Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 30.12.2022

Yılın oyunu olan Elden Ring, gerçekten efsanevi bir oyun. Fakat, ne yazık ki resmi olarak Türkçe dil desteği yok. Bu sebeple, hayranlar oyunu çeviriyor. Siz de oyunu oynamak istiyor olabilirsiniz. Fakat, tabii ki Türkçe desteği olmamasının bir engel olması muhtemel. Biz de, bu yüzden sizler için bir rehber yazısı hazırladık. Bu rehber yazımızda, "Elden Ring Türkçe yama nasıl indirilir, kurulur, açılır ve silinir?" ile ilgili tüm detaylar mevcut. Bu sayede, siz de oyunu dilediğiniz gibi oynamaya başlayabilirsiniz.

Elden Ring Türkçe yama kurmadan önce bilinmesi gerekenler

Tabii ki, oyunu nasıl Türkçe yapacağınızı anlatacağız. Fakat, bundan önce değinmemiz gereken şeyler var. Türkçe yama kurduğunuzda, online oynayamazsınız. Çünkü, hile koruyucu devre dışı kalır. Oyun da, tabii ki bu şekilde oynamanızı istemez. Ayrıca, kurulum yaptıktan sonra da, oyunu normal bir şekilde açmayacaksınız. Nasıl açacağınızı da anlatacağız tabii ki. Bu yüzden şimdi kuruluma geçelim.

Elden Ring Türkçe yama nasıl indirilir?

Elbette, yamayı kurmadan önce, indirmek gerekiyor, değil mi? Bu yüzden, önce nasıl indireceğinizi anlatacağız. Bizim tavsiye edeceğimiz yama, zartzurt456 isimli bir kullanıcıya ait. Kendisi, yamayı DonanımHaber üzerinden paylaşıyor. Bu yüzden, kendisine teşekkür etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca, bu paylaşmış olduğumuz bağlantıda, daha güncel versiyonu bulmanız mümkün. Zira, bu yazıyı hazırladığımız esnada V7 var. V7, oyunun 1.08.1 versiyonu ile uyumlu. En azından, forumdaki gönderide bu bilgi yer alıyor.

İndirmek için ise buraya tıklayabilirsiniz. Yamayı indirdiğinizde ise, geriye sadece kurulum kalıyor. Ayrıca, zartzurt456 kullanıcısının Discord sunucusuna da katılabilirsiniz. Bunu da, daha önce paylaştığımız forum bağlantısı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Kendisine teşekkür ederken, bir de sunucusuna katılabilirsiniz. Biz de, kendisine buradan teşekkür ederiz.

Elden Ring Türkçe yama nasıl kurulur?

Şimdi, asıl sorumuzun cevabına gelelim. Zira, bu yüzden buraya toplandık, değil mi? Yamayı indirdiyseniz, gerisi çok kolay demektir. Çünkü, indirdiğiniz .rar uzantılı dosyayı açtığınızda, gerekli her şey karşınızda. Ayrıca, .rar uzantılı dosyaları açmak için WinRAR uygulamasını kullanabilirsiniz. Açtığınız dosyanın içerisinde, "ER_1050_v5.exe" veya benzeri bir isimde dosya olacaktır. Bu dosyayı, oyunun klasörüne atmanız gerekiyor. Oyunun kurulu olduğu klasörü açın ve bu dosyayı oraya taşıyın.

Elden Ring Türkçe yama kurulumu için neredeyse her şey tamam. Dosyayı kurulum klasörüne taşıdıktan sonra, çift tıklayıp açın ve kurulumu tamamlayın. Tebrik ederiz, artık oyununuzu Türkçe olarak oynayabilirsiniz. Fakat, işimiz henüz tam olarak bitmedi. Çünkü, şimdi de sırada oyunu açmak var.

Elden Ring Türkçe yama nasıl açılır?

Bahsettiğimiz dosyayı indirdiniz, hatta kurdunuz. Sırada, oyunu Türkçe olarak açmak var. Bunun için, "eldenring_TR.exe" adındaki dosyayı açmanız gerekiyor. Bu dosyayı açarak, oyuna giriş yapabilirsiniz.

Elden Ring Türkçe yama nasıl silinir?

Elden Ring, Türkçe olduğunda ne yazık ki çevrim içi oynamaya izin vermiyor. Bu yüzden silmek isteyebilirsiniz. Tabii, resmi dil seçeneklerinde de oynamak istiyor olabilirsiniz. Bu yüzden, silme işlemini yapmanız gerekmekte. Bu da, tıpkı diğer aşamalar gibi fazlasıyla basit. Şimdi, "ER_TR_YAMA_SİL.exe" dosyasını çalıştırmanız yeterli. Bu sayede, oyundaki yamayı silebilirsiniz.

Başka ne önerirsiniz?

Oyuna yeni başlayacaksanız, Elden Ring sistem gereksinimleri yazımıza kesinlikle bakmanızda fayda var. Ayrıca, Elden Ring en iyi silahlar rehber yazımız da sizleri bekliyor. Tabii, meraklılar için Elden Ring 32-bit PSX versiyonu yazımız da mevcut. Bütün bunlar bir yana, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimimizi de paylaştık. Dahası, oyun önerisi isteyenler için de En iyi oyunlar yazımız sizleri bekliyor.

Peki, nedir bu oyun?

Elden Ring Türkçe yama bilgilerini verdik. Fakat, bu oyun da neyin nesi? Siz de bunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden, şimdi oyundan bahsedeceğiz. Elden Ring adlı 2022 aksiyon rol yapma oyunu FromSoftware ve Bandai Namco Entertainment imzasıyla çıktı. Fantezi yazarı George R. R. Martin ve Hidetaka Miyazaki gibi isimler de arkasında. PlayStation 4, PlayStation 5, Windows, Xbox One ve Xbox Series X/S için 25 Şubat 2022'de çıktı. Oyunun amacı, Elden Yüzüğü'nü yeniden inşa etmek ve oyuncu karakterini Elden Lordu konumuna yükseltmektir.

Oyuncular Elden Ring'in zindanlar, yeraltı mezarları ve tüneller gibi yerler içeren interaktif açık dünyasını üçüncü şahıs bakış açısıyla özgürce keşfedebilirler. At binme, zanaatkarlık ve çeşitli silahlar ve büyüler kullanarak savaşmak oyuna dahildir.

Elden Ring, serinin ilk oyununun daha iyisi olacaktı. Ayrıca, FromSoftware, Dark Souls'a benzer bir oynanışa sahip bir açık dünya oyunu yapmak için yola çıktı. Martin mükemmel bir iş çıkardı ve Miyazaki onun katkısının geçmiş FromSoftware yapımlarına göre anlaşılması daha kolay bir hikaye ile sonuçlanacağını tahmin ediyordu.

2022'nin en iyi video oyunlarından biri olan Elden Ring, açık dünyası, oynanışı ve ortamı nedeniyle eleştirmenlerden övgü aldı. Ancak ilk teknik performansı nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Ekim 2022'ye kadar oyun 17,5 milyondan fazla kopyası sattı. Dahası, birden fazla Yılın Oyunu ödülü dahil olmak üzere çok sayıda övgü topladı.

Oynanışı nasıl?

Elden Ring Türkçe yama yazımızda bir de oynanıştan bahsedelim. Elden Ring, savaş ve keşfin ana oyun mekaniği olduğu bir üçüncü şahıs aksiyon rol yapma oyunudur. Bloodborne, Sekiro: Shadows Die Twice ve Dark Souls serisi gibi diğer FromSoftware oyunlarını anımsatan bileşenlere sahiptir. Oyuncular, ölümsüz canavarlarla dolu çorak bir arazi olan Caelid'den yeşil tarlalar ve antik kalıntılarla dolu Limgrave'e kadar uzanan Lands Between'in açık dünyasında ve altı ana bölgesinde dolaşmakta özgürdür. Savaş dışında hızlı seyahat etme yeteneği var.

Ayrıca, karakterin bineği Torrent'in birincil ulaşım aracı olması sayesinde açık dünya alanları daha iyi. Her ana alanı kontrol eden ve oyunun birincil patronları olarak hareket eden yarı tanrılar, oyuncuların oyun boyunca birlikte koşacakları oyuncu olmayan karakterler (NPC'ler) ve rakipler arasındadır. Elden Ring'de açık dünya konumlarının yanı sıra boss dövüşleri içeren gizli zindanlar ve yer altı mezarları, tüneller ve mağaralar gibi faydalı eşyaların bulunabileceği yerler de vardır.

Oyunun başında oyuncu, başlangıç büyülerini, ekipmanlarını ve niteliklerini belirleyen bir karakter sınıfı seçer. Düşmanlarla yakın dövüş silahlarıyla, menzilli silahlarla veya büyülerle savaşmak mümkün. Düşman saldırılarını engellemek için kalkanlar var. Ayrıca, onlardan kaçmak için kaçma yeteneği var. Elden Ring'de büyüler kullanıcının kendi silahlarını geliştirmesini, düşmanlara uzaktan saldırmasını ve kaybedilen can puanlarını yenilemesini sağlar. Bir asa veya Kutsal Mühür eşyası ile kullanılan bu büyülerin kısıtlı bir kısmını oyuncuların ezberlemesi mümkündür.

Silahlara yeni yetenekler kazandıran mevcut "efsunlar" olan Ashes of War, Elden Ring'de silahları geliştirmek için var. Her Ashes of War, savaşta kullanılan ve silahlara eklenen veya silahlardan çıkarılan özel bir güç olan bir Weapon Art ekler. Doğrudan savaşa ek olarak, saldırganlardan tamamen kaçınmak veya kritik vuruşlarla gizlenirken onları hedef almak için gizlilik mekaniği var.

Oyunun her bölümünde, oyuncu karakterinin niteliklerinin gücünü artırabileceği, öğrenilen büyüleri değiştirebileceği, Savaş Küllerini takas edebileceği veya hızlı seyahat özelliğini kullanabileceği Lütuf Siteleri adı verilen kontrol noktaları vardır. Elbette, bunlardan çok daha fazlası da var oyunda.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.