Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.01.2023

Square Enix'in imzasıyla açık dünya rol yapma oyunu Forspoken en sonunda geldi. Çok sayıda ertelemenin ardından oyun nihayet 24 Ocak 2023'te piyasaya çıktı. Hollandalı bir yayıncının bizzat keşfettiği gibi, bölgesel saat farklılıkları bir oyunun küresel çıkış tarihini korumayı zorlaştırıyor. Forspoken resmi çıkışından önce yayınladığı için Gtamen için Twitch ekibi 48 saatlik ban attı. Üstelik oyuna birçok ülkede zaten erişilebiliyor olmasına rağmen.

Her yerde çıkmadan Forspoken oynayan Twitch yayıncısı ban yedi

Gtamen'in henüz yayınlanmamış bir oyun olan Forspoken'ı yayınlamasının ardından, Twitch kendisini banladı. Bu durum canlı yayın camiasında tartışma yarattı çünkü bu, bir yayıncının yayınlanmamış bir oyunu oynadığı için yasaklandığı ilk örnekti. Gtamen, Twitch'te yayın yapmak için harcadığı yoğun zaman sayesinde oldukça büyük bir takipçi kitlesine sahipti. Yasaklanmadan önce, platformu Square Enix'in gelecekteki bir oyunu olan Forspoken'ı yayınlamak için kullanıyordu. Örnek bir yayıncıydı ve geçmişte herhangi bir ihlali yoktu.

Oyun henüz Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanıma sunulmamıştı, ancak Güney Yarımküre'nin bazı bölgelerinde zaten mevcuttu. Gtamen olarak bilinen Hollandalı bir Twitch yayıncısı oyunun bir kopyasını erkenden elde etmeyi başardı. Sonra da, bir kısmını kanalında yayınladı. Ancak Twitch devreye girdi ve oyunun vaktinden önce yayınlanması için 48 saatlik bir kısıtlama getirdi. Gtamen, yasağının e-posta bildirimini ve gerekçesini, koşullardan duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdiği bir Tweet'te yayınladı. Genel olarak bu olay, yayınlanmamış video oyunlarının yayınlanmasıyla ilgili daha kesin düzenlemelerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Yayıncılara, kurallara uygun olduğu sürece istedikleri her şeyi yayınlama esnekliği tanınmasının gerekliliğini vurguluyor.

Başka ne önerirsiniz?

Ayrıca, Şubat 2023 ayında çıkacak önemli oyunlar rehber yazımız da dikkatinizi çekecektir. Sonuçta, çok önemli yapımların çıkış yapacağı bir ay. Dahası, Crime Boss Rockay City çıkış tarihi, hikaye, oynanış rehber yazımız da var. Dilerseniz, en azından bizim merakla beklediğimiz oyuna siz de bir göz gezdirebilirsiniz. Sonra, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Zira, hile yapmak isterseniz, kesinlikle bakmanızda fayda olacaktır.

Bir de, Forspoken karakterler - Athia içerisindeki önemli karakterler rehber yazımız var. Bu yazımızda da, oyunda olan önemli karakterleri anlattık. Zira, çok önemli karakterler söz konusu. Son olarak da, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimlerimizi sizlerle paylaşalım. Bu sayede, geçen seneyi nasıl sonlandırdığımızı da görebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.