İnceleme süreci

Leadergamer üzerinde gerçekleştirdiğimiz inceleme yazılarımızda, öncelikle oyunların bizlere neler sunduğunu anlatıyoruz. Daha sonrasında ise, bu sunulan özelliklerin, bizi ne kadar mutlu ettiği veya neden kötü olduğu ile ilgili bilgi veriyoruz. Her oyunu, olabildiğince kendi halinde ele almaya ve karşılaştırma yapmamaya çalışıyoruz. Bu sayede, oyuna ön yargısız bir şekilde yaklaşarak, siz okuyucularımıza fikirlerimizi aktarıyor ve sizlerin de, o oyun hakkında fazlasıyla bilgi edinmesini amaçlıyoruz.

Sitemiz üzerinde incelediğimiz yapımları, hem sizin hem de bizim ilgimizi çeken yapımlardan seçmeye çalışıyoruz. Farklı ve değerli yapımlara da el atarak, keşfedilmemiş cevherlerden bahsetmeyi de hedeflerimiz arasında bulunduruyoruz. Oyunları oynayıp inceleyen yazarlarımız, genel olarak seriye veya oyuna ön yargılı olmayan, objektif yaklaşabilecek ve gerçekten kendi fikri neyse onu belirtebilecek kişiler.

Hangi oyunları inceliyoruz?

Sitemizde incelediğimiz yapımların, tam çıkışını gerçekleştirmiş olmasına özen gösteriyoruz. Eğer henüz çıkış yapmadıysa, daha çok ön inceleme yazısı olarak fikirlerimizi ve oyunun sunduklarını paylaşıyoruz. Bunun sebebi de, henüz tam çıkışını yapmamış bir oyun için net bir kanıya varmanın mümkün olmaması. Alfa veya Beta sürecinde olan yapımların geliştirilmesi, tam çıkışında çok daha iyileştirilmesi gibi bir avantajı bulunuyor. Bu yüzden, bizim fikrimizce henüz tam çıkışını yapmamışken oyun hakkında son yorumu yapmak doğru bir adım değil.

Eğer oyun elimize erken ulaştıysa ve ambargo tarihine kadar bitecek gibi değilse, öncelikle oyunla ilgili ilk izlenimimizi paylaşıp, daha sonrasında da bu inceleme yazımızı güncelleyerek son notunu paylaşıyoruz. Bu sayede hem erkenden oyundan bahsedebilmiş oluyoruz hem de tam anlamıyla incelemeyi tamamlamış oluyoruz.

Puanlama sistemimiz nasıl işliyor?

Leadergamer ekibi olarak incelemelerimizde belli ve bize özel bir puan sistemi kullanıyoruz. Oyunlara gerekli madalyaları veriyoruz. İnceleme yazılarımızın sağ üst kısmında, vermiş olduğumuz madalyayı görebilirsiniz. Toplamda 5 adet inceleme notumuz bulunuyor. Bunlar:

  • Lider Oyun!
  • Öneriyoruz.
  • Arada Kaldık...
  • Önermiyoruz.
  • Çöplerin Lideri

Eğer oyun bizi gerçekten çok fazla eğlendirmeyi başarmışsa ve sunduğu özellikler gerçekten doyurucu geldiyse, Lider Oyun! madalyamızı hak ediyor. Lider Oyun! dediğimiz oyun mükemmel diye bir şey elbette yok. Bu, sadece bizim kesinlikle tavsiye ediyor olduğumuz anlamına geliyor.

Öneriyoruz. notumuzu alan bir oyun ise, doyurucu özelliklere sahip fakat her kitleye hitap etmeyecek oyunlar. Eğer inceleme yazımıza konuk olmuş olan yapım, kendi çapında ve hitap ettiği kitleyi eğlendirebilecek bir yapımsa ama herkesi kendine çekebileceğini düşünmüyorsak, Öneriyoruz. notumuzu veriyoruz.

Arada Kaldık... adını verdiğimiz bu notumuz ise bizi gerçekten arada bırakan yapımlar. Yani, hem güzel özellikleri olan hem de kötü yönleri olan yapımlara bu puanı veriyoruz. Ne yazık ki her oyun çok güzel olmuyor ama kötü de olmuyor. İşte orada, Arada Kaldık... notumuz devreye giriyor.

Önermiyoruz. dediğimiz yapımlar, en kötü olmasa da gerçekten kötü olan oyunlar oluyor. Bir oyun bizi arada bile bırakmıyorsa, önermediğimiz bir yapım haline geldiyse, vay haline demeli.

Çöplerin Lideri puanımızı kapmayı başaran oyunlara saygımız gerçekten sonsuz. Çünkü, neredeyse imkansız olan bir şeyi başarmışlar demektir. Çöplerin Lideri, artık oyunu gömecek olan bir madalya, adından da anlaşılabileceği üzere. Bu notu hak edecek bir yapımla karşılaşmayı gerçekten hiç istemeyiz ama olur da biri başarmışsa, geçmiş olsun dileklerimizi sunarız.