Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.01.2023

Massive Entertainment adlı bir Ubisoft bölümü iki AAA oyun yaratmak için sıkı bir şekilde çalışıyor. Bunlardan ilki James Cameron'ın Avatar dünyasında geçen Avatar: Frontiers of Pandora adlı bir video oyunu. İkinci oyun ise adı açıklanmayan bir açık dünya Star Wars hikaye oyunu. Ayrıca, ekstra bir bilgi daha verelim. Division serisi ve Far Cry 3 de Massive imzasıyla geldi. Fakat, konumuz daha çok Ubisoft Massive gelecek oyunlarındaki ödeme sistemi ihtimali.

Avatar: Frontiers of Pandora 2017'den beri yapım aşamasında. Muhtemelen bu yıl piyasaya çıkacak. Ubisoft ve Lucasfilm arasında bir Star Wars oyunu yapmak için yapılan işbirliği hakkında daha fazla bilgi 2021'de olduğu gibi bu yıl da gelecek. Bir iş ilanına göre Ubisoft, bir sonraki oyunlarını ticarileştirmek için yöntemler araştırıyor olması muhtemel. Yaklaşık iki hafta önce bir para kazanma uzmanı pozisyonu için iş ilanı çıktı. İş ilanında "Ubisoft'taki Para Kazanma Uzmanları, oyuncularımıza ve her oyunun ruhuna saygı duyarken kârlılığı artıran yollar ayarlayarak oyunlarımızın finansal başarısına katkı sağlar" deniyor.

Ubisoft Massive gelecek oyunlarında nasıl bir ödeme sistemi olacak?

Size, biraz önce iş ilanından bahsettik. Şimdi, bu iş ilanındaki pozisyonun görevlerinden bahsedelim. Pozisyonun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden fazla sorumluluğu vardır:

  • Para kazanma stratejilerini ve 3 Ubisoft projesinin edinme, katılım ve para kazanma KPI'larını izleyin.
  • Projelere yönelik önerileri geliştirmek için özel analizler gerçekleştirin.
  • Oyuncu beklentileri ve yaratıcı ve oyun yönleriyle uyumlu para kazanma stratejileri geliştirmek için projenin para kazanma direktörü ile ortak çalışın.
  • Öğeler, etkinlikler ve hizmetler için adil fiyatlandırma ayarlamak için oyun ekonomisi tasarımcılarıyla yakın bir şekilde çalışın.
  • Dijital satış ekipleriyle birlikte birincil ve ikincil mağazaların içeriğini, promosyonlarını ve tekliflerini planlayın ve denetleyin.
  • Para kazanma sistemlerinizi ve özelliklerinizi uygulamak için birbirine bağlı ekiplerle (UI, UX, programlama vb.) işbirliği yapın.
  • Para kazanma özelliklerini takip edin ve bunları oyuncu geri bildirimlerine, raporlama sonuçlarına vb. göre uyarlayın.

 

İş tanımına göre, aday Avatar ve Star Wars gibi yeni Massive oyunları üzerinde çalışacak. "Massive'de, Division 2, Avatar: Frontiers of Pandora ve The Star Wars Project gibi devam eden projelerimize kendi deneyiminizi katarken en çok sevdiğiniz şeyi yapacaksınız. Burada aynı zamanda şirket içi motorumuz Snowdrop ve Ubisoft'un dijital ekosistemi ve dağıtım platformu Ubisoft Connect gibi yeni teknolojiler de geliştiriyoruz." Ubisoft Massive'in Avatar Frontiers of Pandora oyunu James Cameron'ın Avatar evreninde geçen bir açık dünya oyunudur. Avatar: The Way of Water'ın gişedeki başarısı ve popülerliği, insanların Avatar evrenine olan ilgisi arttıkça Frontiers of Pandora'nın sağlam temeller üzerinde durmasını sağlıyor.

Avatar The Way of Water ve Frontiers of Pandora yaklaşık bir yıl arayla geçiyor. Oyun, filmdeki olaylar ile başlangıçtaki bir yıllık geri dönüş arasında bir yerde geçiyor. Ubisoft oyunlarında ne kadar yaygın olduklarını göz önüne alalım. Bu durumda, Ubisoft Massive ekibinin yapacağı bir mikro ödeme sisteminin dekoratif olması olası. Frontiers of Pandora'nın çok oyunculu bir bileşeni olmayacak, bu nedenle herhangi bir MTX, Battle Pass'lere veya sanal para birimine bağlanamaz.

Ödeme sistemi neden olur?

Ubisoft Massive'in yakında çıkacak diğer önemli Star Wars oyunu ise bir açık dünya deneyimi. Oyun hakkında kesin olarak bildiğimiz tek şey geliştirilmekte olduğudur. Hikaye odaklı interaktif bir evren olacak. Çoklu oyuncunun varlığı belirsiz. Fakat oyunla ilgili bilgiler bu yıl içinde ortaya çıkabilir. Mikro ödemeler oyuncuların ağzında kötü bir tat bırakıyor. Ancak çoğu kişi oyun yapımcıları için finansal başarının ne kadar önemli olduğunu takdir etmeyebilir. Yeni bir oyunun fiyatı 20 yıl içinde 60 dolardan 70 dolara çıktı. Bu durumda, şirketlerin kârlı kalabilmek için ek gelir kaynakları bulması gerekiyor.

Bir oyun yapmanın maliyeti kesinlikle yüksektir. Özellikle de söz konusu olan ünlü AAA lisanslı bir IP ise. Oyuncular mikro ödemeleri sık sık eleştiriyor. Yine de satın alma işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Sonuçta Warzone, Apex ve Fortnite gibi oyunlar tesadüfen ücretsiz değil. Doğru şekilde yapıldığında, mikro ödemeler her zaman olumsuz olmak zorunda değildir; aslında, tüm deneyimi geliştirebilirler. İş ilanında yer alan ifadelerden, Ubisoft'un daha mantıklı ve müşteri dostu bir yönde ilerlediği anlaşılıyor.

Massive, "oyuncularımıza ve her oyunun ruhuna saygı duyarken geliri artıran stratejiler oluşturacak" birini aradıklarını belirtti. Elbette, tüketicilerin deneyimlerinin mikro ödemeler tarafından tamamen yok edildiği sayısız örnek var. Star Wars Battlefront II'de durum böyleydi. Mikro ödeme sistemi çok fazşa tartışma yarattı. Öyle ki, dünyanın dört bir yanından kanun koyucular harekete geçmek zorunda kaldı. Massive Entertainment birinci sınıf oyunlar çıkarma konusunda bir üne sahip. Ubisoft Massive ekibinin, en popüler film IP'lerinden bazılarına dayanarak yarattıkları oyunlara sahip oldukları her şeyi vereceklerine şüphe yok.

Ayrıca, Resident Evil 4 Remake çıkış tarihi, hikayesi ve oynanışı rehber yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın. Bir de, Starfield Game Pass çıkış tarihi ne zaman yazımız sizleri bekliyor. Dahası, Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası hakkında da bildiklerimizi paylaştık. Bütün bunlar bir yana, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimimizi yaptık. Tavsiye isterseniz de, En iyi oyunlar 2022 yazımız sizleri bekliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.