Avatar
Yazar: Berkay Dağlı, Editör Yazım tarihi: 27.04.2024

Hardware Unboxed, "Bu hikayeyi mi kaçırdım? MSI'nin AMD Radeon 7000 serisinden tamamen çıkarıldığını, mevcut tüm ürünlerin sonlandırıldığını ve hiçbir zaman 7700 XT / 7800 XT yayınlamadığını duydum. Bu oldukça sessizce gerçekleşti gibi görünüyor." şeklinde bir paylaşım yaptı. HBU'nun yanlış olduğu söylenemez, gerçekten de bu oldukça sessizce gerçekleşti.

MSI, HardwareLuxx'a şunları söyledi: "Grafik kartları konusunda, şu anda odak noktamız aslında daha çok RTX kartları üzerinde. Bununla birlikte, AMD ile işbirliği bizim için son derece önemli ve oldukça ilgili. Anakartlar alanında özellikle çok olumlu bir gelişme görüyoruz".

Ancak, MSI yeni Claw oyun taşınabilir cihazını duyurdu ve piyasaya sürdü. Bu cihazda Intel Core Ultra "Meteor Lake" işlemcisi bulunuyor. Önde gelen oyun taşınabilir cihazların neredeyse tamamı AMD Ryzen APU'larını kullanırken MSI'nin Intel'in kollarına geçmesi, özellikle MSI'nin ilk oyun taşınabilir cihazı için denenmemiş bir işlemci seçmesi ilginç bir karar olarak kaldı.

Belki de Intel, MSI'ye direnemeyecekleri bir anlaşma teklif etti: şirketin artık Radeon GPU'ları üretmemesi karşılığında son derece ucuz ve büyük indirimli bir Meteor Lake işlemcisi dağıtımı. AMD, CPU yarışında Intel'den daha büyük bir rakip olduğu gibi oyun taşınabilir cihaz pazarında da öyledir. MSI'nin Claw içinde Intel CPU kullanması hala garip bir karar olarak kalırken... AMD Ryzen Z1 Extreme güçlü ASUS ROG Ally tarafından gerçekleştirilen hareketi düşününce daha da mantıklı hale geliyor.

Ve şimdi... şimdi MSI sessizce AMD Radeon GPU'larından uzaklaşıyor ve sadece NVIDIA GeForce RTX serisi GPU'ları üretiyor. MSI'nin şu anda piyasada 147 farklı SKU'su varken, rakip kart üreticileri GIGABYTE ve ASUS sırasıyla 86 ve 100 kartla RTX 40 serisinde yer alıyorlar.

MSI sadece 4 özel RX 7000 serisi GPU üretirken, GIGABYTE 12 kart ve ASUS 19 özel Radeon RX 7000 serisi GPU piyasaya sürdü.

Temmuz 2020'ye geri gidersek, MSI CEO'su Charles Chiang, Tayvan'daki bir binadan düşerek öldü ve şirket o zamandan beri oldukça ilginç şeyler yapıyor. Özel Radeon GPU'ları, özel GeForce GPU'ları kadar iyi olmadığı için, Radeon GPU'larından çekilme haberleri büyük bir sürpriz değil.

Claw içindeki Meteor Lake anlaşması büyük bir adımdı ve Claw 2'nin gelecekte muhtemelen bir sonraki nesil Intel Lunar Lake CPU tasarımı ile güçlendirileceğine eminim, rakip oyun taşınabilir cihazlar yeni AMD Ryzen APU tabanlı tasarımlar üretirken.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.