Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.12.2022

The Callisto Protocol, merakla beklediğimiz bir yapım. Bu yazımızı sizlere ulaştırdığımız anlarda, çıkmasına daha 6 saat var. Fakat, yine de oyunu oynamak isteyenler için önemli bir bilgi paylaşacağız. Siz de satın almadan önce oyunun ağırlığını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Hatta bu yazımızda, "The Callisto Protocol kaç gb?" sorusunun da cevabı var. Zira The Callisto Protocol sistem gereksinimleri yazımızdasınız. Tabii ki, biz de detaylı bir şekilde bu listelere göz gezdiriyoruz.

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri nedir?

The Callisto Protocol ile ilgili olan sistem listelerini haberimizin devamında paylaştık. Fakat, biz o listelere geçmeden önce, bir göz gezdireceğiz. Bu yüzden, dilerseniz direkt olarak listelerimize inebilirsiniz. Önce, minimum listeye bakalım. İşletim sistemi olarak Windows 10 ve Windows 11 önerilmekte. Ayrıca, işlemciniz ve işletim sisteminiz 64-bit olmalı. İşlemci olarak Intel Core i5-8400 veya AMD Ryzen 5 2600 modelleri öneriliyor. Bellek olarak ise 8 GB RAM önerisi yer alıyor. Dahası ve en önemlisi, NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580 model ekran kartları önerilmekte. Bir de, 75 GB depolama alanınız varsa, tadından yenmez.

Önerilen listede ise işletim sistemi konusunda şartlar aynı. Yani, işletim sistemi olarak Windows 10 ve Windows 11 önerilmekte. Dahası, işlemciniz ve işletim sisteminiz 64-bit olmalı. İşlemci olarak Intel Core i7-8700 veya AMD Ryzen 5 3600 modelleri söz konusu. Ayrıca, bellek açısından 16 GB RAM önerilmekte. Ekran kartı olarak ise NVIDIA GeForce GTX 1070 veya AMD Radeon RX 5700 modellerinden bahsediliyor. Depolama alanı konusunda yine 75 GB alan istiyor fakat SSD tavsiyesi de var.

The Callisto Protocol Ultra ve Max ayarlar için bizden ne istiyor?

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri listelerimiz arasında ultra ve max ayarlar da var. Tabii, bunlar RT özellikleri de dahil olan ayarlar için. Max ayarlar için yine işletim sistemi olarak Windows 10 ve Windows 11 önerilmekte. Dahası, işlemciniz ve işletim sisteminiz 64-bit olmalı. İşlemci olarak AMD Ryzen 7 2700x veya Intel Core i7-9700k önerilmekte. Ayrıca, AMD Radeon RX 6700 XT veya NVIDIA GeForce RTX 2070 model ekran kartları şart. Yine, 16 GB RAM gerekli.

Ultra ayarlar için ise tabii ki yine işletim sistemi olarak Windows 10 ve Windows 11 önerilmekte. Ayrıca, işlemciniz ve işletim sisteminiz 64-bit olmalı. İşlemci olarak da AMD Ryzen 9 3900x veya Intel Core i9-9900k modelleri gerekli. Tabii, ekran kartı olarak AMD Radeon RX 6900 XT veya NVIDIA GeForce RTX 3080 modelleri tavsiye edilmekte. Yine 16 GB RAM yeterli gibi.

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri (Minimum):

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10/11
 • İşlemci: Intel Core i5-8400 veya AMD Ryzen 5 2600
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama alanı: 75 GB alan.

 

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • 64 bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10/11
 • İşlemci: Intel Core i7-8700 veya AMD Ryzen 5 3600
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 veya AMD Radeon RX 5700
 • DirectX Sürüm 12
 • Depolama alanı: 75 GB alan.
 • Ek Notlar: SSD tavsiye ederiz.

 

Bir de, Max ve Ultra sistem gereksinimleri var.

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri (Max)

 • İşletim Sistemi: Windows 10/11
 • İşlemci: AMD Ryzen 7 2700x veya Intel Core i7-9700k
 • Bellek: 16 GB RAM
 • GPU: AMD Radeon RX 6700 XT veya NVIDIA GeForce RTX 2070
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama alanı: 75 GB alan (SSD gerek)

 

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri (Ultra)

 • İşletim Sistemi: Windows 10/11
 • İşlemci: AMD Ryzen 9 3900x veya Intel Core i9-9900k
 • Bellek: 16 GB RAM
 • GPU: AMD Radeon RX 6900 XT veya NVIDIA GeForce RTX 3080
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama alanı: 75 GB alan (SSD gerek)

 

Başka ne tavsiye edersiniz?

Şimdi, sizlerle The Callisto Protocol sistem gereksinimleri listelerini paylaştık. Fakat, elbette sitemizde sadece bu yok. Aynı zamanda, Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Dahası, RDR 2 sistem gereksinimleri yazımıza da bakın. Bir de, Forza Horizon 3 sistem gereksinimleri yazımız mevcut. Tabii, Düşük sistem gereksinimli oyunlar rehber yazımızı da kesinlikle tavsiye ederiz.

Bu oyun nedir?

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri yazımızda, bir de oyundan bahsedeceğiz. The Callisto Protocol, bir hayatta kalma korku video oyunu. Striking Distance Studios yaptı. Ayrıca Krafton tarafından piyasaya çıkıyor. Daha önce Dead Space serisinde birlikte çalışmış olan Glen Schofield filmin yönetmenidir. 2 Aralık 2022 tarihinde çıktı. Xbox One, Windows, PlayStation 4 ve Xbox Series X/S platformlarında.

Oyuncular The Callisto Protocol'de Callisto ayındaki Black Iron Hapishanesi'nde bir mahkum olan Jacob Lee rolünü üstlenirler. Jacob üçüncü şahıs bakış açısından kontrol edilir ve oyun verilerinin çoğu bu bakış açısından da görülen holografik bir HUD üzerinde gösterilir. Jacob'ın boynunun arkasındaki bir "Çekirdek Cihaz" implantı sağlık göstergesi olarak işlev görür ve enjeksiyon tarzı manyetikler sağlığını geri kazandırabilir. Silah tabanlı dövüşe ek olarak bir yakın dövüş sistemi vardır ve Jacob, saldırganı vurmak ve öldürmek için fırsatlar ararken rakip saldırılarından kaçınmalıdır.

Dövüş sırasında düşmanlar vücutlarından ayrılabilir veya uzuvlarını kaybedebilir. Jacob'ın sağlığı sıfıra ulaştığında, düşmanları onu acımasızca ve şiddetle öldürecektir. Oyun boyunca Jacob, insanlar ve çevre hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkaran ses kayıtlarını da toplayabilir ve dinleyebilir. The Callisto Protocol'de derinlemesine hikaye anlatımı ve üçüncü şahıs dövüşü bir araya getirilecek. Oyuncuya önce taktik dersleri vererek ve ardından anlatıyı yaklaşık bir saatlik derinlemesine sinematiklerle genişleterek, oyunun dünyası, Düşman çeşitliliği geniş kapsamlı olacak ve başarı için hem yakın dövüş hem de menzilli dövüş gerekli olacak. Oyuncu mevcut tüm kaynakları kullanırsa oyun kabaca 12-14 saat içinde bitirilebilir.

Oyunun hikayesi nedir?

The Callisto Protocol sistem gereksinimleri yazımızı bitirmeden önce, bir de hikayeden bahsedelim. Oyuncular The Callisto Protocol'de Callisto ayındaki Black Iron Hapishanesi'nde bir mahkum olan Jacob Lee rolünü üstlenirler. Jacob üçüncü şahıs bakış açısıyla geliyor. Dahası, oyun verilerinin çoğu bu bakış açısından da görülen holografik bir HUD üzerinde. Jacob'ın boynunun arkasındaki bir "Çekirdek Cihaz" implantı sağlık göstergesi olarak işlev görür. Ayrıca, enjeksiyon tarzı manyetikler sağlığını geri getirmesi mümkündür.

Silah tabanlı dövüşe ek olarak bir yakın dövüş sistemi vardır ve Jacob, saldırganı vurmak ve öldürmek için fırsatlar ararken rakip saldırılarından kaçınmalıdır. Dövüş sırasında düşmanların uzuvlarını kaybetmeleri mümkün. Jacob'ın sağlığı sıfıra ulaştığında, düşmanları onu acımasızca ve şiddetle öldürecektir. Oyun boyunca Jacob, insanlar ve çevre hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıkaran ses kayıtlarını da toplayabilir ve dinleyebilir.

The Callisto Protocol'de derinlemesine hikaye anlatımı ve üçüncü şahıs dövüşü bir araya getirilecek. Oyuncuya önce taktik dersleri vererek ve ardından anlatıyı yaklaşık bir saatlik derinlemesine sinematiklerle genişleterek, oyunun dünyası, Düşman çeşitliliği geniş kapsamlı olacak ve başarı için hem yakın dövüş hem de menzilli dövüş gerekli olacak. Oyuncu mevcut tüm kaynakları kullanırsa oyun kabaca 12-14 saat içinde bitirilebilir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.