Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 09.04.2023

Günümüzde izleyecek film seçeneği gerçekten çok fazla. Bu yüzden, hangi filmi izleyeceğimizi seçmek de gerçekten çok zor. Siz de, izleyecek bir film arıyorsanız, en iyi aksiyon filmleri yazımızdan sonra aklınızda bir şeyler canlanabilir. Zira, bu yazımızda, sizler için 10 adet oyun önerisini bir araya getirdik. Önce, tavsiye ettiğimiz filmleri bir liste halinde sizlerle paylaşacağız. Ardından ise, listemizde yer alan filmlerden tek tek bahsedecek, detaylandıracağız. Hatta, dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, direkt olarak listemiz ile sizi baş başa bırakalım. Sonra da, detaylardan bahsedelim.

En iyi aksiyon filmleri (2023)

  1. Mad Max: Fury Road
  2. Die Hard
  3. John Wick
  4. The Raid: Redemption
  5. Enter the Dragon
  6. The Matrix
  7. Hard-Boiled
  8. Seven Samurai
  9. Black Panther
  10. Aliens

 

Hemen yukarıda listemizi paylaştık ve şimdi de, bu filmlerden kısaca bahsedeceğiz. Bu sayede, neden önerdiğimizi veya niye izlemek isteyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Mad Max: Fury Road - En iyi aksiyon filmleri

Onun dünyası ateş ve kandan ibarettir ve adı Max'tir. Avustralyalı yönetmen George Miller'ın başrollerini Mel Gibson'ın oynadığı önceki üç filmi, Max Rockatansky'nin yaşadığı kıyamet sonrası, av ya da avcı dünyasını çoktan oluşturmuştu. İlk devam filmi Yol Savaşçısı, distopik araba kovalamacası fantezileri için mihenk taşı olarak kabul ediliyordu. 1985 yapımı Beyond Thunderdome'dan yıllar sonra, Mad Max'i geri getirme zamanı geldiğinde Miller filmi eski usulle, bolca gerçek dünya dublörüyle çekmeye karar verdi. Yönetmenin aklında tek bir hedef vardı: kendini aşmak. Dahası, başardı da.

Die Hard

"Sahile gelin, bir araya gelelim ve biraz gülelim..." Teröristler, ayrı yaşadığı karısının Noel partisine ev sahipliği yapan Los Angeles gökdeleninin kontrolünü ele geçirdiğinde, NYPD memuru John McClane de tesadüfen orada olur. Bundan sonrası, tek ve kapalı bir mekânın sınırlarını zekice kullanan bir kedi-fare oyunudur.

John Wick

Adını duymak bile yeraltı dünyasının güçlü simsarlarını ve profesyonel katil arkadaşlarını ürpertiyor. O, folklorda öcü adam olarak anılan tek kişilik bir ölüm makinesidir. Başka bir deyişle, John Wick'i kızdırmak istemezsiniz. Tam da bazı Rus organize suç örgütü üyelerinin yaptığı gibi. Akılsızca bir hareket. Misilleme, kaos ve toplu mezar zamanı. Mütevazı isme aldırmayın.

David Leitch ve Chad Stahelski, Keanu Reeves'in çok yönlülüğünü sergilediği intikam gerilimini efsaneye dönüştürüyor. Sadece suikastçılara özel bir otel endüstrisi ve her nasılsa metanetli yıldızına yarayan eksantrik bir dünya kurgusuyla tamamlanmış bir film yapma cenneti. Bu seri sonsuza dek devam etsin.

The Raid: Redemption - En iyi aksiyon filmleri

Bir S.W.A.T. ekibi, Jakarta'da bir apartmanın çatı katında yaşayan bir uyuşturucu baronunu yakalamak zorundadır. Ekipte bu görevle kişisel olarak ilgilenen bir subay (Iko Uwais) da vardır. Ancak binanın her katında polis memurlarını teker teker öldürmeye hazırlanan uşaklar vardır.

Gareth Evans'ın anlık aksiyon klasiğinde, bir video oyununun patron seviyesi konsepti, kahramanlarına akla gelebilecek her seçeneği sunmanın bir gerekçesi olarak kullanılıyor. Endonezya'da popüler olan acımasız Penkat Silat dövüş yöntemi gibi göğüs göğüse dövüşler mi? Bıçaklar, baltalar ve palalar, aman Tanrım! Her kusursuz set parçası, sizi sersemletmek için acele ve kinetik bir hızda sunuluyor.

Enter the Dragon

"Kung fu filmleri" ifadesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Bruce Lee, ellerini kaldırmış ve gömleğini çıkarmış bir şekilde dövüş pozisyonunda. Bu Çinli-Amerikalı aktör, daha önce televizyonda Yeşil Yaban Arısı'nın yardımcısı olarak boy gösterdi. Sonra, Hong Kong merkezli yapım şirketi Golden Harvest'in bir dizi filmi için Asya'ya gitti. Bu filmlerden The Big Boss (1971) ve Fists of Fury (1972), onun Asya'da tanınmasını sağladı.

Hollywood, kıtanın en büyük yıldızını geri çekmek için kötü bir adamın dövüş turnuvasına sızan gizli bir ajan hakkında bir hikaye yarattı. Sonrası ise tarih oldu. Bruce Lee, Enter the Dragon'da yumrukları, ayakları, asaları ve mınçıkalarının yardımıyla düzinelerce adamı yere sererek bir tür gerçek hayat süper kahramanı olarak ününü sağlamlaştırdı.

Lee'yi bu silahları kullanırken izlemek, izleyicilerin onun dövüş sanatlarını nasıl tek başına dünya çapında bir fenomen haline getirebildiğini anlamalarına yardımcı olur. Lee'nin metal pençeli düşmanıyla aynalı bir salonda karşı karşıya geldiği final dövüşü tüm zamanların klasiklerindendir.

The Matrix

Keanu Reeves, Wachowskilerin siberpunk, S&M modası, çizgi romanlar ve kült bilimkurgu senaryolarını muhteşem bir şekilde harmanlaması sayesinde milenyum başlamadan bir yıl önce 21. yüzyılın ilk gerçek aksiyon kahramanı olarak kabul edildi. Aynı zamanda gişe rekorları kıran filmlerin yapım şeklini de değiştirdi.

The Matrix'in özel efektler, dövüş eğitimi ve mantıksal sonuçlarına götürülen bir "ya olursa" konseptiyle çıtayı yükseltmesinin etkileri bugün hala hissediliyor. Gerçekliğe meydan okuyan ve bir helikopterin titreyen bir gökdelene çarpmasıyla sona eren kurtarma operasyonunu düşünmek hala gerçeküstü. "Bullet time" sekansları çığır açıcı olmaya devam ediyor.

Hard-Boiled - En iyi aksiyon filmleri

Böyle bir liste teorik olarak tamamen John Woo filmlerinden oluşabilir. Çünkü son 50 yılda bu türe neredeyse diğer tüm aktif yönetmenlerden daha fazla katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, kişisel favori Woo filmimizin açılış sekansı, şimdiye kadar filme alınmış en inanılmaz silahlı çatışmalardan birini içeriyor.

Balistik, kuşlar ve çok sayıda ağır çekim içeren ve süper polis Chow Yun-Fat'ın her iki tabancası da alev alev yanarken bir tırabzandan aşağı kaymasıyla sonuçlanan kaotik bir çayevi çatışması. Gördüğünüz gibi, bu sekans onun filmlerinin neden "kurşun balesi" olarak anıldığını gösteriyor.

Seven Samurai

Bir köyün haydutlara karşı savunmaya ihtiyacı vardır. Kendilerini korumak için yedi yetenekli savaşçıdan yardım isterler. Japon yönetmen Akira Kurosawa, bu basit önermeyi kullanarak modern aksiyon filmciliğini neredeyse icat etmiştir. Bire bir dövüşten tam ölçekli bir kuşatmaya kadar her şeyin koreografisini karakter, drama ve olay örgüsünün ilerlemesini göz önünde bulundurarak yapmıştır.

Kurosawa ses ve öfkenin hem duygusal getiriler hem de adrenalin patlamaları sağlamak için nasıl kullanılacağını bulduğu için, yağmurun ıslattığı doruk savaşı hevesli ve deneyimli film yapımcıları tarafından haklı olarak incelenir. Üstelik Toshiro Mifune de var. Bu klasik, bir dizi parlak tür değiştiren yeniden çevrime ve yükseltilmiş yeniden çevrime ilham kaynağı. Fakat, buna rağmen orijinali ölçek ve vahşet açısından aşılamaz.

Black Panther - En iyi aksiyon filmleri

Süper kahraman filmleri sadece eğlenceli değil. Aynı zamanda, düşündürücü, temsil edici ve kitlesel çekiciliğini kaybetmeden bir bakış açısına sahip olması mümkün. Zira, bunun A kanıtı, Ryan Coogler'ın Marvel Sinematik Evrenine (MCU) yaptığı katkıdır. Bu, Marvel'ın sürekli genişleyen pembe dizisinin doruk noktasından daha fazlası.

Stagecoach'un Western için yaptığına benzer şekilde, pelerinli adamlar film türü için önemli bir seviye atlama. Ve Coogler, ister T'Challa birkaç teröristle savaşıyor olsun, ister Güney Kore'deki bir kumarhanede çatışma sırasında peruk fırlatılıyor olsun, isterse de bir Afrika ütopyasının geleceğini belirleyecek büyük bir olay olsun, aksiyonun nasıl sahneleneceği konusunda olağanüstü bir anlayış sergiliyor. Chadwick Boseman huzur içinde yatsın.

Aliens

Efsaneye göre James Cameron, Ridley Scott'ın 1980 yapımı korku/bilimkurgu filminin devamı için fikrini sunmadan önce bir tahtaya "Alien" yazmış ve sonuna bir "$" eklemişti. Yönetmen sadece xenomorph sayısını artırmakla kalmayacaktı. Geleceğin Titanik yönetmeninin devam filmi, Sigourney Weaver'ın Ripley'i ve bir uzay deniz piyadesi müfrezesini bu uzaylılarla karşı karşıya getiriyor ve Ridley Scott'ın yavaş yanan korku-bilimkurgu cazibesini taklit etmeye çalışmak yerine her şeyi on bire çıkarıyor.

Aliens, tıpkı uzaylıların kendileri gibi acımasız ve saf bir ilerleme ivmesiyle hareket ediyor ve Weaver'ı meşru bir kadın aksiyon kahramanı haline getiriyor. Uzaylı Kraliçe onunla savaşmak için geldiğinde Ripley'in hiç şansı olmayacağını zaten biliyorsunuz.

Söz konusu en iyiler olunca, şimdi bir tavsiyemiz daha var. Zira, sitemiz üzerinde en iyi oyunlar yazısı, sizleri bekliyor. Birçok konuda en iyi oyunları bulmanız mümkün. Ayrıca, Marvel izleme sırası yazımız da, sizlere fazlasıyla faydalı olacaktır. Dahası, Netflix kodları da işinizi görebilir.

En iyi aksiyon filmleri listesi ne işe yarar?

En iyi aksiyon filmleri listemiz sayesinde, tam olarak bu kategorideki filmleri keşfedebilirsiniz. Zira, 10 adet film önerisi verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir filmi  seçip bakabilirsiniz.

En iyi aksiyon filmleri listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi aksiyon filmleri listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi aksiyon filmleri listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok film tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, En iyi aksiyon filmleri dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi aksiyon filmleri listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi aksiyon filmleri listemiz içerisinde, detaylıca anlattığımız bir sürü film yer almakta.

En iyi aksiyon filmleri gerekli miydi?

Sizler için şimdiye kadar birçok liste hazırladık. Zaten, daha önce bahsettiğimiz yazılarımızda da bunu göreceksiniz. Elbette, En iyi aksiyon filmleri listesi pek de şart sayılmazdı. Fakat, sizin sorularınıza yönelik listeler hazırladığımız için, bir nevi gerekliydi.

En iyi aksiyon filmleri listesi nasıl ortaya çıktı?

İnternet üzerinde yer alan bilgileri temel aldık ve bu filmleri bir araya getirdik. Aksiyon üzerine film izlemek isteyen okurlarımız için çok daha rahat seçim yapma şansı sunacağı fikri ile yola çıktık. Umarız ki, sizler için faydalı olmuştur.

En iyi aksiyon filmleri dışında neye bakmalıyım?

Sizlere şimdiye kadar birçok tavsiye verdik. En iyi aksiyon filmleri listemiz dışında da listelerimiz var. Sizlerle paylaştığımız en iyi oyunlar yazısına göz gezdirin. Fakat, nasıl bir film istediğinize karar verdikten sonra bunu yapın. Bu sayede, aradığınız filmi ve oyunu rahatça bulabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.