Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.09.2023

Her yıl dünya çapında pek çok yeni anime filmin gösterime girmesiyle anime şu anda en popüler film türlerinden biri. 2020'lere girerken, tüm zamanların en iyi anime filmini ilan etmenin zamanı geldi. Ancak bu liste zaman içinde güncellenecektir. Şimdi, en iyi anime film seçimlerimizden bahsetme zamanı. Zira, en iyi 30 anime filmi seçimi yaptık ve bu listemizi sizlerle paylaşmamız şart.

Günümüzde bir animenin televizyonda yayınlanması yaygındır. Ancak başlangıçta anime yalnızca sinemalarda büyük ekranlarda görülebilirdi. İlk anime filmi 1900'lerin başında Japonya'da ortaya çıktı. Uluslararası üne sahip Studio Ghibli 1985 yılında kuruldu ve Japonya'da üretilen anime filmlerinin tarihinde önemli bir anı işaret etti. Ghibli'nin ilk filmlerinden Nausicaä of the Valley of the Wind 1984 yılında, Castle in the Sky ise 1986 yılında gösterime girmiştir.

1937 yılında Amerikan film stüdyosu Walt Disney Productions (Walt Disney Animasyon Stüdyoları) ülkenin ilk renkli uzun metraj animasyon filmi olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'i yayınladı. Bugün, Walt Disney Stüdyoları ve yan kuruluşu Pixar Animasyon Stüdyoları tüm dünyada büyük bir takipçi kitlesine sahiptir.

En iyi 30 anime filmi için bu liste, anime televizyon dizilerinin aksine, yalnızca Japon anime filmlerinden oluşmaktadır. TV anime dizisi film uyarlamalarını bu en iyi 30 anime filmi listesinin dışında bıraktım. Bazıları olağanüstü bir başarı elde etmiş olsa da, TV anime dizilerinin bu kopyalarını makalenin sonuna doğru ele alıyoruz.

Studio Ghibli ve Makoto Shinkai'nin klasik eserlerinin yanı sıra özellikle Japonya'da çok sevilen en yeni yapımları da içeren, şimdiye kadar yapılmış en iyi 30 anime filmine göz atın. Bir anime filmi, TV anime dizilerinin birçok bölümünün aksine, en fazla 2-3 saat içinde tek bir hikaye anlatır.

En iyi 30 anime film listesi

Önce, bu filmleri bir liste olarak sizlerle paylaşalım:

1 Spirited Away (2001)
2 The Girl Who Leapt Through Time (2006)
3 Your Name (2016)
4 Akira (1988)
5 Princess Mononoke (1997)
6 My Neighbor Totoro (1988)
7 5 Centimeters per Second (2007)
8 Weathering with You (2019)
9 Nausicaä: Valley of the Wind (1984)
10 Rebuild of Evangelion (2007-2021)
11 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train (2020)
12 Ghost in the Shell (1995)
13 Suzume (2022)
14 Wolf Children (2012)
15 Summer Wars (2009)
16 Paprika (2006)
17 The Castle of Cagliostro (1979)
18 Dragon Ball Z: Resurrection ‘F’ (2015)
19 Belle (2021)
20 A Silent Voice (2016)
21 In this Corner of the World (2016)
22 The Boy and the Heron (2023)
23 Memories (1995)
24 The First Slam Dunk (2022)
25 Puella Magi Madoka Magica: The Movie (2012-2013)
26 Her Blue Sky (2019)
27 Penguin Highway (2018)
28 The Anthem of the Heart (2015)
29 Howl’s Moving Castle (2004)
30 Bubble (2022)

Listemiz bu kadardı. Şimdi, sırada bu filmlerden bahsetmek var.

En iyi 30 anime filmi

Listemize göz gezdirdiniz mi? Eğer cevabınız, "Evet!" olduysa, şimdi açıklamalara geçebiliriz demektir.

Spirited Away (2001)

Hangi anime filmi tüm zamanların en iyileri arasında yer alır? Studio Ghibli ve Hayao Miyazaki'nin 2001 tarihli başyapıtı Spirited Away bunu hak ediyor. Yaklaşık 20 yıl önce gösterime girdiğinden bu yana, 75. Akademi Ödülleri'nde En İyi Animasyon Filmi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından en yüksek ödülleri aldı. Ayrıca Japonya'da bugüne kadar yapılmış en yüksek hasılatlı film oldu.

10 yaşında bir kız olan Chihiro ve ailesi yanlışlıkla garip ve tuhaf bir dünyaya girer; cadının laneti sonucu anne ve babası domuza dönüşür. Onlara yardım etmek için cadı Yubaba'nın kontrolündeki hamamda titizlikle çalışmaya karar verir ve bunu yaparken adını Sen olarak değiştirir. Chihiro'ya (Sen) ek olarak, ana karakter Haku, aynı cadılar Yubaba ve Zeniba ve mistik varlık Kaonashi (No-Face) de dahil olmak üzere bir dizi sıra dışı karakter vardır. Spirited Away'in cazibesi, bakış açınıza bağlı olarak, onu çeşitli açılardan izleyebilmenizdir.

Tür: Fantastik, Dram
Yönetmen: Hayao Miyazaki

The Girl Who Leapt Through Time (2006)

Şimdi sıra geldi, en iyi 30 anime filmi seçimimizin 2. sırasına. Japon animasyonunun öncülerinden Mamoru Hosoda'nın bir başyapıtı olan The Girl Who Leapt Through Time 2006 yılında yayınlandı. Fantastik anime filmi, çok satan Japon yazar Yasutaka Tsutsui'nin 1967 tarihli çok satan bilimkurgu romanına dayanıyor. Ancak farklı bir hikaye anlatıyor.

Animenin dünyası kitaptakinden 20 yıl uzakta. The Girl Who Leapt Through Time'daki üç ana karakter, Makoto, Kosuke ve Chiaki, hepsi lise öğrencisidir. Bu animede, aşk, eğitim ve kariyer seçimi gibi tipik ergenlik arayışlarıyla dolu sıradan lise hayatları sürüyorlar. Ancak Makoto, artık zamanda geriye yolculuk yapabildiğini gözlemler. Zaman yolculuğu günümüzde yaygın bir anime konusu olsa da, anime ilk yayınlandığında yeni ve sıradışıydı. Bu yüzden anime hayranları tarafından bu kadar çok saygı görüyor.

Tür: Fantastik, Romantik
Yönetmen: Mamoru Hosoda

Your Name (2016)

Makoto Shinkai'nin yönetmenliğinde 2016'nın en iyi animesi olan Your Name, hem ulusal hem de uluslararası alanda övgüler aldı. Ünlü anime filmi 2016-2018 yılları arasında 120'den fazla ülke ve bölgede büyük ekranlarda gösterildi ve en yüksek yabancı gişe hasılatına sahip Japon anime filmi oldu.

Tokyo metropolünde yaşayan Taki Tachibana ve kırsalda yaşayan Mitsuha Miyamizu, olay örgüsünü ilerleten iki ana karakterdir. Birdenbire bedenlerinin dönüşümlü olarak birbirleriyle yer değiştirdiğini fark ederler. Mitsuha ve Taki bu tuhaf durumu anlamlandırmaya çalışırken birbirleri hakkında giderek daha fazla şey öğrenmektedirler. Japonya'nın merkezinde yer alan Tokyo ve Takayama'daki iki gerçek dünya mekânı, Senin Adın filminin ana esin kaynağıdır. Gerçek dünya Makoto Shinkai tarafından, izleyicileri filmde tasvir edilen yerleri ziyaret etmeye teşvik edecek şekilde tasvir ediliyor.

Tür: Fantastik
Yönetmen: Makoto Shinkai

Akira (1988)

Akira da kesinlikle en iyi 30 anime filmi seçimimizden biri olmayı hak ediyor. Katsuhiro Otomo tarafından yazılan uluslararası üne sahip Akira, ilk olarak 1988 yılında bir anime filme uyarlandı. Anime filmi, manga serisinin 1988 yılına kadar yayınlanmış olan üç cildine dayanıyordu. Çünkü manganın doruk hikayesi o noktada henüz tamamlanmamıştı.

Hikaye, Üçüncü Dünya Savaşı'nın şehri yerle bir etmesinin ardından 2019'da Neo Tokyo'da geçiyor. Akira'da, Bosozoku grubunun (bir Japon motorcu çetesi) başı Shotaro Kaneda ve çocukluk arkadaşı Tetsuo Shima iki ana figürdür. Tetsuo'nun bir motosiklet kazası sonrası doğaüstü güçlere sahip olması hikayenin başladığı yerdir. Tokyo'nun 2020'de Olimpiyatlara ev sahipliği yapacağını öngördüğü için bu anime filmi 2019'da yeni bir ilgi kazandı.

Tür: Siberpunk, Bilim Kurgu
Yönetmen: Katsuhiro Otomo

Princess Mononoke (1997)

Princess Mononoke 1997'de ilk kez gösterime girdiğinde yerel gişede zirveye yerleşti. Ayrıca dünyanın en iyi Japon filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Anime filmin yönetmeni Hayao Miyazaki'nin hikayeyi geliştirmek için yaklaşık yirmi yıl harcadığı söyleniyor.

Kabilenin prensi Ashitaka ve ormanda kurtlar tarafından yetiştirilen genç bir kadın olan San, Muromachi Dönemi'nde (1336-1573) geçen bu fantastik filmin iki ana karakteridir. Doğa ve insanlar arasındaki çatışmanın vurgulandığı filmde Ashitaka, her ikisinin de bir arada var olabilmesi için bir çözüm arıyor.

Tür: Fantastik
Yönetmen: Hayao Miyazaki

My Neighbor Totoro (1988)

En iyi 30 anime filmi listemizin bir başka önemli yapıtına geldik. Dünya çapında aileler arasında en çok sevilen Studio Ghibli filmlerinden biri My Neighbor Totoro'dur. Hayao Miyazaki'nin yönettiği fantastik anime, 1988'de bir başka Studio Ghibli lideri olan Isao Takahata'nın Grave of the Fireflies ile çift film olarak sinemalarda gösterime girmiştir.

Komşum Totoro'da 1950'li yıllar Saitama Eyaleti, Tokorozawa'da tasvir ediliyor. Satsuki adında bir ilkokul öğrencisi, küçük kız kardeşi Mei ve babaları Tatsuo kırsal bir köye taşınırlar. Köyün yakınındaki hastane annesinin ikamet ettiği yerdir. Gençler bir gün gizemli bir yaratık olan Totoro ile karşılaşırlar. Daha önce hiç Studio Ghibli filmi izlemediyseniz bu film başlangıç için iyi bir seçenek.

Tür: Fantastik
Yönetmen: Hayao Miyazaki

5 Centimeters per Second (2007)

5 Centimeters per Second adlı anime filmi, sektörün yeni lideri Mokoto Shinkai'nin takipçileri için mutlaka görülmesi gereken bir yapım. Film 2007 yılında gösterime girdi ve Shinkai'nin ilk dönem çalışmalarının en iyisi olarak kabul ediliyor. Cherry Blossom, Cosmonaut ve 5 Centimeters per Second anime çalışmasını oluşturan üç yoğunlaştırılmış bölümdür.

Hikayenin ilk bölümü, ana karakter Takaki'nin ilkokuldayken başkahraman Akari ile yaşadığı ilk aşka odaklanıyor. İkili, animenin doruk noktası olarak da hizmet eden son bölümde olgunlaşıyor. Sadece sevimli gerçeklik var; ne doğaüstü güç ne de aksiyon savaş sahneleri var.

Tür: Romantik, Dram
Yönetmen: Makoto Shinkai

Weathering with You (2019)

En iyi 30 anime filmi listemiz kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen Makoto Shinkai'nin en son anime filmi Weathering with You, bu yıl büyük ilgi gördü. 2020 yılına kadar yaklaşık 140 farklı ülke ve bölgede sinemalarda gösterilecek. Anime filmde iki genç karakter var.

Bir lise öğrencisi olan Hodaka, uzak bir adadaki evini terk ederek Tokyo'ya gider. Küçük bir çocuk olan Hina, ailesi olmadan kalabalık şehirde yaşamayı başarır. Hava durumunu değiştirme konusundaki doğaüstü yeteneğini kullanarak, bir araya gelirler ve düğünler ve festivaller gibi önemli günlerinde iyi bir hava uman çok sayıda insana yardım ederler. Weathering with You'da, tuhaf meteorolojik olaylar, çocuk yetiştirme, yoksulluk ve diğerleri de dahil olmak üzere dikkate almanız gereken birçok tema var.

Tür: Fantastik, Slice of life
Yönetmen: Makoto Shinkai

Nausicaä: Valley of the Wind (1984)

Hayao Miyazaki'nin ikinci uzun metrajlı anime filmi olan Nausicaä Valley of the Wind, Miyazaki'nin eserlerini tartışırken mutlaka görülmesi gereken bir film. Nausicaä'nın ilk iki cildindeki hikayeler: Valley of the Wind'in mangasının ilk iki cildindeki öyküler 1984 yılında anime filme uyarlandı. Manga ilk olarak 1982 yılında yayımlanmıştır. Anime, Studio Ghibli'nin ilk filmi olarak kabul edilir. Özellikle selefi olan bir animasyon stüdyosu olan Topcraft tarafından yaratılmıştır.

Felaketle sonuçlanan savaşın ardından endüstriyel uygarlık yok olur ve devasa mutant böceklere ev sahipliği yapan muazzam Toxic Jungle ortaya çıkar. Rüzgar Vadisi'nin prensesi ve hikayenin ana karakteri Nausicaä, insanlar ve doğanın barış içinde bir arada yaşaması için bir yol bulmayı amaçlamaktadır.

Tür: Fantastik, Dram
Yönetmen: Hayao Miyazaki

Rebuild of Evangelion (2007-2021)

En iyi 30 anime filmi listemizdeki en önemli eserlerden biri olarak gösterebileceğimiz bir film. Neon Genesis Evangelion, dünyanın en ünlü anime serilerinden biridir ve anime yeniden yapımı Rebuild of Evangelion'a dayanan bir film 2007'den beri yayınlanmaktadır. Yeni anime film serisinin 4 bölümü var: Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone 2007'de gösterime girdi, ardından Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance, 3.0 You Can (Not) Redo ve 2012'de 3.0+1.0 geldi. Bu animenin en iyi kısımları insan dramaları ve Evangelion'daki biyo-mekanik mecha arasındaki savaşlardır.

Konu, Melekler olarak bilinen canavar yaratıklara karşı devasa bir biyo-makine olan Evangelion'u kullanmakla görevlendirilen 14 yaşındaki bir çocuk olan Shinji Ikari'ye odaklanmaktadır. Shinji, diğer pilotlar Rei Ayanami ve Asuka Langley ile birlikte hikayedeki rollerinin yanı sıra seçimlerinin etiği ve insanlığın kaderi dengede dururken varoluşlarının anlamı ile mücadele eder.

Tür: Mecha, Aksiyon, Fantastik, Dram
Yönetmen: Hideaki Anno

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train (2020)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Demon Slayer serisinin ilk anime film uyarlaması olan Mugen Train, Ekim 2020'de gösterime girmiştir. Weekly Shonen Jump'ta, Demon Slayer için orijinal manga: Kimetsu no Yaiba'nın orijinal mangası Mayıs 2020'de tamamlandı. Animenin 26 bölümlük ilk sezonu en son filmde devam ediyor.

Ana karakterler Tanjiro, kız kardeşi Nezuko, Zenitsu, Inosuke ve Demon Slayer Corps'un Flame Hashira'sı Kyojuro Rengoku'dur. Tren yolcularını korumak için On İki Kizuki gibi güçlü iblislerle savaşırlar.

Tür: Dram, Aksiyon, Macera, Karanlık Fantastik
Yönetmen: Haruo Sotozaki

Ghost in the Shell (1995)

En iyi 30 anime filmi listemizi hazırlarken aklımıza ilk gelen isimlerden biri bu oldu. Masamune Shiro mangasına dayanan Ghost in the Shell, en ünlü cyberpunk anime serilerinden biridir. Ghost in the Shell'in 1995'te ve Ghost in the Shell 2: Innocence'ın 2004'te yayınlanmasıyla ünlü anime serisi başlamış oldu. Her ikisini de en ünlü Japon anime yönetmenlerinden biri olan Mamoru Oshii yönetmiştir.

Ghost in the Shell'in distopik geleceğinde sibernetik teknoloji yaygınlaşmış, insanların vücut parçalarını ve hatta beyinlerini yapay bileşenlerle değiştirmelerini sağlamıştır. Tam vücutlu bir sayborg olan ve Kamu Güvenliği Bölüm 9'un ekip lideri Binbaşı Motoko Kusanagi, karmaşık bir teknoloji ve yolsuzluk ağını ortaya çıkarmak için şehrinin en karanlık köşelerini araştırır. Ekip, Kukla Ustası olarak bilinen gizemli hacker ile karşılaştıklarında kimliklerinin doğasını sorgulayan ve insanlık ile yapay zeka arasındaki sınırları bulanıklaştıran tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Bu anime filmi, teknoloji ve insanlık arasındaki bağın düşünceli incelemesiyle övgü topluyor.

Tür: Bilim Kurgu, Siberpunk
Yönetmen: Mamoru Oshii

Suzume (2022)

2019'daki Weathering with You'dan sonra Suzume, Makoto Shinkai tarafından yönetilen sekizinci teatral anime filmidir. Gösterime girdiğinden bu yana, tüm dünyadaki eleştirmenlerden ve hayranlardan yüksek notlar aldı. Film, 73. Berlin Uluslararası Film Festivali'nin Yarışma kategorisine aday gösterildi. Ruhların Kaçışı'ndan bu yana, bir Japon animasyon filminin Oscar adaylığı almasının üzerinden 21 yıl geçti.

Gerçek olaylara dayanan fantastik yol filmi, 2011'deki Büyük Doğu Japonya Depremi de dahil olmak üzere Japonya'nın yaşadığı yıkıcı deprem ve tsunamileri konu alıyor. Bir lise öğrencisi olan Suzume Iwato, hikayeyi başlatmak için hala yıkılmış bir binada bulunan garip bir kapıyı açar. Felaketleri durdurmak için bu tür kapıları kapatma çabasıyla Japonya'da bir yolculuğa çıkar.

Tür: Fantastik, Macera
Yönetmen: Makoto Shinkai

Wolf Children (2012)

En iyi 30 anime filmi listemizin önemli bir filmine daha geldik. Mamoru Hosoda'nın en büyük eserlerinden biri olan Wolf Children, yönetmenin orijinal animasyon şirketi Studio Chizu tarafından yaratıldı. Ticari açıdan başarılı olan fantastik film 2012 yılında gösterime girdi ve yurt içinde 4,2 milyar yenin üzerinde hasılat elde etti. Japonya Akademisi Yılın Animasyonu Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda prestijli ödüle layık görüldü.

Ana karakter Hana, Tokyo'daki bir üniversitede kurda dönüşebilen bir adamla tanışır. Daha sonra, insana dönmeden önce kurda dönüşebilen Yuki ve Ame adında iki çocukları olur. Yaşları ilerledikçe, insan olarak mı yoksa kurt olarak mı yaşamaları gerektiği konusunda daha fazla içsel mücadele verirler.

Tür: Fantastik, Dram
Yönetmen: Mamoru Hosoda

Summer Wars (2009)

2009 yılında Mamoru Hosoda'nın en iyi eleştirileri alan anime filmlerinden biri olan Summer Wars gösterime girdi. Bilimkurgu, aile draması ve romantik komedi türlerinin unsurlarını bir araya getiriyor. Film büyük beğeni topladı ve prestijli Annie Ödülü ile Yılın Animasyonu dalında Japon Akademi Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca, 2010 Locarno Uluslararası Film Festivali'nin ana yarışmasına seçildi. Bu filmde internetin çağdaş yaşam üzerindeki etkisi vurgulanmaktadır.

Lise son sınıf öğrencisi Kenji ve kendisinden bir yaş büyük Natsuki, Natsuki'nin evine giderler. Summer Wars'daki zıtlık oldukça belirgindir. Kırsal zengin doğa ve geleneksel Japon kültürü ve geleneklerinin tasvirleri vardır. Hikaye ayrıca Oz olarak bilinen sanal gerçeklik ortamındaki sorunları da içeriyor.

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu
Yönetmen: Mamoru Hosoda

Paprika (2006)

Paprika da en iyi 30 anime filmi listemizde yer alıyor. 2006 yılında gösterime giren psikolojik gerilim filmi Paprika, geniş bir bilgili anime izleyicisi kitlesinden övgüler aldı. Ünlü yazar Yasutaka Tsutsui'nin 1993 tarihli aynı adlı bilim kurgu romanı, Satoshi Kon tarafından yönetilen 2003 yapımı macera animasyon filmi Paprika'ya ilham kaynağı oldu.

Film, başkalarına kabus gördüren bir terörist ile rüya araştırmacısı Paprika arasındaki mücadeleyi anlatıyor. İnsanların rüyalarına açılan kapının kilidini açmalarını sağlayan teknolojik bir anahtar olan DC Mini olarak bilinen yeni geliştirilmiş bir psikoterapi cihazı, korkunç hikayede yer alıyor.

Tür: Gerilim, Bilim-Kurgu
Yönetmen: Satoshi Kon

The Castle of Cagliostro (1979)

Çok sevilen Üçüncü Lupin serisinin ikinci filmi olan The Castle of Cagliostro, ünlü yönetmen Hayao Miyazaki'nin 1979'daki ilk yönetmenlik denemesiydi. Amerikalı yönetmen Steven Spielberg'in bu filmi şimdiye kadar yapılmış en iyi macera filmlerinden biri olarak övmesi dikkat çekicidir. Miyazaki'nin ünlü kariyerinin temel taşlarından biridir ve her anime hayranı için mutlaka görülmesi gereken bir filmdir.

Usta bir hırsız olan Arsène Lupin III ve suç ortağı Daisuke Jigen, bir kumarhane için çok para çalarlar. Ancak bunun sahte para olduğunu fark ederler. Daha sonra sahte paranın kaynağı gibi görünen Cagliostro'ya giderler ve burada ana karakter Clarisse ile tanışırlar.

Tür: Macera, Fantastik, Komedi
Yönetmen: Hayao Miyazaki

Dragon Ball Z: Resurrection ‘F’ (2015)

En iyi 30 anime filmi listesi yaparken elbette Dragon Ball da bu listede olacaktı. En ünlü Japon animasyon serilerinden biri olan Dragon Ball Z, uzun zamandır her yerde hem çocukların hem de yetişkinlerin favorisi olmuştur. Çok sayıda anime film başlığı da var. 2015 yapımı Dragon Ball Z: Resurrection 'F' en sevilen Dragon Ball filmlerinden biridir. Hikayenin yazarı Akira Toriyama'dır ve Frieza'nın dirilişi ile açılır.

İkonik kötü adam Frieza, Dragon Ball Z: Resurrection 'F'de sadık takipçileri tarafından Ejder Topları kullanılarak yeniden canlandırılır. Hayata döndürüldükten sonra Frieza, Goku ve onu daha önce yenmiş olan diğer Saiyanlardan intikam almak ister. Frieza'nın intikam dolu saldırısını durdurma çabası, Dünya'da Goku, Vegeta ve müttefiklerini kırılma noktasına kadar zorlayan şiddetli bir savaşa yol açar. Süper Saiyan Tanrısı Süper Saiyan formları da gösterilmektedir.

Tür: Aksiyon, Macera
Yönetmen: Tadayoshi Yamamuro

Belle (2021)

Bir önceki filmi Mirai'nin 2018'de gösterime girmesinin ardından Mamoru Hosoda'nın altıncı uzun metrajlı orijinal anime filmi Belle, 2021'de gösterime girdi. Yaygın dağıtımıyla, en son fantastik anime filmi küresel ölçekte bir ün kazanıyor. Klasik aşk hikayesi Güzel ve Çirkin, Mamoru Hosoda'ya Belle'i bitirirken ilham kaynağı oldu.

Kochi Eyaleti'nin kırsal bir bölgesinde geçen Belle'nin ana karakteri, babasıyla birlikte yaşayan bir lise öğrencisi olan Suzu. U adlı devasa bir sanal dünyaya Belle adlı bir avatar olarak katılıyor ve orada kendi yazdığı bir şarkıyı seslendiriyor, hikaye de bu noktada başlıyor. Film, bir dizi ana ve ayırt edici karakteri kullanarak çevrimiçi ve çevrimdışı dünyaların harmanlanmasını göstermektedir.

Tür: Fantastik, Dram
Yönetmen: Mamoru Hosoda

A Silent Voice (2016)

En iyi 30 anime filmi listemizdeki değerinin çok bilinmediğini düşündüğümüz bir filme geldi sıra. Naoko Yamada'nın yönettiği ve Kyoto Animation'ın yapımcılığını üstlendiği 2016 yapımı film A Silent Voice. Yoshitoki Ima'nın 2013-2014 yılları arasında yayınlanan yedi ciltlik manga serisinin bir çevirisidir. Filmin animasyon kalitesi, karakter nüansı ve hassas konuların işlenişi büyük övgü aldı.

Dokunaklı anime, ebeveynlerin boşanması, gençlerin zorbalığa maruz kalması, intihar ve engellilik gibi hassas sosyal konuları ele alıyor. Bu anime filmin ana karakterleri Shoko Nishimiya adında sağır bir kız ve ilkokul zorbası Shoya Ishida'dır.

Tür: Dram
Yönetmen: Naoko Yamada

In this Corner of the World (2016)

2007-2009 yılları arasında serileştirilen mangaya dayanan, şimdiye kadar yapılmış en yüksek hasılatlı anime filmlerinden biri olan In this Corner of the World, 2016 yılında gösterime girmiştir. In This Corner (and Other Corners) of the World, animenin 2019 yılında yayınlanan ve orijinaline 40 dakika daha süren yeni sahneler ekleyen yeni bir versiyonudur.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Hiroşima'da geçen bir hikaye olan In This Corner of the World'ün ana karakteri, savaşın dehşetinin ortasında günlük yaşamın zorluklarıyla mücadele eden genç bir kadın olan Suzu'dur. Evlenir, Hiroşima yakınlarındaki küçük bir kasabaya taşınır ve atom bombasının trajik bir şekilde patlamasına yol açan savaşın korkunç sonuçlarına tanık olur.

Tür: Dram Dram
Yönetmen: Sunao Katabuchi

The Boy and the Heron (2023)

En iyi 30 anime filmi listemizin sonlarına yaklaşırken, yeni bir film daha önerelim. 2020'lere yaklaşırken, en son animasyon teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte bir dizi gişe rekortmeni film üretildi. Studio Ghibli'den Hayao Miyazaki on yıl sonra ilk kez yepyeni, uzun metrajlı bir anime film yayınladı. Filmin adı olan The Boy and the Heron, Genzaburo Yoshino'nun How Do You Live? adlı romanının Japonca başlığından türetilmiştir. Alışılmadık bir şekilde, neredeyse tüm veriler yayınlanmadan önce gizli tutuldu. Tür, genç erkekler için fantastik macera türüdür.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya'da başlıyor. Pasifik Savaşı sırasında, genç bir çocuk olan Mahito annesini bir yangında kaybeder. Ardından babası, annesinin kız kardeşi Natsuko ile yeniden evlenir ve Mahito'yu onun evine götürür. Mahito'nun yeni ailesinin ikamet ettiği malikanenin arazisinde, bu anime boyunca sembolik bir varlık olan garip bir balıkçıl yaşamaktadır. Mahito, annesinin kaybını kelimelere dökemediği için farklı bir dünyaya seyahat ederek annesinin vefatıyla yüzleşmek için bir maceraya atılır.

Tür: Fantastik, Macera, Dram
Yönetmen Hayao Miyazaki

Memories (1995)

Akira'nın yaratıcısı Katsuhiro Otomo ayrıca 1995 yılında yayınlanan ünlü antoloji Memories için üç kısa öykü yazdı. Bu öyküler Koji Morimoto tarafından yönetilen Magnetic Rose, Tensai Okamura tarafından yazılan Stink Bomb ve Katsuhiro Otomo tarafından yazılan Cannon Fodder'dır. Etkileyici eserler savaş, kimyasal silah geliştirme ve uzay araştırmaları gibi önemli konuları ele alıyor.

Magnetic Rose'da, Corona uzay gemisinin birkaç mürettebatı, bir yardım sinyali ile uyarıldıktan sonra kaza yapan devasa bir uzay gemisine yönlendirilir. Araştırmacılar orada, yaklaşık bir asır önce yaşamış opera sanatçısı Eva ile ilgili geçmişe dönüşler yaşarlar. Yamanashi Eyaleti'nde geçen Koku Bombası filmi, bir Japon ilaç şirketinde çalışan 23 yaşındaki bir araştırma görevlisini takip ediyor. Yanlışlıkla bir araştırma ilacı alan genç, etrafındakilerin bayılmasına neden olan zehirli bir gaz yayar. Tamamen toplarla donatılmış bir kasabada geçen Cannon Fodder'da topçu olmak isteyen bir genç, topçu babası ve silah fabrikasında çalışan annesinden oluşan bir ailenin hikayesi anlatılıyor.

Tür: Bilim Kurgu
Yönetmen: Koji Morimoto / Tensai Okamura / Katsuhiro Otomo

The First Slam Dunk (2022)

Evet, en iyi 30 anime filmi listemizde Slam Dunk filmi de var. The First Slam Dunk, 2022'de gösterime giren bir dizi mükemmel film arasında yılın en iyi anime filmlerinden biri. Slam Dunk'ın 101 bölümlük bir anime serisi uyarlaması 1993 ve 1996 yılları arasında üretildi. Slam Dunk, 1990 ve 1996 yılları arasında Weekly Shonen Jump'ta serileştirilen klasik bir spor manga serisi olarak kabul edilmektedir. The First Slam Dunk adlı yeni bir film, ilk kez 25 yıl önce yayınlanan basketbol temalı ünlü diziye dayanıyor.

Beklenmedik bir şekilde, Slam Dunk mangasının yaratıcısı Takehiko Inoue aynı zamanda filmin yönetmeni olarak görev yapıyor. Övgüler tüm beklentileri aştı. Shohoku Lisesi'nin Sannoh Lisesi ile yaptığı ünlü karşılaşmayı, oyun kurucu Ryota Miyagi'ye odaklanarak, 3DCG teknolojisi ve hip müzik kullanarak başarıyla yeniden yaratıyor.

Tür: Spor
Yönetmen: Takehiko Inoue

Puella Magi Madoka Magica: The Movie (2012-2013)

Ünlü animasyon stüdyosu Shaft tarafından ünlü sihirli kız anime serisi Puella Magi Madoka Magica'nın bir üçlemesi oluşturuldu. Anime filmleri üç bölümden oluşuyor: Başlangıçlar ve Ebedi 2012'de çıktı ve 2013'te İsyan izledi. Çalışma başlığı Walpurgisnacht olan yeni bir filmin yaratılması: Rising adlı yeni bir filmin yaratılması 10. yıldönümü projesinin bir parçası olarak çoktan onaylandı.

İlk iki bölüm olan Beginnings ve Eternal, rollerinin acımasız gerçekleriyle yüzleşirken umutsuzluğa kapılan bir grup sihirli kıza odaklanan orijinal TV dizisinin yeniden anlatımlarıdır. Üçüncü bölüm Rebellion, Homura'nın gizemli bir dünyada Madoka'nın iyiliği için savaştığı, beklenmedik dönüşlerle sonuçlanan ve fedakarlık, arkadaşlık ve kader temalarını inceleyen yeni bir yay başlatan bir takiptir.

Tür: Karanlık Fantezi
Yönetmen: Akiyuki Shinbo

Her Blue Sky (2019)

En iyi 30 anime filmi listemizde, 4 yıl önce çıkan önemli bir eser de var. The Anthem of the Heart ve Anohana: The Flower We Saw That Day filmlerinin de yönetmeni olan Tatsuyuki Nagai, 2019 yapımı modern animasyon filmi Her Blue Sky'ın da yönetmeni. Animasyon prodüksiyonunu, saygın başka anime filmlere de imza atan CloverWorks stüdyosu üstlendi. Saitama Eyaletindeki Chichibu Şehri, önceki iki filminde olduğu gibi Her Blue Sky'ın da arka planını oluşturuyor.

Müzisyen olmak isteyen lise öğrencisi Aoi'yi takip ediyor. Küçük bir kasabada yaşamaktadır ve ablası Akane'nin gitarist erkek arkadaşı Shinnosuke ile Tokyo'ya gitmesine hâlâ üzülmektedir. Ancak olayların garip bir şekilde gelişmesi, geçmişten gelen daha genç bir Shinnosuke'nin Aoi'nin hayatına girmesine neden olur. Bu karşılaşma aşk, müzik ve zamanın geçişi temalarını irdelerken, geçmişteki pişmanlıklar ve şimdiki özlemleri bir araya getirir.

Tür: Dram, Fantastik
Yönetmen: Tatsuyuki Nagai

Penguin Highway (2018)

A Whisker Away ve Drifting Home da Studio Colorido tarafından yaratıldı ve Penguin Highway 2018'de ilk gösterimini yaptı. The Night Is Short, Walk on Girl ve The Tatami Galaxy'nin de yazarı olan Tomihiko Morimi'nin beğenilen bilim kurgu kitabı filmin temelini oluşturdu. Hem gençler hem de yaşlılar, hikayenin fantastik gizem ve gerçek zorlukları bir araya getirmesiyle büyüleniyor. Bu da onu modern anime sinemasında öne çıkarıyor.

Penguen Otoyolu'nun ana karakteri, entelektüel merakı olan ve okyanustan uzak banliyö kasabasında aniden ortaya çıkan penguenleri araştırmaya başlayan dördüncü sınıf öğrencisi Aoyama'dır. Daha da tuhaf şeyler olmak üzeredir ve bu penguenler sadece bir başlangıçtır. Aoyama, bilimsel merakının da etkisiyle, bu anomalilerle bağlantılı görünen ve sadece "Lady" olarak bilinen gizemli bir kadına özellikle ilgi duymaktadır.

Tür: Fantastik, Yaşamdan kesitler
Yönetmen: Hiroyasu Ishida

The Anthem of the Heart (2015)

En iyi 30 anime filmi listemizdeki ödüllü ve kesinlikle ünlü bir filme daha geldik. Ünlü anime serisi Anohana: The Flower We Saw That Day'in arkasındaki yapım ekibi A-1 Pictures, 2015 yılında The Anthem of the Heart'ın yapımcılığını üstlendi. Senaryosunu Masayoshi Tanaka ile birlikte Mari Okada'nın yazdığı filmin yönetmenliğini Tatsuyuki Nagai üstlendi. Ayrıca, endüstri tarafından tanındı ve farklı film festivallerinden bir dizi adaylık ve ödül aldı.

Jun Naruse adlı genç bir kız, şok edici geçmişinin (ebeveyn boşanması deneyimi) bir sonucu olarak daha az konuşabilir ama daha çok şarkı söyleyebilir hale gelir. Okul festivalinde sınıfının müzikal kahramanını temsil etmek üzere seçilir.

Tür: Dram
Yönetmen: Tatsuyuki Nagai

Howl’s Moving Castle (2004)

Japonya'da en çok hasılat yapan anime filmlerinden biri olan Howl's Moving Castle 2004 yılında gösterime girmiştir. Studio Ghibli'nin anime filme dönüştürdüğü Diana Wynne Jones'un Howl's Moving Castle adlı İngiliz romanından uyarlanmıştır.

Howl'un Yürüyen Şatosu'nda, bir cadı tarafından yaşlanmakla lanetlenmiş genç bir kadın olan Sophie takip edilmektedir. Hayatından kaçar ve Howl'un büyülü hareketli şatosuna sığınır. Sophie, arka planda savaş sürerken güçlü ama duygusal olarak yaralı bir büyücü olan Howl ve diğer büyülü varlıklarla bağlar geliştirir. Birlikte, laneti sona erdirmek için bir arayışa çıkarlar, karışıklık ve değişimlerin ortasında sevgiyi ve kendilerini kabullenmeyi keşfederler.

Tür: Fantastik
Yönetmen: Hayao Miyazaki

Bubble (2022)

Şimdi de en iyi 30 anime filmi listemizin son önerisinde sıra. Dünyanın en büyük video yayın hizmetlerinden biri olan Netflix, artık daha fazla animasyon dizisi ve filmi özel olarak dağıtıyor. En son fantastik drama Bubble, Nisan 2022'de Netflix'te yayınlandı ve ertesi ay sinemalarda gösterime girdi. Beğenilen anime dizileri Death Note ve Attack on Titan ile tanınan Tetsuro Araki dizinin yönetmeni, Wit Studio ise yapımcı şirketi.

Bubble'ın kurgusal Tokyo'su, baloncuklar orada görünmeye başladığından beri anormal bir yerçekimine sahiptir. Yetenekli bir parkur sanatçısı olan Hibiki ve gizemli bir kız olan Uta bu hikayenin ana karakterleridir.

Tür: Fantastik, Dram, Romantik
Yönetmen: Tetsuro Araki

En iyi 30 anime filmi önerileri rehber yazımız bu kadardı. Ancak, sitemizde sizi bekleyen daha birçok farklı başlıkta yazı mevcut. Mesela, en iyi vampir filmleri önerilerimiz sizi bekliyor. Zira, sevilen bir tür olduğu kesin. Ardından, en iyi aksiyon filmleri önerileri de verdik. Tabii ki bu kadarla yetinmedik ve en iyi bilim kurgu filmleri listesi de paylaştık. Bunlar ve çok daha fazlası sitemiz üzerinde mevcut. Hatta, günümüzün en güncel oyunları ile ilgili olarak da birçok yazı paylaştık. Şimdi, Starfield Türkçe yama ve Starfield hileleri yazımıza göz gezdirmenizi de tavsiye ederiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.