Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 31.12.2022

Crytek, geçtiğimiz birkaç yıl içinde üç oyunu da yeniden düzenledikten sonra Crysis 4'ü resmen tanıttı. Yeni teknoloji için tasarlanan Crysis 4, serinin modern platformlar ve PC için yeniden keşfedilen bir sonraki evrimi olmayı vaat ediyor. Peki Crysis 4 çıkış tarihi ne zaman? Crysis 4 hakkında daha fazla bilgi veya oynanışı ne zaman gelir? Muhtemelen Crysis 4, Crysis 3'ten sonra en az on yıl boyunca piyasaya çıkmaz. Çünkü hala daha çok uzak duruyor. Crytek henüz oyunla ilgili pek çok ayrıntıyı kamuoyuyla paylaşmadı. Fakat, neleri bekleyeceğimize dair küçük birkaç tahminimiz var.

Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlasında neler var?

Oyun hakkında duyduğumuz, bildiğimiz, öğrendiğimiz her şeyi sizlerle paylaşacağız. Şimdi, sizlere oyun hakkında neredeyse her konuda bildiklerimizden bahsedeceğiz. Ortaya çıkan bilgiler sayesinde yapacağız bunu da. Şimdi, dilerseniz ufaktan bu bilgilere geçelim.

Crysis 4 çıkış tarihi ne zaman olur?

Crysis 4 için henüz bir çıkış tarihi verilmedi. Ancak 2023'ün sonunda veya 2024'ün başında satışa çıkmasını bekleyebiliriz. Oyunun bu yıl piyasaya sürülmeyeceği açık. Çünkü sadece kısa bir fragman gördük ve sadece yapımın "erken aşamalarında" olduğunu biliyoruz.

Crysis 4 hangi platformlarda olacak?

Crysis 4'ün platformları henüz açıklanmadı. Fakat, PC ve PS5 ve Xbox Series X|S gibi mevcut nesil konsollarda bekliyoruz. Oyunun en az bir yıl boyunca piyasaya çıkmayacağı göz önüne alındığında, son nesil bir sürüm şüpheli duruyor.

Crysis 4 oynanış olarak nasıl olur?

Crysis 4'ün oynanışı henüz kamuoyuna açıklanmadı. Şimdiye kadar gördüğümüz tek şey, bazı temaları ima eden ve serinin nereye gidebileceğine dair bize bir fikir veren çok hızlı bir CGI fragmanı. Bu yılın ilerleyen zamanlarındaki Summer Games Fest'te belki daha fazlasını görebiliriz.

Crysis 4 detaylar

Crytek, Crysis 4 ile ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Ancak yukarıda gösterilen duyuru teaser'ı birkaç şeye işaret ediyor. İlk olarak, teaser Nomad'ın kaskının görüntülerini ve dünyanın sonu ve güneşin patlaması gibi felaketleri andıran olayları içeriyor.

Bu, Nomad ve orijinal üç oyunun ortamının ortadan kalktığı ve Crysis 4'ün serinin yumuşak bir şekilde yeniden başlamasını temsil ettiği konseptine bir ima olması muhtemel. Seri, "yolculuğa katılma ve kahraman olma zamanı" ifadesinin de işaret ettiği gibi, canlı hizmet, işbirliği formatına doğru ilerliyor olması da mümkün.

Ancak bunun dışında, bu fragmanda ayırabileceğimiz pek bir şey yok. Hitman 3'ün oyun yönetmeni Mattias Engström, Crytek tarafından devam oyununun yapımını denetlemek üzere işe alındı. Crysis 4'ten şimdilik bu kadar olsun. Crytek oyun hakkında daha fazla bilgi vermeye devam ettikçe, Crysis 4'ün piyasaya sürülmesine kadar olan güncellemeler için sık sık kontrol ettiğinizden emin olun.

Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası dışında neler var?

Şimdi, bu tarz bir yazı arıyorsanız, Starfield Game Pass çıkış tarihi gibi bir yazımız da var. Bu yazımızda, günümüzün merakla beklenen oyunlarından bir tanesi var. Bizi de sabırsız bir hale getiren Starfield çıkış tarihini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Final Fantasy 16 çıkış tarihi belli oldu yazımız da sizleri bekliyor. Yine, gerçekten merak edilen bir başka oyun bu. Sonuçta, Final Fantasy gibi efsanevi bir seri söz konusu. Tabii, Resident Evil 4 Remake çıkış tarihi, hikayesi ve oynanışı hakkında da bir yazımız mevcut. Aynı şeyleri tekrarlıyor gibi olacak. Fakat, yine de gerçekten merak ettiğimiz ve sabırsızlandığımız başka bir oyun daha.

Bütün bunlar bir yana, sizler için 2022 yılının en iyi oyunlarını seçtik. 2022 yılının en iyi 20 oyunu rehber yazımızda, sizler için seçtiğimiz 20 oyunu anlattık. Tabii ki, tahmin edebileceğiniz üzere, detay da verdik. Dahası, oyun tavsiyesi isteyen oyuncular için de En iyi oyunlar var.

Crytek kimdir?

Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı hakkında bilgi verirken bir de şirketten bahsedelim. Sonuçta, bizler için efsanevi bir oyun hazırlıyorlar. Frankfurt merkezli Crytek GmbH, yazılım ve video oyunları üreten bir Alman şirketidir. Yerli kardeşler 1999 yılında Coburg'da kurdu. Ayrıca, 2006 yılında Frankfurt'a taşınan Crytek, İstanbul ve Kiev'de de stüdyolar işletmektedir. Bulgaristan'ın Sofya kentindeki Crytek Black Sea, Nottingham'daki Crytek UK ve Austin, Teksas'taki Crytek USA ise Crytek'in eski stüdyolarından bazılarıdır. Far Cry serisinin orijinal bölümü ve Crysis serisi Crytek tarafından üretilmiştir. Şirketin CryEngine'i en çok bu açık dünya oyunlarına güç vermesiyle tanınır. Sonraki devam oyunları ve spin-off'lar Ubisoft Montreal tarafından yaratılmıştır.

Crytek nasıl ortaya çıktı?

Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası yazımızda bir de şirketin temelinden bahsedelim. Türk-Alman kardeşler Cevat, Avni ve Faruk Yerli Eylül 1999'da Almanya'nın Coburg kentinde Crytek'i kurdular. İlk çalışmalarından biri, X-Isle Dinosaur Island oyunu için bir teknoloji demosuydu. Bu demo, o zamanlar diğer oyun motorlarının yapabildiğinden daha büyük görüntüleme mesafelerine olanak tanıyan oyun motoru teknolojilerinin yeteneklerini gösteriyordu. Nvidia ile 1999 Electronic Entertainment Expo'da (E3) bir araya geldiler. Sonra, burada Nvidia ve diğer medya kuruluşları teknoloji gösterileriyle ilgilendiler. X-Isle'ı Nvidia kartları için kıyaslama yazılımı olarak piyasaya çıkarmak amacıyla Crytek daha sonra Nvidia ile güçlerini birleştirdi.

Engalus, Crytek'in ilk önemli video oyunu projesiydi. E3 2000'de özel olarak sergilenen siberpunk temalı ve rol yapma bileşenlerine sahip bir birinci şahıs nişancı oyunuydu. Fikir, Nvidia sergisindeki bir teknoloji gösterimi sayesinde 2000 ECTS'de işletmenin dikkatini çekti. Ancak daha sonra terk oldu. Ubisoft, X-Isle'ı tamamen AAA bir oyuna dönüştürmek için Crytek'e başvurdu. Mart 2004'te piyasaya sürülen Far Cry bunun sonucuydu. Bunun yanı sıra Crytek, Far Cry ve X-Isle oyun motorunun lisanslanabilir versiyonunu ortaya çıkardı.

Eski bir stajyerin Crytek'in yazılımı yasadışı olarak kullandığı yönündeki iddiaları üzerine Alman yetkililer Şubat 2004'te Crytek'in tesislerine sabahın erken saatlerinde bir baskın düzenledi. Polis, ödenen lisanslardan daha fazla yazılım kopyası olduğunu tespit etti. Ancak herhangi bir suçlamada bulunulmadı. Crysis serisi, Crytek ve Electronic Arts (EA) arasında CryEngine'e dayalı yeni bir oyun franchise'ı yaratmak için kurulan stratejik ilişkinin bir sonucu olarak ortaya çıkacaktı. CryEngine'in sadece Far Cry'ın gösterdikleriyle sınırlı olmadığını göstermek için Crytek bu yaklaşımı seçti. Bu işbirliği, Ubisoft'un 2006 yılına kadar Far Cry serisinin tüm haklarını ve daha sonra kendi Dunia Engine'lerini oluşturmak için değiştirdikleri orijinal CryEngine için kalıcı bir lisans almasını sağladı. PC oyunlarının geleceğini göstermek için Crytek ve ATI Aralık 2004'te benzersiz bir sinematik machinima üretti.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.