Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 19.02.2023

Mod desteği sayesinde çok fazla imkanı olan Assetto Corsa, hala popülaritesini koruyor. Her ne kadar birçok oyuncu, oyuna çoktan başlamış olsa da, hala denememiş oyuncular da var. Bu yüzden, biz de sizlere bu yazımızda Assetto Corsa sistem gereksinimleri bilgilerini paylaşacağız. Oyunun hem minimum hem de önerilen sistem gereksinimlerini bu yazımızda bulmanız mümkün. Şimdi, direkt olarak listeye geçmek isterseniz, yazımızın aşağılarında listeler sizi bekliyor. Biz, listemize geçmeden önce, listeleri biraz inceleyeceğiz. Dilerseniz, şimdi inceleme kısmına geçelim.

Assetto Corsa sistem gereksinimleri bizden ne istiyor?

Önce, minimum listeye bir göz gezdirelim. İşletim sistemi olarak, Windows 7 Sp1 ya da Windows 8 ya da Windows 8.1 ya da Windows 10 gerekli. Ayrıca, işlemci açısından da, AMD Athlon X2 2.8 GHZ ya da Intel Core 2 Duo 2.4 GHZ gerekli. 2 GB RAM kesinlikle minimum olarak yeterli olacaktır. Ekran kartı olarak da, DirectX 10.1 desteği gerekli. Örnek model olarak, AMD Radeon HD 6450 ve Nvidia GeForce GT 460 modelleri öneriliyor. Depolama alanı açısından da, 15 GB yeriniz olsa yeterli.

Şimdi de, Assetto Corsa sistem gereksinimleri listelerimizin önerilen kısmına bakalım. İşletim sistemi olarak, yine Windows 7 Sp1 ya da Windows 8 ya da Windows 8.1 ya da Windows 10 gerekli. İşlemci olarak model verilmedi. Bunun yerine, AMD altı çekirdekli CPU ya da Intel dört çekirdekli CPU bilgisi var. RAM olarak ise 6 GB gerekli. Ayrıca, ekran kartı olarak da, DirectX 11 desteği gerekli. Örnek olarak da, AMD Radeon 290xya da Nvidia GeForce GTX 970 modelleri gerekli. Fakat, bu sefer gerekli olan depolama alanı 30 GB. Ayrıca, eğer dilerseniz bir sonraki oyun için de bilgi paylaştık. Yani, Assetto Corsa Competizione sistem gereksinimleri listemiz sizleri bekliyor.

Assetto Corsa sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: Windows 7 Sp1 ya da Windows 8 ya da Windows 8.1 ya da Windows 10
 • İşlemci: AMD Athlon X2 2.8 GHZ, Intel Core 2 Duo 2.4 GHZ
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Grafikler: DirectX 10.1 (örneğin AMD Radeon HD 6450, Nvidia GeForce GT 460)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ bağlantısı: Geniş bant internet bağlantısı
 • Depolama alanı: 15 GB alan
 • Ses Kartı: Entegre
 • VR Desteği: SteamVR veya Oculus PC. Klavye veya gamepad gerekli

 

Assetto Corsa sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: Windows 7 Sp1 ya da Windows 8 ya da Windows 8.1 ya da Windows 10
 • İşlemci: AMD altı çekirdekli CPU ya da Intel dört çekirdekli CPU
 • Bellek: 6 GB RAM
 • Grafikler: DirectX 11 (örneğin AMD Radeon 290xya da Nvidia GeForce GTX 970)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ bağlantısı: Geniş bant internet bağlantısı
 • Depolama alanı: 30 GB alan
 • Ses Kartı: Entegre

 

Başka ne önerirsiniz?

Sitemiz üzerinde elbette başka bilgi yazıları da mevcut. Özellikle de Assetto Corsa mod nasıl yüklenir yazımıza göz gezdirmeniz şart. Hatta, STAR WARS Jedi Survivor sistem gereksinimleri yazımıza bakmanızı da tavsiye ederiz. Dahası, Portal RTX sistem gereksinimleri işinize yarayacaktır. Ayrıca, The Callisto Protocol sistem gereksinimleri güncel bir oyuna ait bilgidir. Bir de, Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri yazımıza bakmanızı da öneririz.

Bu oyun nedir?

Assetto Corsa sistem gereksinimleri listemizde, bir de oyundan bahsedelim. İtalyan video oyun şirketi Kunos Simulazioni, İngilizce'de "Race Setup" anlamına gelen yarış simülasyon oyunu Assetto Corsa'yı yarattı. Oyun, gerçekçi bir yarış deneyimine vurgu yaparak önemli özelleştirme ve modlanabilirlik desteği ile inşa edilmiştir. Oyun ilk olarak 8 Kasım 2013 tarihinde Steam Erken Erişim programı aracılığıyla kullanıma sunulmuştur. 19 Aralık 2014'te oyun Erken Erişim'den resmen çıktı.

3 Haziran 2015'te oyunun yayıncısı 505 Games ve Kunos Simulazioni oyunu 2016'da Xbox One ve PlayStation 4'te yayınlayacaklarını belirttiler ve 20 Ocak 2016'da 22 Nisan 2016 olarak bir çıkış tarihi açıkladılar. Konsol sürümü 24 Şubat 2016'da yapılan bir duyuruya göre 3 Haziran 2016'ya ertelendi. Sonra, 6 Mayıs 2016'da 505 Games ve Kunos Simulazioni yeni bir çıkış tarihi verdi. Oyun daha sonra Kuzey Amerika ve Avrupa'da sırasıyla 26 ve 30 Ağustos'ta konsollar için hazır hale geldi. 29 Mayıs 2019'da ikinci bir oyun olan Assetto Corsa Competizione satışa çıktı.

Oynanışı nasıl?

Assetto Corsa sistem gereksinimleri yazımızda, bir de oynanıştan bahsedelim. Assetto Corsa, çeşitli yol ve yarış otomobilleriyle gerçekçi bir sürüş deneyimi yaratmak için lazerle taranmış yarış pistlerinde doğru fizik ve lastik modellemesi kullanan bir yarış simülasyonudur. Profesyonel hareket sistemleri ve Nvidia 3D Vision'ın yanı sıra fare, klavye, tekerlekler, oyun kumandaları, üçlü ekranlar, TrackIR kafa takibi ve VR başa takılan ekranlar dahil olmak üzere çeşitli çevre birimleri desteklenmektedir. Yazılımı genişletmek için değiştirilmiş üçüncü taraf içerikler kullanılabilir.

Oyunun gerçekçilik ayarları, oyuncunun deneyimini karşılamak için yapaydan "fabrika" ya da tamamen ortadan kaldırılmış yardıma kadar değiştirilebilir. Hem çevrimdışı hem de çevrimiçi oyun için çok sayıda oturum seçeneği ve modu vardır. Çevrimdışı kampanya, özel etkinlikler, özel şampiyonalar, hotlap, hızlı yarış, drift, drag ve yarış hafta sonu oturumlarında yapay zekaya karşı oynayabilirsiniz. Bir sunucu yöneticisi programı LAN ve internet oturumları için sunucuların oluşturulmasını sağlar.

Kurulum arayüzü, kullanıcıların çevrimdışı/çevrimiçi bir oturuma başlamadan önce araçlarını değiştirmelerine olanak tanır. Bu, vites oranlarını, lastik bileşenlerini, lastik basınçlarını, yakıtı, süspansiyon ayarlarını (viraj denge çubukları gibi), tekerlek oranlarını, sürüş yüksekliğini, paketleyici oranlarını, hareket aralığını, amortisör ayarlarını (darbe durdurucular ve geri tepmeler gibi), kabarma amortisörlerini, hizalama ayarlarını, aktarma organı ayarlarını (diferansiyel kilidi ve ön yük gibi), hibrit ayarlarını, kanat ayarlarını, fren eğilimini, fren gücünü, motor sınırlayıcısını vb. içerebilir. Araca bağlı olarak bu, süspansiyon ayarlamalarını da içerebilir. Kısayol tuşları çekiş kontrolü, ABS, turbo takviyesi, KERS, ERS, motor freni ayarları ve fren eğilimi gibi yardımcı özellikler için anında ayarlamalar sağlar.

Oyun içi HUD, ekranın herhangi bir yerinde çok çeşitli "uygulamaları" manuel olarak düzenlemenize olanak tanıyan birçok "sanal masaüstünden" oluşur. Kendi Python kodlu özel uygulamalarınızı yükleyerek seçiminizi artırabilirsiniz. Simülasyon, telemetri verilerini pahalı veri analiz yazılımlarıyla uyumlu bir formatta dışa aktarır ve API, harici LCD'ler veya mobil uygulamalar aracılığıyla oturum ve simülasyon verilerine erişim sağlar.

Assetto Corsa ücretsiz güncellemeler

Assetto Corsa sistem gereksinimleri yazımızda, son olarak ücretsiz güncellemelerden bahsedelim. Steam Erken Erişim programından çıktığından beri PC versiyonunun oyun materyali bir dizi ücretsiz yükseltme ile artırıldı. Aynı içerik, daha sonra piyasaya çıkan konsol sürümleri için biraz değiştirilmiş bir yayın programıyla sağlanmıştır. Yama 1.0.1, 24 Aralık 2014'te, oyunun lansmanından sadece birkaç gün sonra, 1987 CTR Yellowbird şeklinde Ruf markasını oyuna tanıttı.

Circuit Park Zandvoort, Alfa Romeo MiTo QV, Audi Sport Quattro geldi. Ayrıca, Lamborghini Miura P400 SV, Nissan R35 GT-R NISMO ve Toyota GT86 da geldi. Bu araçlar 31 Temmuz 2015 tarihinde 1.2 yamasına dahil oldu.

Oyun için önemli bir ücretsiz güncelleme olan 1.5 yaması 31 Mart 2016'da yayınlandı. Ayrıca, üç farklı düzene sahip kurgusal bir Amerikan bölgesi olan Black Cat County var. Dahası, iki ek Nürburgring düzeni var. Bir de, ek bir Nürburgring Nordschleife dayanıklılık düzeni ile Vallelunga klasik düzeni var. Sonra, yeni drag pisti mesafeleri, oyunun mevcut pistlerinin çoğunun grafiksel olarak elden geçirilmesi oldu. Son olarak, Abarth 595 SS (varyantlar dahil), Chevrolet Corvette C7 geldi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.