Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 01.01.2023

Atlus, hayranların en sevdiği IP'lere sahip ünlü oyun geliştiricilerinden biri. Yaratıcılar, Etrian Odyssey, Megami Tensei, son derece başarılı yan seri Persona gibi ünlü RPG oyunları üzerindeki çalışmaları ve Japon Purikura gibi arcade oyunlarının geliştirilmesiyle tanınıyor. Hayranlar Atlus'un belirsiz geleceği hakkında spekülasyonlar yapıyordu. Çünkü şirket bir süredir gelecek projeleri hakkında nispeten sessizdi. Ancak artık daha fazla bilgiye sahibiz. Belki de Persona 6 gibi merakla beklenen oyunlar için beklentilerimiz karşılanacaktır. Raporlara göre, Atlus şu anda 2023 için duyurulmamış oyunlar planlıyor.

Atlus 2023 için hangi duyurulmamış oyunlar ile ilgili planlar hazırlıyor?

Atlus, Famitsu'nun bir makalesinde, yeni yılın başlangıcını farklı tebrik kartlarıyla kutlayan diğer 68 büyük Japon video oyunu geliştiricisiyle birlikte anıldı. Bu kartlarda mutlu haberlerin yanı sıra programcılardan gelen diğer yorumlar ve stüdyoların yaklaşan niyetleri hakkında bilgiler yer aldı.

Stüdyo, 2022'deki başarılı projelerini nostaljik bir şekilde yansıtırken topluma muazzam desteği için teşekkür etti. Bununla birlikte, Atlus ekibi bu yıl çok sayıda duyurulmamış projesinin çalışmalarda olduğunu açıkça belirtti. Yakında gelecek video oyunlarını duymayı bekleyebiliriz. Stüdyo, "Yeni Yılınız Kutlu Olsun! 2022'de P4U2'nin Remastered versiyonuna, 13 Sentinels'in Nintendo Switch versiyonuna verdiğiniz destek ve himayeniz için çok teşekkür ederiz: Aegis Rim, Soul Hackers 2 ve Persona 5 Royal'in Remastered versiyonu. Desteğiniz sayesinde, P5R'nin Remastered sürümü piyasaya çıktıktan sonraki bir ay içinde 1 milyon satış elde etti ve P5R bir bütün olarak dünya çapında 3,3 milyon adedi aştı. 2023 yılında P3P ve P4G'nin Remastered sürümleriyle başlayacağız ve ayrıca duyurulmamış birkaç yeni oyun hazırlıyoruz. Lütfen sabırsızlıkla bekleyin!" dedi.

2023 için duyurulmamış oyunlar arasından biri Atlus tarafından zaten güçlü bir şekilde adı geçmişti. Ekip daha önce bir iş ilanında Persona 6'yı ima etmişti. İlan, popüler spin-off serisi için yeni bir IP oluşturulduğunu açıkça ortaya koyuyor. Naota Hiroaka da daha önce beklenen oyun ve serinin geleceği hakkında yorumlar yapmıştı.

Naota Hiroaka, "Persona 5 için aldığımız büyük miktardaki destek sayesinde bir başarı duygusu elde ettik. Ancak burada duramayız. Persona 4'ü yarattığımızda, Persona 3'ü aşması gerektiği yönünde bir baskı vardı. Şimdi de 5'i aşan bir 6 yaratmamız gerekecek. Ancak mevcut kadroyla 5'i aşmak zor olacaktır. Bu işe alımda bize katılan herkesle birlikte bu uzun engeli aşmak istiyorum." dedi.

Persona 6'yı işaret eden çok şey var

İlk ve son hareketini 2019'da bir tease şeklinde gören Vanillaware, saçma bir sessizlikten muzdaripti. Zindan tarayıcısı RPG Etrian Odyssey de nihayet yeni bir duyuru alması muhtemel bir başka gecikmiş IP. Yaklaşan yapım için en son ipucu Temmuz 2018'de geldi. Dahası, o zamandan beri sadece ölü sessizlik var. Son birkaç yılda Project Re Fantasy'nin geliştirilmesinde büyük ilerlemeler kaydedildi. Bununla birlikte, yapımının 2021'in sonunda büyük ölçüde biteceği söylentilerine rağmen, önceki yıl bununla ilgili hiçbir şey olmadı.

Atlus'a göre, önümüzdeki aylarda nihayet tüm bu markalarda bir dalgalanma fark edebiliriz. Sözde mükemmel stüdyo, kaliteyi nicelikten üstün tuttuğu için nadiren oyun yayınlıyor. Sonuç olarak, en iyi fikri mülklerinin çoğunu bulmak son zamanlarda zorlaştı. Her şeye rağmen, bekleyiş sona eriyor gibi. Dahası, önümüzdeki aylarda, IP'lerin birçoğunun çok beklenen ancak yayınlanmamış devam oyunlarını duymaya başlamalıyız. Atlus ekibinin 2023 yılında planladığı duyurulmamış oyunlar bir yana, önerilerimiz var.

Ayrıca, Resident Evil 4 Remake çıkış tarihi, hikayesi ve oynanışı rehber yazımıza da göz gezdirmeyi unutmayın. Bir de, Starfield Game Pass çıkış tarihi ne zaman yazımız sizleri bekliyor. Dahası, Crysis 4 çıkış tarihi, hikayesi, oynanışı ve daha fazlası hakkında da bildiklerimizi paylaştık. Bütün bunlar bir yana, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimimizi yaptık. Tavsiye isterseniz de, En iyi oyunlar 2022 yazımız sizleri bekliyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.