Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 04.01.2023

Bildiğiniz gibi, son günlerde STALKER 2 Heart of Chornobyl hakkında bir sürü yeni şey ortaya çıkıyor. Bugün de, STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri bilgileri çıktı. Biz de, bu yazımızda, "STALKER 2 Heart of Chornobyl kaç GB?" diye merak edenlerin merakını gidereceğiz. Tabii ki, önce her zamanki gibi bu listeleri inceleyeceğiz. Ardından da, sizlere listemizi vereceğiz. Bu sayede, siz de kendi canavarınız bu oyunu kaldırır mı, görebilirsiniz. Şimdi, ufaktan listeleri incelemeye geçelim.

STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri bizden ne istiyor?

STALKER 2 Heart of Chornobyl, bizden minimum olarak Windows 10 istiyor. Ayrıca, işlemci olarak da AMD Ryzen 5 1600X ya da Intel Core i5-7600K gerekli. RAM açısından, 8 GB yeterli. Ekran kartı olarak da AMD Radeon RX 580 8GB ya da NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB lazım. Bir de, 150 GB depolama alanı olması gerekli. Hatta, bu depolama alanının SSD'de olması daha iyi olur. Görünüşe göre, bizleri HDD'de uzun yükleme sahneleri bekliyor. Bu sisteme sahipseniz, oyunu minimum ayarlarda oynamanız mümkün.

Önerilen STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri listesine de bir bakalım. Yine, Windows 10 yeterli. Fakat, işlemci olarak AMD Ryzen 7 3700X ya da Intel Core i7-9700K lazım. Ayrıca, bu sefer 16 GB RAM gerekli. Ekran kartı olarak, şimdi sizlere daha fazla seçenek vermişler. AMD Radeon RX 5700 XT 8GB ya da NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB ya da
NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB, önerilen kartlar. Tabii, depolama alanı olarak yine 150 GB gerekiyor. Yine, SSD olmasında fayda var. Bu sisteme sahipseniz, oyunu rahatça oynayabilirsiniz demektir.

STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600X ya da Intel Core i5-7600K
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: AMD Radeon RX 580 8GB ya da NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
 • Depolama alanı: 150 GB boş depolama alanı
 • Ek Notlar: SSD

 

STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X ya da Intel Core i7-9700K
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran kartı: AMD Radeon RX 5700 XT 8GB ya da NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB ya da
  NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti 11GB
 • Depolama alanı: 150 GB boş depolama alanı
 • Ek Notlar: SSD

 

Başka ne önerirsiniz?

Sitemiz üzerinde merak edeceğinizi düşündüğümüz başka yazılarımız da var. Mesela, en başka Battlefield 1 sistem gereksinimleri yazımıza bakabilirsiniz. Sonra, PUBG sistem gereksinimleri yazımıza bir göz gezdirebilirsiniz. Bu yazımızda, PUBG'ye başlama planlarınız varsa, sizlere yardımcı olacak bilgileri bulacaksınız. Oyuna başlamadan bakılması gereken bilgilerden biri de, kesinlikle sistem gereksinimleri. Dahası, Elden Ring sistem gereksinimleri yazımız da sizleri bekliyor. Elden Ring gibi efsane görüntü kalitesine sahip ve geniş bir oyun da istiyor olabilirsiniz. Bu oyuna başlayacaksanız da, sisteminizin yettiğinden emin olmanız şart.

Ayrıca, The Forest sistem gereksinimleri yazımız da sizlere faydalı olacaktır. Çıktığından beri oyuncuların bilgisayarından eksik olmayan bir yapım. Dahası, gerçekten çok iyi oynanış özelliklerine sahip. Bu yüzen, siz de oyuna başlamak istiyor olabilirsiniz. Peki, sisteminiz hazır mı? Bunu da kontrol etmekte fayda olacaktır. Bütün bunlar bir yana, sizlere 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimini yaptık ve paylaştık. Bir de, oyun tavsiyesi isterseniz En iyi oyunlar rehber yazımıza bakmanızı da tavsiye ederiz.

Bu oyun da neyin nesi?

STALKER 2 sistem gereksinimleri yazımızda, bir de oyundan bahsedelim. Geleceğin birinci şahıs nişancı hayatta kalma korku video oyunu S.T.A.L.K.E.R. 2 Heart of Chornobyl, Ukraynalı oyun şirketi GSC Game World imzasıyla geliyor. S.T.A.L.K.E.R. video oyunu serisinin dördüncü ve 2009'da Call of Pripyat'ın piyasaya sürülmesinin ardından konsollarda piyasaya sürülecek ilk bölümü olacak. Microsoft Windows ve Xbox Series X/S için satışa sunulacak.

Piyasaya çıkması hedef olan yılda iptal edildi. Ondan önce, ilk olarak Call of Pripyat çıktıktan sonra 2012 çıkış tarihi ile duymuştuk. Yıllar sonra, 2018'de oyun yeniden ortaya çıktı. Unreal Engine 5 destekli çalışma yeniden başldı. Ancak Ukrayna'da devam eden çatışmalar nedeniyle oyunun 8 Aralık 2022 olan çıkış tarihi daha ileri gitti. Geliştirme ekibi daha sonra resmi Discord kanalında prosedürün hâlâ devam ettiğini ve teslim tarihinin şu anda 2023 olarak belirlendiğini açıkladı.

Küllerinden nasıl doğdu?

STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri yazımızda, oyunun tarihinden de bahsetmek şart. GSC Game World, yıllarca uykuda kaldı. Sonra Cossacks 3'ü yapmak için Aralık 2014'te küllerinden doğdu. Dört yıl sonra, oyunun Facebook sayfasında yeni bir S.T.A.L.K.E.R. 2'nin yapımıyla ilgili bir duyuru geldi. Sonra, oyunun web sitesi olan www.stalker2.com'a bir bağlantı geldi. Daha sonra oyunun Unreal Engine 4 motoru ile geleceği açıklamasını duyduk. Yeni yayınlanan S.T.A.L.K.E.R. 2 yapısı, oyunun geliştirilme sürecinin çok erken bir döneminde, henüz "tasarım dokümanı aşamasında" iken duyurulmuştu. Grygorovych daha sonra bir podcast yayınında, projenin 2018'deki lansmanının yalnızca E3'te bir yayıncılık anlaşması yapmak için beklenti yaratmaya hizmet ettiğini söyledi.

Microsoft/Bethesda basın konferansında tam bir oynanış görüntüsünün gösterildiği E3 2021'e kadar proje hakkında çok az şey biliniyordu. Yeni çıkış tarihi 28 Nisan 2022 oldu. Yaratıcılara göre oyunun Unreal Engine 5 sürümü Ağustos 2021'de güncellendi.

Erken aşamaları nasıldı?

STALKER 2 Heart of Chornobyl sistem gereksinimleri yazımızda, son olarak erken aşamalarından da bahsedelim. İlk olarak 2010 yılında tanıtılan S.T.A.L.K.E.R. 2'ye 2012 çıkış tarihi GSC Game World CEO'su Sergiy Grygorovych tarafından, "Serinin resmi satışları dünya çapında 4 milyon kopyayı aştığında S.T.A.L.K.E.R. evreninde yeni bir büyük oyun geliştirmeye başlamak konusunda hiçbir endişemiz yoktu. Bu, oyuncuların bizden beklediği çılgınca popüler oyunun bir sonraki bölümü olacak." şeklinde verildi. Oyunun geliştirme süreci iddialıydı. S.T.A.L.K.E.R. 2'nin oyun için özel olarak yaratılan yepyeni bir çoklu platform motoruyla uyumlu olacağı açıklandı.

Oyunun yapımı sırasında çok sayıda işten çıkarma ve genel yıpranma sonucunda GSC çalışanlarının sayısı %75 oranında azaldı. İki yıl sonra Grygorovych, muhtemelen mali sıkıntıların bir sonucu olan "kişisel nedenlerle" tüm geliştirmenin derhal durdurulacağını açıkladı. GSC Game World'ün resmi feshi 9 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşti. Twitter'ın resmi hesabı "Devam etmek için elimizden geleni yapacağız. Ancak şu anda hiçbir şey garanti değil." Birkaç ay süren belirsizliğin ardından, geliştirmenin tatilden sonra da devam edeceğini belirten bir güncelleme yapıldı. Nisan 2012'de şirketin Facebook sayfasında yapılan bir duyuruya göre, S.T.A.L.K.E.R. 2'nin bu yapısının sonlandırılmasının resmi nedeni yatırımcılar, personel ve orijinal IP hakları sahibi arasındaki bir anlaşmazlıktı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.