Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 19.01.2023

En yeni Square Enix IP'si olan Forspoken'ın arkasında, FF15 üzerinde de çalışan ekip var. Final Fantasy XV ile aynı motoru kullandığından, oldukça benzer bir estetiğe sahip. Yine de önemli ölçüde farklı tabii. Yayınlanması için çok fazla beklenti vardı elbette. Fakat, oyunların çıkış tarihi yaklaştıkça sızıntı olması alışılmadık bir şey değil. Forspoken şimdi, piyasaya çıkmadan hemen önce sızıntı yaşayan diğer birçok oyunla aynı durumla karşılaştı. Forspoken için yaklaşık 1 saat civarı oynanış görüntüleri, ResetEra forumlarında  ifşa oldu. İlk video çoktan kalktı. Ancak bir dizi alternatif ve diğer bağlantılar ortaya çıktı. Şu anda çevrim içi olarak yaygın bir şekilde mevcut. Hatta, siz de izlemek isterseniz, YouTube'da bulamazsanız buradan indirebilirsiniz. Oyunun tam sürümünün 1 saatlik videosu olduğunu da belirtelim.

Forspoken oynanış görüntüleri her yerde

Oyunun PlayStation 5 versiyonuna ait olan ve 76 dakikadan biraz daha uzun süren kayıt görülebiliyor. Oyun yeni başladığı için görülecek fazla bir şey yok. Biraz savaş ve birkaç ara sahne içeriyor. Kullanıcı arayüzü, büyük olasılıkla PS5 demosundan gelen geri bildirimlerin bir sonucu olarak biraz geliştirilmiş gibi görünüyor. Birçok kişi kullanıcı arayüzüyle ilgili sorunları dile getirmişti ve buna yanıt olarak PS5 Forspoken demosu beklenmedik bir şekilde diğer şeylere ek olarak metin boyutunda değişiklikler içeren bir güncelleme aldı.

Videoda ayrıca oynanış, erişilebilirlik ve video ayarları da dahil olmak üzere oyunun çeşitli ayarlarını görebiliyoruz. İnsanlar oyun yayınlandığında hangi zorluk derecesine ayarlayacaklarını daha iyi belirleyebilecekler çünkü yukarıda bahsedilen sızıntı oyunun Kolay ayarındaki çatışmayı ortaya koyuyor. "Erişilebilirlik" ayarları günümüzde çoğu oyunda varsayılan seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. Manşetin konuşma sıklığının bile ayarlanabildiğini belirtmek gerekir.

Oyunu oynayanlar Frey'e sihir kullanma yeteneği veren konuşan bir sihirli manşetin yardım ettiğini biliyor. God of War Ragnarok yakın zamanda NPC'lerinin aşırı konuşması, bulmaca alanlarını neredeyse bozması ve bulmaca çözme deneyimini bozması nedeniyle çok fazla eleştiri almıştı. Forspoken'ın bulmaca mekaniği ve manşetin çözüm sağlayıp sağlamayacağı bilinmiyor, ancak kullanıcılar sesli konuşmayı kapatma veya tüm konuşma çizgilerini serbest bırakma seçeneğine sahip.

Sızıntıdan ve mevcut örnekten oldukça farklı olan PS5 demosu, oyuncuların özgürce keşfedebilecekleri ve bazı küçük hedefleri tamamlayabilecekleri sandbox tarzı bir ortamda geçiyor. Bir oyunun çıkışından önce veya çıkışına çok yakın bir zamanda meydana gelen sızıntılar yaygın değildir. Forspoken'da ise durum farklı. Oyundaki konuşma ve kahramanın kendisi birçok kişi tarafından kınandığı için çok fazla olumsuz dikkat çekti. Forspoken oynanış görüntüleri dışında da önerilerimiz var.

Başka ne önerirsiniz?

Ayrıca, Mart 2023 ayında çıkacak önemli oyunlar rehber yazımız da dikkatinizi çekebilir. Sonuçta, çok önemli yapımların çıkış yapacağı bir ay. Dahası, Starfield çıkış tarihi ile ilgili kötü bir haberimiz de var. Tabii, söylenti fakat olur mu olur, alıştık. Sonra, Doom modu oyuna Zelda teması veriyor gibi güzel bir haberimiz var. Oyunu VR oynuyorsanız, tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bir de, Black Myth Wukong çıkış tarihi aralığı hakkında bilgi geldi. Görünüşe göre, oyunu daha çok bekleyeceğiz. Zira, haberler o yönde. Son olarak da, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimlerimizi sizlerle paylaşalım. Bu sayede, geçen seneyi nasıl sonlandırdığımızı da görebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.