Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 22.01.2023

Mütevazı başlangıcından bu yana, GTA Online'ın canlı dünyası en titiz çevrimiçi oyun deneyimleri arasında yer aldı. Bu ünlü çok oyunculu oyunda, ister kendi hikayelerini kurguluyor ister vahşi soygunlara katılıyor olsunlar, herkesin anlatacak bir hikayesi var. Sıradan bir oyuncu için de birçok zorluk ve güçlük var. GTA Online topluluğu için, istismarlar ve hack'ler çok yaygındır ve Los Santos'un sokaklarını herhangi bir yankı uyandırmadan sık sık kirletirler. Ancak yakın zamanda ortaya çıkan GTA Online açığı çok ileri giderek oyuncu ban yemeye ve verilerin tamamen tehlikeye girmesine neden oldu ve toplulukta yeni bir kriz dalgasına yol açtı. Guardian'ın arkasındaki isim dahi uyardı.

GTA Online açığı nasıl ban yeme sebebi oluyo?

Tez2 bu yeni istismardan bahsetti. Aşırı olduğunu söylediği bir raporda vurguladı. Tez2, bilgisayar korsanlarının artık istatistiklerinizi uzaktan ayarladıklarını söyledi. Yani istatistiklerinizi silerler, değiştirirler. Kullanıcıların çevrimiçi profillerine erişmelerini engelleyecek kadar tahrip ederler. Ayrıca, güvenlik önlemleri olmadan GTA Online oynamaktan kaçınmaya çağırıyor. Hatta işler sakinleşene kadar hiç oynamamayı öneriyor.

Rockstar Games'in radarı bu büyüklükte bir açığı gözden kaçırdı. Zaten GTA Online genellikle kalıcı açıklarla boğuşuyor. Sorun çözülene kadar oyunu büyük dikkatle oynamanızda fayda var. Sosyal medya ve forumlarda etkilenen kişilerin ortaya çıkıyor. Bu da, endişe veriyor.

Guardian'ın geliştiricisi Speyedr, potansiyel çözüm önerdi. Açıktan yararlanmaya karşı en büyük savunma, Rockstar Games sorunu çözene kadar takip etmek olacaktır.

Ayrıca, "Herkesi rahatlatmak için söylüyorum, Guardian hala çalışıyor. Bu yeni açık bir şekilde Guardian'ı geçmiyor. Ancak, herhangi kullanıcının Guardian'ı kendilerini korumayacak şekilde yanlış kurma ihtimali, böylesine tehlikeli açık için çok yüksektir." dedi.

Kullanıcıları güvenlik açığından korumayacak belirli Guardian yapılarına erişim, şu anda devre dışı. Bu önlem, oyuncuları oyunu oynamaktan ve anti-hile programını bilmeden denemekten caydırmak için. Çünkü küçük bir hata hesabın yok olmasına yol açar. Speyedr'e göre bu açık kesinlikle çok ciddi. Zira, tek yanlış ayar, eylem hesabınızı ve hatta bilgisayarınızdaki dosyaları kaybetmenize yol açar. Bu nedenle, GTA Online hakkında endişe duyan kullanıcılar yukarıda belirtilen çözümü takip etmelidir.

Bağımsız çok oyunculu deneyimi rahatsız eden en tehlikeli istismarlardan biri, yakın zamanda bildirilen istismardır. Ayrıca, hack henüz ilk aşamalarında. Bu yüzden işe yarayan GTA Online saldırısıyla karşılaşma olasılığı düşük. İstismarların yaygın olduğu toplulukta, bu saldırı herkesi bilinçlendirdi. Öneminin altını çizdi. Rockstar Games henüz konuyla ilgili resmi yorumda bulunmadı. Ancak, ek raporlar internette dolaştıkça, yakında resmi bir şey duyabiliriz. O zamana kadar Los Santos sokaklarını terk etmenizi tavsiye ederiz.

Ancak, bu sorun yalnızca PC oyuncularını etkilyor. Oyunu oynayan Xbox One, Series S&X, PS4 ve PS5 konsol kullanıcıları güvende. GTA Online açığı ve ban dışında tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, Şubat 2023 ayında çıkacak önemli oyunlar rehber yazımız da dikkatinizi çekecektir. Sonuçta, çok önemli yapımların çıkış yapacağı bir ay. Dahası, Starfield çıkış tarihi ile ilgili kötü bir haberimiz de var. Tabii, söylenti fakat olur mu olur, alıştık. Sonra, Doom modu oyuna Zelda teması veriyor gibi güzel bir haberimiz var. Oyunu VR oynuyorsanız, tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bir de, Black Myth Wukong çıkış tarihi aralığı hakkında bilgi geldi. Görünüşe göre, oyunu daha çok bekleyeceğiz. Zira, haberler o yönde. Son olarak da, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimlerimizi sizlerle paylaşalım. Bu sayede, geçen seneyi nasıl sonlandırdığımızı da görebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.