Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 09.04.2023

Siz de son zamanlarda izleyecek bilim kurgu filmleri mi arıyorsunuz? Öyleyse, şu anda doğru yerdesiniz. Zira, bu rehber yazımızda sizin için seçtiğimiz 20 en iyi bilim kurgu filmleri ile ilgili bilgi verdik. Bu sayede, siz de kendinize izleyecek bir film seçebilirsiniz. Hatta, birden fazlasını ve hatta listenin tamamını da izleyebilirsiniz. Bu, kesinlikle tamamen size kalmış olan bir şey. Her zamanki gibi, önce sizler için filmlerimizi listeleyeceğiz. Ardından ise, bu filmlerden bahsedeceğiz. Bu sayede, filmin konusunu ve neden tavsiye ettiğimizi de görebileceksiniz. Şimdi, listemize geçelim.

En iyi 20 bilim kurgu filmleri

 1. The Thing (1982)
 2. Alien (1979)
 3. The Matrix (1999)
 4. Blade Runner (1982)
 5. Ex-Machina (2015)
 6. Inception (2010)
 7. Interstellar (2014)
 8. Arrival (2016)
 9. Moon (2009)
 10. The Martian (2015)
 11. Back to the Future (1989)
 12. The Terminator (1984)
 13. Minority Report (2002)
 14. 12 Monkeys (1995)
 15. Her (2013)
 16. 2001: A Space Odyssey (1968)
 17. Star Wars: A New Hope (1977)
 18. Forbidden Planet (1956)
 19. Predator (1987)
 20. Cube (1997)

 

En iyi bilim kurgu filmleri

Şimdi, sıra geldi bu filmleri anlatmaya. Zira, tam olarak bu yüzden buradayız, değil mi?

The Thing (1982)

John Carpenter'ın The Thing'i, ilham kaynağı olan 1951 yapımı bilimkurgu klasiğine olduğu kadar Alien'a da çok şey borçlu. Bir başka ünlü yönetmen için bir başka zirve noktası. Paranoya yaratan, şekil değiştiren bir uzaylının aslında göz önünde saklanan herhangi biri olabileceği fikri gerilimi daha da artırıyor. The Thing, koşulların hiçbir zaman olduğundan daha kötü hale gelmemesine rağmen nihilizmin devam etmesine izin vermekten de korkmuyor. Kusursuz uygulaması, tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmleri arasındaki yerini haklı çıkarıyor.

Alien (1979)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin 2. sırasında Alien var. Bilim kurgu ve korku türlerinin tüm zamanların en iyilerinden biri, Nostromo mürettebatının istemeden de olsa düşman bir uzaylı ırkını yakalamasının ardından yaşadığı dehşet duygusudur. Alien serisi, sonraki devam filmleri bir kez daha orijinalinin başarı seviyesinin altında kalmasına rağmen, gelmiş geçmiş en yüksek hasılat yapan korku serisi haline gelmiştir. Serinin kendisi, Xenomorph'un ikonik statüsü tarafından gölgede bırakılmıştır. Blade Runner hala kült bir favori olsa da, Ridley Scott Alien ile bilimkurgu alanındaki en iyi performansını sergilemiştir.

The Matrix (1999)

Matrix, son teknoloji ürünü görsel efektleri ve oyuncuların muhteşem oyunculukları nedeniyle hala tartışılan kült bir klasiktir. Teknolojinin insanlığı yok etmesi fikri 1999 yapımı bu filmin ana temasıdır. Lana ve Lilly Wachowski'nin bu özel filmi, izleyicinin şaşkınlık içinde kalmasını sağlarken, gerçek olanla gerçek olmayanın harmanlanmasıyla da ilgisini çeker. Filmin karmaşıklığı onu çok çeşitli yorumlara açık hale getirmiştir. Nitekim Lilly Wachowski 2020'de verdiği bir röportajda filmin bir "trans metafor" olduğunu ve "başlangıçtaki amacın bu olduğunu ama dünyanın buna hazır olmadığını" belirtmişti.

Blade Runner (1982)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizde önemli bir isim de Blade Runner. Blade Runner, tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmleri tartışılırken her zaman bahsedilen bir isimdir. Ridley Scott bir Phillip K. Dick kitabı uyarlamasıyla daha karşımızda. Distopya edebiyatı için bir model olarak kabul edilen filmin cesur, neon ışığına boğulmuş görüntüsü ironik bir şekilde sıklıkla taklit edilmiştir.

Ex-Machina (2015)

Yapay zekânın ahlaki açıdan şüpheli bir incelemesi olan bu film, gerçek hayatta bu sınırları aştığımızda çok önemli bir tartışma konusudur. Ex Machina temel olarak makinelerin ne zaman "insan" olduklarını ve dolayısıyla insan haklarına sahip olup olmadıklarını soruyor. Bu, gerçek dünyadaki bilim insanlarının halihazırda tartışmakta olduğu bir muamma ve Ex-Machina, bu muammaya büyüleyici bir bakış için mutlaka izlenmeli.

Inception (2010)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizde Inception olmasaydı, olmazdı. Mükemmel eleştirilere ve ticari başarıya sahip bir başka Nolan filmi olan Inception, seyirciyi şok etmek için gereken tüm unsurlara sahip. Mantıksız bir sonuca sahip olan film, insan zihninin yapısına ve rüyalar aracılığıyla onu etkileme kapasitemize odaklanıyor. Film 2010 yılında en çok para kazanan dördüncü film oldu. Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt ve Elliot Page'in başrollerde olması elbette büyük bir artı.

Interstellar (2014)

Başrolde Matthew McConaughey'in canlandırdığı Joseph Cooper, kendini bir NASA uzay görevinin üyesi olarak bulur. Christopher Nolan bu muhteşem filmi yaratmak için zaman ve mekânı manipüle ediyor. Interstellar'da tasvir edilen distopik gelecekte, Dünya gezegeni insan türünü zehirlemeye başlıyor. Film son derece duygusal olmasına rağmen, izleyicilere düşünecek çok şey de veriyor. İklim değişikliği krizi, Yıldızlararası'nın bugün hala çok önemli olabileceği anlamına geliyor.

Arrival (2016)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin şaşırtmayan üyesi Arrival. Arrival, dilbilim çalışmalarını çeşitlendirerek insanlar ve uzaylı varlıklar arasındaki iletişim potansiyeline odaklanıyor. Ancak bu film, "uzaylıları" canavarlar ya da insan ırkını yok etmeye odaklanmış varlıklar olarak tasvir etmek yerine "uzayın bize zaman hakkında neler öğretebileceğini" vurgulama eğilimindedir. Ayrıca film, küresel politikaya da yer vererek, savaş ve barış gibi son derece güncel kavramları da irdeleyebiliyor.

Moon (2009)

Duncan Jones'un kariyerini başlatan film, genç yönetmen için ulaşılması imkansız bir çıta belirledi - en azından şimdiye kadar. Potansiyel yeni başlayanlar için ödüller kazanan Moon, son zamanların en gerilim dolu fragmanlarından birini yayınladı. Bir astronot olan Sam Bell, sıkışmış bir gezgine rastladığında tek başına Ay görevini tamamlamak üzeredir. Hızla araştırmaya gittiğinde, tam ikizini tekerleğin üzerine yığılmış halde bulur. Filmin gizemleri gizem olarak kalmalı ve başrolde yetenekli Sam Rockwell'in olması da filme herhangi bir zarar vermiyor.

The Martian (2015)

En iyi bilim kurgu filmleri dediğimizde aklınıza bu film gelmiştir muhtemelen. Aynı adlı romandan uyarlanan bu harika bilimkurgu filmi, büyük yönetmen Ridley Scott'ın geri dönüşüne işaret ediyor. Bir fırtına Mark Watney'nin ekibini Mars'tan ayrılmak zorunda bırakır ve Mark Watney'nin orada ölü olduğu varsayılır. Mürettebat dünyanın etrafında sapanla dönmek ve mahsur kalan arkadaşlarını almak için tehlikeli bir göreve kalkışırken, Watney beklenenden çok daha uzun süre dayanmak zorunda kalır. Marslı'daki senaryo, duygusal ipuçlarını ustalıkla yakalıyor ve bazı anlarda acı verici bir nihilist izleme sağlıyor.

Back to the Future (1989)

Büyük zaman yolculuğu üçlemesi muhtemelen listeye en çok dahil edilen filmdir. Ancak yine de zamansız bir başyapıttır. Herkes hayatının bir döneminde Geleceğe Dönüş'ü izlemiştir ve hala sahip olduğu geniş izleyici kitlesini sonuna kadar hak etmektedir. Seri ayrıca 2015'in gerçek dünya yılını takiben önemli bir yeniden doğuş yaşadı ve burada gerçekte sahip olduğumuzdan çok daha fazla uçan otomobille temsil edildi. Yeniden yayınlar, ticari ürünler, bir Broadway müzikali ve yeniden başlatma fısıltıları Geleceğe Dönüş'ün devam eden popülaritesini kanıtlıyor.

The Terminator (1984)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin önemli üyelerinden biri Terminatör. İlk iki bölümün oluşturduğu çıtanın altında kalan çok sayıda devam filmiyle ünlü bir klasik. Bir ölüm robotu, robotların kontrolü ele geçirdiği kıyamet sonrası bir gelecekte, insan direnişinin liderini öldürmek ve böylece varoluşu kalıcı olarak sona erdirmek üzere zamanda geriye gönderilir. Eşit derecede fantastik bir filmle müthiş bir öncül. Ancak gereksiz devam filmleri seriyi bir bütün olarak baltaladı. Kazanılacak para olsa da, Terminatör biraz daha sanatsal bütünlükle harika bir iki bölümlük hikaye olarak hayatta kalabilirdi.

Minority Report (2002)

Phillip K. Dick ismi tartışmasız distopik bilim kurgu ile eşanlamlıdır. Bu onun eserlerinden birinin beyaz perdeye son uyarlanışı değildir. Azınlık Raporu, suçun hiç başlamadığı bir toplum inşa etmek için suç işlenmeden önce tutuklamaların mümkün olduğu bir gelecek hayal ediyor ve fütüristik suç ve ceza konusunu ele alıyor. Bu korkutucu derecede olası bir gelecek. Çünkü film yapımcıları 2054'te teknolojinin nerede olacağına dair tonlarca araştırma yaptılar. Sonra da, bu korkunç tahminlerin bazılarının gerçekleştiğini izlediler.

12 Monkeys (1995)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki belki de biraz daha az bilinen bir filme geldik. Monty Python mezunu Terry Gilliam'ın 1990'lardaki zaman yolculuğu başyapıtı 12 Maymun, yeni bir şekilde akıllara durgunluk veriyor. Mahkûm James Cole'un, dünyadaki tüm yaşamı neredeyse yok eden ölümcül bir virüsün yayılmasını durdurmak için zamanda geriye gönderilmesini konu alan film, kıyamet sonrası bir geleceğe kasvetli bir bakış atıyor ve ceza reformu konularına odaklanıyor. Sorun şu ki, amacını gerçekleştirmek için geçmişe gittiğinde herkes onun deli olduğunu düşünüyor ve filmin tamamı izleyicinin neyin gerçek olup neyin olmadığı algısıyla oynuyor.

Her (2013)

Bu listedeki diğer filmlerin çoğu, Spike Jonze'un çarpık aşk dramasının aksine, yüksek konseptli bilimkurgu filmleri. Bununla birlikte, yalnız bir adamın bir yapay zeka programına aşık olması fikrinin ortaya çıkardığı ahlaki ikilem dokunaklı ve giderek daha güncel hale geliyor. Joaquin Phoenix, eksantrik yönetmenin bir başka olağanüstü filmi olan Her'de başrolü oynuyor. Burada, en gizemli ve duygu yüklü halini sergiliyor.

2001: A Space Odyssey (1968)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin sonlarına yaklaşırken, bir ünlü film daha. Bir başka büyük öncü olan efsanevi yönetmen Stanley Kubrik, elini attığı her türde uzmandı. Dahası, yaşamı boyunca birçok ünlü klasik yarattı. İlk gösterime girdiğinde, 2001: A Space Odyssey gerçekten hayranlık uyandırıcıydı. Filmde görsel gösterinin kullanılmasına öncülük etti. Ayrıca ünlü yönetmenin Akademi Ödülü kazanan tek filmi olma özelliğine de sahiptir.

Star Wars: A New Hope (1977)

Muhtemelen tüm zamanların en çok bilinen bilimkurgu dizisi için kabul edilemeyecek kadar düşük bir giriş. Ancak bu noktaya kadar, dizinin en az hitler kadar başarısızlıkları da oldu. Orijinal filmin bir bütün olarak tür üzerindeki etkisini abartmak zor, bu da onu benim seçimim olarak en iyisi yapıyor. George Lucas nihayet Star Wars: Episode IV - A New Hope ile bilim kurguyu genel izleyiciye tanıtma tekniğinde ustalaştı ve sinema bunun için daha iyi.

Forbidden Planet (1956)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizin son üyelerinden biri, Forbidden Planet. Bilimkurgu alt türünün öncüsü ve bilimkurguyu B sinema endüstrisinin dışına çıkaran ilk önemli çabaydı. Leslie Nielson'ın komedi kariyeri, o zamanlar ne yazık ki bu fiyaskoyla ciddi şekilde geriledi. Ancak ne mutlu ki Yasak Gezegen o zamandan beri kült statüsü kazandı. Shakespeare'in Fırtına'sı, pulp edebiyatının bu başyapıtına uyarlanmıştı. Ayrıca, bu cesur hamle olmasaydı, bugün bildiğimiz tür var olamazdı.

Predator (1987)

Korku öncülünü koruyan Predator, neredeyse hiç kusuru olmayan bir hikaye anlatıyor. Başlıktaki canavarın çok sayıda devam filmi çekildi. Ancak hiçbiri orijinalinin büyüsünü yakalayamadı. Canavar bir pop kültür fenomeni olmaya devam etti. Oyuncuların yetenekleri, aşırı maço tonuyla harika bir şekilde tamamlanıyor ve ölümüne bir dövüşte insanı uzaylıyla karşı karşıya getirme fikri basit ama son derece güçlü bir fikir olmaya devam ediyor.

Cube (1997)

En iyi bilim kurgu filmleri listemizdeki en iyi film değil tabii ki. Fakat, 1997 yapımı bu film hem korku hem de bilimkurgu türlerine büyük katkı sağlamıştır. Fütüristik suç ve cezalara getirdiği otoriter bakış açısı sayesinde hala kült bir izleyici kitlesine sahip olan Cube, korku sahnelerinde kullandığı tuzaklarla da ayrı bir alt türün doğmasına neden oldu. Cube 350.000 dolarlık bir bütçeyle çekilen bağımsız bir film. Bu durum, filmi daha da dikkat çekici bir hale getiriyor.

En iyi bilim kurgu filmleri dışında ne önerirsiniz?

Ayrıca, En iyi bilim kurgu filmleri demişken, sitemizde birçok film hakkında yazı mevcut. Mesela, En iyi aksiyon filmleri yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Zira, bu listemizde, sizin için yaptığımız seçimleri listeledik ve anlattık. Dahası, En iyi vampir filmleri listemiz de sizleri bekliyor. Ayrıca, Marvel izleme sırası yazımız da var. Bu sayede, Marvel filmlerine başlayacaksanız, nereden başlamanız gerektiğini görürsünüz.

Sonra, DC filmleri izleme sırası yazımız da sizleri bekliyor. Tıpkı Marvel listemizde olduğu gibi yaptık. Yani, hangi sırayla izlemeniz gerektiğini anlattık. Bir de, Star Wars izleme sırası yazımız var. Yine, hangi filmi, hangi sırada izlemeniz gerektiğini anlattık. Şimdi, listelerimizin ve filmlerin tadını çıkarmak size kalıyor.

En iyi bilim kurgu filmleri listesi ne işe yarar?

En iyi bilim kurgu filmleri listemiz sayesinde, tam olarak bu kategorideki filmleri keşfedebilirsiniz. Zira, 20 adet film önerisi verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir filmi  seçip bakabilirsiniz.

En iyi bilim kurgu filmleri listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi bilim kurgu filmleri listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi bilim kurgu filmleri listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok film tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, En iyi bilim kurgu filmleri dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi bilim kurgu filmleri listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi bilim kurgu filmleri listemiz içerisinde, detaylıca anlattığımız bir sürü film yer almakta.

En iyi bilim kurgu filmleri gerekli miydi?

Sizler için şimdiye kadar birçok liste hazırladık. Zaten, daha önce bahsettiğimiz yazılarımızda da bunu göreceksiniz. Elbette, En iyi bilim kurgu filmleri listesi pek de şart sayılmazdı. Fakat, sizin sorularınıza yönelik listeler hazırladığımız için, bir nevi gerekliydi.

En iyi bilim kurgu filmleri listesi nasıl ortaya çıktı?

İnternet üzerinde yer alan bilgileri temel aldık ve bu filmleri bir araya getirdik. Bilim kurgu üzerine film izlemek isteyen okurlarımız için çok daha rahat seçim yapma şansı sunacağı fikri ile yola çıktık. Umarız ki, sizler için faydalı olmuştur.

En iyi bilim kurgu filmleri dışında neye bakmalıyım?

Sizlere şimdiye kadar birçok tavsiye verdik. En iyi bilim kurgu filmleri listemiz dışında da listelerimiz var. Sizlerle paylaştığımız en iyi oyunlar yazısına göz gezdirin. Fakat, nasıl bir film istediğinize karar verdikten sonra bunu yapın. Bu sayede, aradığınız filmi ve oyunu rahatça bulabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.