseniz de, En iyi oyunlar 2022 yazımız sizleri bekliyor.

Bu oyun nedir?

Yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri yazımızda, bir de oyundan bahsedelim. Geleceğin aksiyon rol yapma oyunu Hogwarts Legacy, Avalanche Software imzalı ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından Portkey Games bayrağı altında piyasaya çıkacak. Fantastik Canavarlar da dahil olmak üzere Harry Potter kitapları ve film serisi, oyunun geçtiği Büyücülük Dünyası ortamı için ilham kaynağı oldu. Hogwarts Legacy 2023 yılında Windows, PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch'te satışa çıkacak.

Oynanışı nasıl?

Yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri yazımızda, oynanıştan bahsetmemek ayıp olurdu. Aksiyon rol yapma oyunu Hogwarts Legacy'de oyuncular Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki derslere kaydolacak. Yasak Orman, Diagon Yolu ve Hogsmeade'in yanı sıra Büyücü Dünyası serisindeki diğer mekânlar da keşfe açık olacak. Hufflepuff ve Ravenclaw ortak odaları, henüz diğer medyada görsel olarak tasvir edilmemiş diğer alanlar arasında yer alıyor. Kalenin içi ve dışı, oyun ilerledikçe mevsimleri yansıtacak şekilde estetik olarak değişecek.

Oyuncular karakter yaratma sırasında karakterlerinin cinsiyetini, evini ve görünüşünü seçebilirler. Bir karakter yaratırken, oyuncular sesi, fiziksel tanımı değiştirir ve gözlük gibi aksesuarlar ekler. Seviye atladıkça yeni büyülerin, yeteneklerin ve becerilerin kilidini açabilirsiniz ve bunları geliştirebilirsiniz. Oyuncu karakteri, seviye atlamak için oyun içi görevleri tamamlayarak deneyim puanları toplayacaktır.

Savaş, görevler, keşif, alan kılavuzu sayfaları ve ihtiyaç odaları bu zorluklardan bazılarıdır. Dört Hogwarts evinin ev puanlarının oyunun olay örgüsünde bir rolü vardır. Ancak bunlar oyuncu seçimlerinden etkilenen bir oyun mekaniği değildir. Oyuncular, oyunun çevresel özelleştirme özellikleri sayesinde oyunda ilerledikçe İhtiyaç Odası'nı değiştirebilecekler.

Oyuncu karakteri çok sayıda büyü yapma, iksir yapma ve savaş becerileri konusunda bilgi sahibi olacak. Oyuncular ilerledikçe kendi savaş stillerini geliştirebilecekler. Ders almak oyun mekaniğini geliştirse de, yeni büyüler öğrenmek başlı başına planlı bir oyun özelliği değildir. Olay örgüsünün gelişim aşamalarının bir parçası olarak derslere katılınacaktır.

Savaş eşyaları, oyuncuların ticaret veya işçilik yoluyla elde edebilecekleri ve kendilerine zarar vermek veya fayda sağlamak için kullanabilecekleri eşyalardır. Hipogrifler ve thestraller, oyuncuların evcilleştirebileceği, bakabileceği ve binebileceği büyülü yaratıklardan sadece birkaçıdır. Etkileşim için diğer büyülü yaratıklar arasında ejderhalar, troller, akromantulalar, graphornlar, mooncalves, fwoopers, kneazles ve nifflers var. Bazı yaratıkların, düşmanlarını mandraklarla şok etme yeteneği gibi savaş uygulamaları vardır.

Oyuncuların karakterleri oyundaki diğer karakterlerle arkadaş olacak. Okul arkadaşları, oyuncularla birlikte seyahat edebilen, becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan ve hikayelerini keşfederken ilginç sohbet konuları sağlayan arkadaşlara dönüşecek.

Hikaye nedir?

Yeni Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri yazımızda, bir de hikayeden bahsedelim. 1890'larda geçen Hogwarts Legacy, okula kayıt yaptıran beşinci sınıf bir öğrenciyi takip eder. Okula diğer öğrencilerden daha geç geldiği için Sihir Bakanlığı tarafından oyuncuya bir büyücüler alan rehberi geçer. Bu rehberin bölümleri, daha fazla bilgi ve deneyim puanı elde etmek için keşif yoluyla tamamlanır. Gizemli bir kadim büyü, "büyücülük dünyasını parçalamakla tehdit eden kadim bir sırrın" anahtarına sahip olan oyuncu karakteri kontrol eder.

Oyuncu karakterin, bu kayıp büyünün neden aniden popüler hale geldiğini ve kimin aynı anda onu kullanmaya çalıştığını belirlemeye yardımcı olması gerekecek. Büyücülük Dünyası serisinden Neredeyse Başsız Nick, Şişman Kadın ve Peeves gibi karakterler oyuncu tarafından etkileşime girer. Oyuncu, kahramanın akıl hocası olarak görev yapan Profesör Eleazar Fig de dahil olmak üzere yeni karakterler tanıyacak. Goblin İsyanı'nın lideri Ranrok ve bir grup Karanlık Büyücü'nün lideri Victor Rookwood oyundaki antagonistlerden ikisidir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.