Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 22.09.2023

Starfield gemi yapımı, galaksi içindeki tüm gezegenlere seyahat etmek için mükemmel bir araca sahip olmadan yapamayacağınız bir işlemdir. İlk gemi olan Frontier'ı oyunun girişinde alırsınız. Ancak sonrasında gemi yapma yeteneğinizi kullanarak benzersiz taşıma yöntemleri icat edebilirsiniz. Aslında seçenekler o kadar geniştir ki, gemi yapımı neredeyse oyunun kendisi kadar büyük bir iş olabilir!

Bu kadar fazla özelleştirme seçeneğinin olması, yeni Xbox konsollarının gücünü gerçekten gösteriyor ve eski PC bileşenlerini sınayabiliyor. Ancak oyunun tadını tam anlamıyla çıkarabilmek için Starfield gemilerini nasıl inşa edeceğinizi ve modülleri nasıl kilitleyeceğinizi bilmelisiniz. Aşağıda, evrende en iyi Starfield gemilerini yapmanıza yardımcı olacak tüm bilgileri size sunacağız. Ayrıca, yaratıcı olmanın ve çabalarınızın karşılığını almanın daha fazla yolunu arıyorsanız Starfield karakol inşa sürecini detaylı bir şekilde ele alan bir rehberimiz de bulunmaktadır.

Sıfırdan Bir Starfield Gemi Yapımı Nasıl Olur

Starfield gemilerini yapmaya başlamak için bir Gemi Hizmetleri Teknisyeni'ne gidin ve gemilerinizi değiştirmeyi seçin. Burada, geminizin parçalarını ekleyebileceğiniz, taşıyabileceğiniz, çıkarabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz gemi yapımı editörüne girebilirsiniz. Ne değiştirdiğinize bağlı olarak, bu süreç size büyük bir kredi miktarına mal olabilir.

En kolay Gemi Hizmetleri Teknisyenleri aşağıdaki yerlerdeki iniş pistine yakın yerlerde bulunur:

 • New Atlantis - Jemison, Alpha Centauri
 • Akila City - Akila, Cheyenne
 • Neon - Volii Alpha, Volii
 • The Key - Suvorov yörünge, Kryx

Kendi geminizi mevcut bir gemiyi değiştirmek yerine sıfırdan inşa etmek istiyorsanız, işler biraz daha karmaşık hale gelir. Sıfırdan bir gemi inşa etmek için, geminizi normal şekilde değiştirin. Ancak tüm parçalarını silerek gemiyi sıfırdan inşa etmek için boş bir tuval elde edin. Bu, temel gereksinimleri karşıladığı sürece geminizi nasıl isterseniz inşa etmenize izin verecektir.

Mevcut geminizi tamamen silmeyi seçerseniz, işlerin işlerlik kazanması için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Örneğin, yalnızca bir kokpit, bir reaktör ve bir çekim sürücüsüne sahip olabilirsiniz - ve bunların her biri bulunmalıdır. Bu nedenle mutlaka neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı göz önünde bulundurun, aksi takdirde bir canavar oluşturmaya çalışarak zaman kaybetmeyi unutmayın.

Dikkat etmeniz gereken istatistikler

Ancak geminizin etkili olmasını isteyeceksiniz. Çünkü Starfield gemi yapımı esnasında izlemeniz gereken sekiz istatistik vardır:

 • Hull - gemi sağlığı
 • Shield - yeniden şarj edilebilir koruyucu kalkanlar
 • Cargo - gemi envanter kapasitesi
 • Max crew - atanabilir mürettebat üyelerinin maksimum sayısı
 • Jump range - yakıt ikmali yapmadan önce çekim sıçraması mesafesi
 • Mobility - geminizin dönme ve manevra yapma yeteneği
 • Top speed - geminizin maksimum hızı
 • Mass- geminizin hızını ve hareketliliğini etkiler

Savaşla ilgili olduğunda en önemli istatistikler kalkanlar ve hareketliliktir. Gemileriniz parça ekledikçe ve yükselttikçe gövde doğal olarak artacaktır. Bu yüzden bu çok büyük bir sorun değildir. Ancak kalkanınızı hemen yükseltmek, zamansız bir ölümü önlemek için önemlidir. Benzer şekilde, hareketliliğinizi yüksek tutmak, hız ve hareketlilik arasında dengeli bir şekilde hareket etmeniz gerektiğinden, savaşta rakipleri daha iyi takip etmenizi ve hasardan kaçınmanızı sağlar.

Gemi bileşenlerinin ve kategorilerinin çokluğu bazen sizi bunaltabilir gibi görünebilir, istatistiklerin üzerine, uzay aracınızı mükemmelleştirmek için harcayabileceğiniz kadar zaman harcayın. Farklı modülleri farklı yerlerde deneyin, doğru görünüme sahip olun ve en önemlisi, kendinizi savunmak için yeterli hizmetin olduğundan emin olun. Son olarak, geminizde herhangi bir hata olup olmadığını görmek için uçuş kontrol düğmesini kullanın. Birden fazlasını alabilirsiniz. Ancak bunlar kolayca düzeltilebilir hatalardır. En yaygın hata, tüm parçaların düzgün bir şekilde eklenmediğini bildirecektir. Bunları düzeltmek için geminin etrafını tamamen tarayın ve tüm bileşenlerin doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

Starfield Gemi Modülleri Nereden Alınır

Starfield gemi yapımı mekaniğine derinlemesine girmek için yeni gemi modülleri satın almak isterseniz, bunu farklı satıcılardan yapabilirsiniz. Çünkü her mağaza farklı parçalar satmaktadır. Aşağıdaki staryard konumlarını ziyaret etmenizi öneririz:

 • Deimos - Mars'ın uydusu Deimos'un yörüngesi, Sol sistemi
 • Hopetech - Polvo, Valo, Hopetown
 • Nova Galactic - Dünya'nın ayı Luna'nın yörüngesi, Sol sistemi
 • Stroud-Eklund - Deepala'nın uydusu Dalvik'in yörüngesi, Narion sistemi
 • Taiyo - Volii Alpha, Volii sistemine ait Neon'da Ryujin binasında

Maalesef, bu, en iyisinin en iyisini almak istiyorsanız New Atlantis'taki Gemi Hizmetleri Teknisyeni'ne yapışamayacağınız anlamına gelir, ne kadar uygun olursa olsun. Bunun yerine, Starfield gemi yapım sisteminin sınırlarını önemli ölçüde genişletebilecek benzersiz parçalar, modüller ve hatta gemiler satın alamayacağınızı görmek için çeşitli staryardlara cesaret etmelisiniz.

En İyi Starfield Gemi Modülleri

Starfield gemi yapımı esnasında kullanabileceğiniz en iyi gemi modülleri:

 • SF30 Sheared Flow Reaktörü
 • Atiati 280C Füzeatarı
 • Firebolt 4000 Bastırıcı
 • Marauder 115N Raylı Taret
 • Dragon 261 SX Lazer Taret
 • Assurance SG-1800 Kalkan Üretici
 • M50 Ulysses He3 Tankı
 • Poseidon DT220 Motor
 • J-52 Gamma Çekim Sürücüsü
 • Comm Spike
 • Scan Jammer – Muli-Frequency
 • Da Gama Korumalı Kargo Alanı

Yukarıdakiler, güç, hız ve daha fazlası açısından bizce en iyilerdir. Ancak bu aynı zamanda ağırlık ve kullanılabilir alan miktarınızı da dikkate almamanız gerektiği anlamına gelmez. Çünkü gemi yapımının nasıl çalıştığına bağlı olarak, belirli bir zamanda sadece en iyi modülleri seçemeyebilirsiniz.

Ayrıca, listemizde Habs, Gear, Dockers, Cockpits veya Landing Bays'i seçmediğimize dikkat edeceksiniz. Çünkü bu, geminin ne kadar büyük olmasını istediğinize, nasıl görünmesini istediğinize veya kaç mürettebat istediğinize bağlı olarak kişisel tercihlere bağlıdır.

Ne yazık ki, en iyi gemi modülleri erken ortaya çıkmaz. Onlara erişmek için gerçekten seviye atlamaya ihtiyacınız olacak. Daha kesin olmak gerekirse, bu modüllere erişme yeteneğine sahip olmak için seviye 60 civarında olmanız gerekecektir. Bu oldukça göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ancak Starfield görevlerini tamamlıyor olsanız da, ana görevler veya yan görevler, düşmanları yeniyorsanız, seviye atlamak için gereken deneyim puanlarını kazanacaksınız demektir. Alternatif olarak, Starfield XP farm rehberimizdeki yöntemleri kullanarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Ayrıca, en iyi gemi modüllerini eklemek için becerilerinizi kontrol etmek ve Starship Design ve Piloting becerilerine bazı puanlar eklemek isteyeceksiniz. Bu, en iyi gemi modüllerini edinmenizi sağlar, aksi takdirde onları edinirsiniz. Ancak hiç kullanamazsınız ve daha yüksek sınıf gemilere binemezsiniz.

Starfield Gemiye Mürettebat Atama

Starfield gemi yapımı sürecinin doğrudan bir parçası olmasa da, geminize mürettebat atamak, geminizi mümkün olan en iyi hale getirmeniz için önemlidir. Bunun için sadece menü içindeki Gemiler bölümünde Mürettebat Rostrosu'nu açmanız ve bir mürettebat üyesini geminize atamanız gerekecektir. Eğer mevcut bir görevi varsa, örneğin Starfield karakollarından birinde ise, bu yeni atama onu üzerine yazacaktır. Ancak mürettebat üyesi sayısı başlangıçta oldukça sınırlıdır, karakollarınız gibi. Mürettebat sayınızı artırmak için Starfield'da mürettebat sayınızı nasıl artıracağınızı anlatan rehberimize göz atabilirsiniz. Ancak Gemi Komut yeteneğinizi ve kokpit ile yaşam alanı modüllerinizi yükseltmeniz gerekecektir.

Starfield'da mürettebat üyelerini atarken, uzay savaşlarına fayda sağlayacak becerilere sahip olanları arayın, örneğin Balistik Silah Sistemleri veya Uzay Gemisi Mühendisliği gibi. Bu, geminize ihtiyaç duyduğu ivmeyi kazandıracak ve oyunu bir üst seviyeye taşıyacaktır. Sonuçta, her şeyi yapan her şeyde uzman bir mürettebat üyesini geminize çalıştırmak mantıklı değildir.

Starfield'da mükemmel bir gemi inşa ederken daha fazla mürettebat almak istiyorsanız, yeni Atlantis gibi çeşitli şehirlere gitmenizi öneririz, çünkü burada uzay limanlarında yeni mürettebat üyeleri bulabilirsiniz. Yeni bir bağlılık kurabileceğinizden ne kadar hızlı şaşırabilirsiniz.

En İyi Starfield Gemi Mürettebat Üyeleri

Starfield gemi yapımı esnasında en mürettebatı da ayarlamak şart. En iyi Starfield gemi mürettebat üyeleri şunlardır:

 • Andreja
 • Barrett
 • Vasco
 • Amelia Earhart
 • Gideon Aker
 • Sam Coe
 • Omari Hassan
 • Sarah Morgan

Doğru mürettebat geminizin uzay savaşı ve keşifteki etkinliğini önemli ölçüde artıracaktır. Çünkü sundukları çeşitli beceriler sayesinde.

Erken oyunu oynuyorsanız, Vasco, Starfield gemi yapımı mekaniğine erken erişim sağladığı için en iyi başlangıç ​​noktasıdır. İki puanlık Kalkan Sistemleri ve bir puanlık EM Silah Sistemleri ile Vasco, erken oyunu geçtikten sonra etkili bir gemi mürettebat üyesidir.

Benzer şekilde, Andreja, Barrett, Sam Coe ve Sarah Morgan - dört ana arkadaş - hepsi harika seçeneklerdir. Andreja, İkincil Silah Sistemleri'nde iki puan sunar; Barrett, Starship Mühendisliği'nde dört ve Parçacık Işın Silah Sistemleri'nde üç puana sahiptir; Sam Pilot'ta dört ve Yüklerde iki puan sunar; ve Sarah Morgan, Astrodinamiklerde dört puan sunar. Aslında, mürettebat sayınızı yeterince artırırsanız, her biri ana arkadaşları geminize atayabilir ve ekstra bir işlem yapmadan mükemmel bir mürettebatınız olur.

Eğer biraz yolculuk yapmaya istekliyseniz, mürettebat üyelerini bulup işe almak da iyi bir seçenektir. Örneğin, New Atlantis'taki Viewport uzay limanında işe alınan Gideon Aker, Savaşlar Silah Sistemleri ve Füze Silah Sistemleri'nde ikişer puan sunarak savaş etkinliğini artırmak için harika bir seçenektir.

Starfield Gemi Parçaları Nereden Satın Alınır

Starfield gemi yapımı sürecinde ne kadar ustalaşırsanız ustalaşın, muhtemelen bir noktada hasar alacaktır. Yani, savaş sırasında geminizi tamir etme ihtiyacınız olacaktır. İşte gemi parçaları devreye giriyor. Bethesda'nın dil seçimi biraz karmaşık olsa da, gemi parçalarının geminize yeni bileşenler eklemek veya kurmak için gereksinimleri olmadığını unutmayın - bunlar sadece savaş sırasında geminizi iyileştiren öğelerdir.

Starfield gemi parçalarını nasıl alacağınıza dair tam bir rehberimiz varsa ve eğer stoklarınız tükenirse bu rehberi incelemek isteyebilirsiniz. Ancak bu parçaları Aid altında menülerinde bulunan çeşitli satıcılara gitmeniz gerekecektir. İlk yapabileceğiniz yer, New Atlantis Gemi Teknisyeni'nin yanındaki Ticaret Yetkilisi Kiosku'nu kullanmaktır.

Gemilerin parça satın almak için daha fazla yer içeren diğer yerler arasında New Atlantis'ta bulunan Jemison Ticaret Mağazası ve UC Dağıtım Merkezi de vardır. Oyun ilerledikçe, daha fazla satıcıyla karşılaşacaksınız. Bu nedenle envanterlerinin Yardım kısmını kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Belki de sizi bekleyen gizli bir gemi parçasıdır.

Kredi harcamak için gemi parçalarını satın alabilirsiniz. Ancak kendinize bazı şık modüller kazandırmanın başka yolları da vardır. İlk olarak, uzayda belirli fraksiyonlara yardım etmek için gelmeniz gerekecek. Bu, Freestar Collective gibi varlıklarla savaşmanız gerektiğinde size onarımlar için veya saklamak için gemi parçalarıyla ödüllendirilebilir. Bu seçenek, düşmanları yenene kadar size verilir. Ancak belirli bir şey için biriktiriyorsanız bunu akılda tutun.

Başka neler yapabiliriz?

Starfield gemi yapımı parçalarını ücretsiz almanın başka bir yolu da basitçe diğer uzay araçlarını yok etmektir. Herhangi bir karşı gemiyi yendikten sonra bunları yağmalanabilirsiniz. Dahası, bazen gemi parçaları içerirler. Doğal olarak, her seferinde bunun% 100 bir garanti olmadığını unutmayın. Ancak bir veya iki köpek dövüşüne karışırsanız, gemi parçaları alıp almayacağınızı görmek için sistemden ayrılmadan önce mutlaka biraz yağmalama yapın.

Unutmamanız gereken en önemli şey gemi parçalarının ağır olduğudur. Her biri 10 kg ağırlığındadır. Bu yüzden gemi parçalarından daha fazlasını getirmeyi planlıyorsanız yeterli kargo kapasitenizin olduğundan emin olmalısınız. Örneğin, daha sonra kullanmak üzere en iyi Starfield silahlarını ve Starfield zırhlarını geminizde saklamak isteyebilirsiniz. Bu nedenle, yeriniz tükeniyorsa, Starfield gemi yapma sistemine tekrar girmek için Gemi Hizmetleri Teknisyeni'ne başvurun.

Starfield'ta Gemi Yapımı Neden Önemli

Starfield gemi yapımı, oyunda ilerlemeniz ve zor görevlerle başa çıkabilmeniz için kritik bir role sahiptir. İyi bir gemi inşa etmek önemlidir. Çünkü daha fazla kargo taşıma kapasitesi, daha iyi savunma ve saldırı yetenekleri, daha hızlı hareket ve daha uzun sıçrama menzili gibi avantajlar sağlar.

Ayrıca, gemi yapma süreci, oyunun kendisi kadar eğlenceli olur. Gemi parçalarını toplamak, modüller eklemek ve geminizi özelleştirmek şart. Çünkü oyuna daha fazla derinlik ve uzun vadeli bir hedef sağlar.

Sonuç olarak, Starfield'da gemi yapma sürecini öğrenmek ve ustalaşmak, oyunun keyfini çıkarmanız ve galaksiyi keşfetmeniz için çok önemlidir. Bu ipuçları ve tavsiyeler, size en iyi Starfield gemilerini yapma konusunda yardımcı olmalı ve oyun deneyiminizi daha zengin ve tatmin edici hale getirmelidir.

Ayrıca, en güncel oyunlardan biri olan Mortal Kombat 1 ile ilgili rehber yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Zira, Mortal Kombat 1 Fatality açma rehberimiz sizi bekliyor. Ardından da, Mortal Kombat 1 fatality tuşları ve hareketleri yazımıza bakarak rahat bir şekilde kullanırsınız. Tabii, daha başka Starfield rehberlerimiz de var. Mesela, Starfield Türkçe yama rehberimiz kesinlikle işinize yarayacaktır. Bu sayede, oyunu Türkçe oynarsınız. Sonra, Starfield hileleri listemiz de bütün kapsamıyla sizi bekliyor. Son olarak, en ünlü yazılarımız olan PUBG şekilli nick isim listesi ve şekilli klan nickleri ve Valorant Crosshair yazılarımızı da önerelim. Şimdi, sizi oyunla baş başa bırakalım. İyi eğlenceler ve güvenli uçuşlar dileriz!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.