Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 30.12.2022

Yılın oyunu olmayı başaran bir oyun, bu yazımızın konusu. Kendisi, gerçekten efsanevi bir yapım. Evet, Elden Ring'den bahsediyoruz. Bu rehber yazımızda, Elden Ring sistem gereksinimleri bilgilerini paylaşacağız. Yani, merak ettiğiniz, "Elden Ring kaç GB?" sorusuna detaylı yanıt getireceğiz. Tabii ki, bunu yaparken her zamanki yolumuzdan gideceğiz. Zira, alıştık artık. Yani, önce sistem gereksinimleri listelerine birlikte bakacağız. Ardından ise, listelerimizi sizlerle paylaşacağız. Öyleyse, artık ufaktan bakmaya geçelim, değil mi?

Elden Ring sistem gereksinimleri bizden ne istiyor?

Elden Ring'in minimum listesine bakarak başlayalım incelemeye. Önce, işletim sistemi tarafına bakalım. Burada, Windows 10 olduğunu görmekteyiz. Ardından işlemci tarafına bakıyoruz. Burada Intel Core i5-8400 ya da AMD Ryzen 3 3300X önerileri var. RAM açısından ise 12 GB gerekiyor. Ekran kartı konusunda NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB ya da AMD Radeon RX 580 4GB seçenekleri var. Ekran kartınızın DirectX 12 desteklemesi bir şart. Ayrıca, 60 GB da boş yeriniz olması gerekli. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, oyunu minimumda rahatça oynarsınız.

Önerilen Elden Ring sistem gereksinimleri tarafına geldi sıra. Burada, işletim sistemine Windows 11 de geliyor. Tabii, Windows 10 önerisi de var. Ayrıca, işlemci olarak Intel Core i7-8700K ya da AMD Ryzen 5 3600X seçenekleri mevcut. Bu sefer RAM olarak 16 GB gerekiyor. Sonra, ekran kartı tarafında ise NVIDIA GeForce GTX 1070 8GB ya da AMD Radeon RX Vega 56 8GB seçenekleri var. DirectX ve depolama alanı gereksinimleri, olduğu gibi aynı. Bu sisteminiz veya daha iyisi varsa, oyunu rahat bir şekilde oynayabilirsiniz demektir. Kendi sisteminizi aklınızda gözden geçirin. Hatta, ona bile gerek yok. Zira, listelerimizi okurken de aklınıza gelecektir. Bu şekilde, elinizdeki güç ile oyunun isteklerini karşılaştırabilirsiniz. Buna göre de bir sonuca varırsınız. Şimdi, sizleri listelerimiz ile baş başa bırakalım.

Elden Ring sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i5-8400 ya da AMD Ryzen 3 3300X
 • RAM: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060, 3GB ya da AMD Radeon RX 580, 4GB
 • DirectX: DirectX 12
 • Depolama Alanı: 60 GB
 • Ses Kartı: Windows uyumlu ses cihazı

 

Elden Ring sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: Windows 10 ya da Windows 11
 • İşlemci: Intel Core i7-8700K ya da AMD Ryzen 5 3600X
 • RAM: 16GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070, 8GB ya da AMD Radeon RX Vega 56, 8GB
 • DirectX: DirectX 12
 • Depolama Alanı: 60 GB
 • Ses Kartı: Windows uyumlu ses cihazı

 

Başka ne önerirsiniz?

Elbette, sitemiz üzerinde Elden Ring ile alakalı tek yazımız bu değil. Ayrıca, Elden Ring en iyi silahlar rehber yazımız da sizleri bekliyor. Tabii, meraklılar için Elden Ring 32-bit PSX versiyonu yazımız da mevcut. Bütün bunlar bir yana, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimimizi de paylaştık. Dahası, oyun önerisi isteyenler için de En iyi oyunlar yazımız sizleri bekliyor.

Peki, nedir bu oyun?

Elden Ring sistem gereksinimleri bilgilerini verdik. Fakat, bu oyun da neyin nesi? Siz de bunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden, şimdi oyundan bahsedeceğiz. Elden Ring adlı 2022 aksiyon rol yapma oyunu FromSoftware ve Bandai Namco Entertainment imzasıyla çıktı. Fantezi yazarı George R. R. Martin ve Hidetaka Miyazaki gibi isimler de arkasında. PlayStation 4, PlayStation 5, Windows, Xbox One ve Xbox Series X/S için 25 Şubat 2022'de çıktı. Oyunun amacı, Elden Yüzüğü'nü yeniden inşa etmek ve oyuncu karakterini Elden Lordu konumuna yükseltmektir.

Oyuncular Elden Ring'in zindanlar, yeraltı mezarları ve tüneller gibi yerler içeren interaktif açık dünyasını üçüncü şahıs bakış açısıyla özgürce keşfedebilirler. At binme, zanaatkarlık ve çeşitli silahlar ve büyüler kullanarak savaşmak oyuna dahildir.

Elden Ring, serinin ilk oyununun daha iyisi olacaktı. Ayrıca, FromSoftware, Dark Souls'a benzer bir oynanışa sahip bir açık dünya oyunu yapmak için yola çıktı. Martin mükemmel bir iş çıkardı ve Miyazaki onun katkısının geçmiş FromSoftware yapımlarına göre anlaşılması daha kolay bir hikaye ile sonuçlanacağını tahmin ediyordu.

2022'nin en iyi video oyunlarından biri olan Elden Ring, açık dünyası, oynanışı ve ortamı nedeniyle eleştirmenlerden övgü aldı. Ancak ilk teknik performansı nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Ekim 2022'ye kadar oyun 17,5 milyondan fazla kopyası sattı. Dahası, birden fazla Yılın Oyunu ödülü dahil olmak üzere çok sayıda övgü topladı.

Oynanışı nasıl?

Elden Ring sistem gereksinimleri yazımızda bir de oynanıştan bahsedelim. Elden Ring, savaş ve keşfin ana oyun mekaniği olduğu bir üçüncü şahıs aksiyon rol yapma oyunudur. Bloodborne, Sekiro: Shadows Die Twice ve Dark Souls serisi gibi diğer FromSoftware oyunlarını anımsatan bileşenlere sahiptir. Oyuncular, ölümsüz canavarlarla dolu çorak bir arazi olan Caelid'den yeşil tarlalar ve antik kalıntılarla dolu Limgrave'e kadar uzanan Lands Between'in açık dünyasında ve altı ana bölgesinde dolaşmakta özgürdür. Savaş dışında hızlı seyahat etme yeteneği var.

Ayrıca, karakterin bineği Torrent'in birincil ulaşım aracı olması sayesinde açık dünya alanları daha iyi. Her ana alanı kontrol eden ve oyunun birincil patronları olarak hareket eden yarı tanrılar, oyuncuların oyun boyunca birlikte koşacakları oyuncu olmayan karakterler (NPC'ler) ve rakipler arasındadır. Elden Ring'de açık dünya konumlarının yanı sıra boss dövüşleri içeren gizli zindanlar ve yer altı mezarları, tüneller ve mağaralar gibi faydalı eşyaların bulunabileceği yerler de vardır.

Oyunun başında oyuncu, başlangıç büyülerini, ekipmanlarını ve niteliklerini belirleyen bir karakter sınıfı seçer. Düşmanlarla yakın dövüş silahlarıyla, menzilli silahlarla veya büyülerle savaşmak mümkün. Düşman saldırılarını engellemek için kalkanlar var. Ayrıca, onlardan kaçmak için kaçma yeteneği var. Elden Ring'de büyüler kullanıcının kendi silahlarını geliştirmesini, düşmanlara uzaktan saldırmasını ve kaybedilen can puanlarını yenilemesini sağlar. Bir asa veya Kutsal Mühür eşyası ile kullanılan bu büyülerin kısıtlı bir kısmını oyuncuların ezberlemesi mümkündür.

Silahlara yeni yetenekler kazandıran mevcut "efsunlar" olan Ashes of War, Elden Ring'de silahları geliştirmek için var. Her Ashes of War, savaşta kullanılan ve silahlara eklenen veya silahlardan çıkarılan özel bir güç olan bir Weapon Art ekler. Doğrudan savaşa ek olarak, saldırganlardan tamamen kaçınmak veya kritik vuruşlarla gizlenirken onları hedef almak için gizlilik mekaniği var.

Oyunun her bölümünde, oyuncu karakterinin niteliklerinin gücünü artırabileceği, öğrenilen büyüleri değiştirebileceği, Savaş Küllerini takas edebileceği veya hızlı seyahat özelliğini kullanabileceği Lütuf Siteleri adı verilen kontrol noktaları vardır. Elbette, bunlardan çok daha fazlası da var oyunda.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.