Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 04.01.2023

Valve, Steam topluluğu tarafından seçilen Steam Awards kazananlarını açıkladı. Bu yılki Steam Awards ödüllerinde PlayStation ile ilgili oyunların ağırlıkta olması dikkat çekici! Üstün Görsel Stil ödülü Marvel's Spider-Man Miles Morales'e, Zengin Hikâyeye Sahip Üstün Oyun ödülü ise God of War'a gitti. Sony tarafından yayınlanan bu oyunların yanı sıra, daha önce PlayStation'a özel olan iki oyun da önemli ödüller aldı. Death Stranding Director's Cut Yoldayken Oynanacak En İyi Oyun ve Final Fantasy VII Remake Intergrade En İyi Oyun Müziği ödüllerini kazandı. Yoldayken Oynanacak En İyi Oyun olan ikinci ödül, aslında bir Steam Deck kategorisiydi.

Steam Awards kazananları PlayStation oyunlarıyla dolu

God of War 2018'de PlayStation 4'e, Marvel's Spider-Man Miles Morales ise 2020'de PlayStation 5'e lansman oyunu olarak giriş yaptı. Oyunlar birkaç yıllık olmalarına rağmen ödüle hak kazandılar. Çünkü her ikisi de Steam çıkışlarını 2022'de yaptılar. Ayrıca bu durum, oyunların kalıcı mükemmellikleri ve PlayStation'ın oyunlarının PC platformunda çok sayıda yeni oyuncuyu nasıl çektiği hakkında çok şey söylüyor. Çünkü her ikisi de daha yeni sürümleri yendi.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca PlayStation'ın PC sürümleri tartışma yarattı! Bazı hayranlara göre PC sürümlerinin Sony'e, oyunları için daha da geniş bir kitle getiriyor. Bazıları da, Sony'nin platformlarının cazibesini azalttığı fikrinde. Xbox'ın aksine Sony, oyunlarını hemen PC'de yayınlamayı reddetti. Sonra, genellikle uzun bir süre boyunca konsola özel kaldılar. Şirketin PC stratejisi geliştirme masraflarını karşılamaya yardımcı oluyor. Ancak sonuçta Sony herkesi memnun etmeyecek. Genel olarak bu büyük bir zafer ve PlayStation'ın bu taktiği yakın zamanda terk etmesi pek olası görünmüyor. Şimdi de 2022 Steam Awards ödülleri kazananlarını listeleyelim:

 • Yılın Oyunu: Elden Ring
 • Yılın VR Oyunu: Hitman 3
 • Aşk ile Devam Ettirilen: Cyberpunk 2077
 • Arkadaşlarla Daha Zevkli: Raft
 • Üstün Görsel Stil: Marvel's Spider-Man Miles Morales
 • En Yenilikçi Oynanış: Stray
 • Kötü Olduğunuz En İyi Oyun: Elden Ring
 • En İyi Oyun Müziği: Final Fantasy VII Remake Intergrade
 • Zengin Hikâyeye Sahip Üstün Oyun: God of War
 • Arkanıza Yaslanın ve Rahatlayın: Lego Star Wars The Skywalker Saga
 • Yoldayken Oynanacak En İyi Oyun: Death Stranding Director's Cut

 

Ayrıca, Resident Evil 4 Remake çıkış tarihi, hikayesi ve oynanışı rehber yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın. Bir de, Starfield Game Pass çıkış tarihi ne zaman yazımız sizleri bekliyor. Dahası, Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası hakkında da bildiklerimizi paylaştık. Bütün bunlar bir yana, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimimizi yaptık. Tavsiye isterseniz de, En iyi oyunlar 2022 yazımız sizleri bekliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.