Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 08.12.2022

Diyelim ki, Assetto Corsa mod yüklemek istiyorsunuz. Fakat, nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu yüzden de, çözümler arıyorsunuz. Öyleyse, bu rehber yazımız size ilaç gibi gelecektir. Zira, Assetto Corsa mods yüklemek ile ilgili bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğiz. Aklınıza gelen her türlü soruya cevap bulmanız mümkün. Her şeyi olabildiğince detaylı anlatacağız. Hatta, dilerseniz direkt olarak konumuza geçelim, lafı daha fazla uzatmadan. Zira, daha gerçekten çok işimiz var.

Assetto Corsa mod nasıl yüklenir?

Assetto Corsa mod kurulumu oldukça kolaydır. Windows Explorer'ı kullanarak bunları kopyalayıp Assetto Corsa klasörünüze yapıştırın veya otomatik olarak yüklemek için içerik yöneticisini kullanın . Bu kılavuz size her yaklaşımda yol gösterecektir. Şu anda en sevilen ve uyumlu sim yarış oyunlarından biri Assetto Corsa'dır. Assetto Corsa hala 2022'de mevcut olan en iyi yarış simülatörlerinden biridir ve makul bir fiyatı var.

Modların yüklenebildiği basitlik ve hız, simülasyon yarışçılarının Assetto Corsa'ya bayılmasının ana nedenlerinden biridir. Diğer birçok oyunun aksine, Assetto Corsa'nın yaratıcıları oyuncuların oyuna modlar yapmasına ve eklemesine izin veriyor. Assetto Corsa, grafikler, araçlar, pistler ve hatta tamamen yeni araçlar için olanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli modlara sahiptir. Oyunun 2022'deki ilk sürümünden yedi yıl sonra, mod yapımcıları hala sık sık yeni modlar üretiyor ve yayınlıyor.

Assetto Corsa modları neden yüklenir?

Assetto Corsa mod yükleme işini neden mi yapacaksınız? Çeşitli fantastik arabalar ve pistlerle harika bir fizik modeli sunar. Bununla birlikte, yarış oyunlarında zaman içinde yeni içerik olmaması sürekli bir sorundur. Assetto Corsa yedi yıldan uzun bir süredir mevcut olduğu için gerçek dünyada birçok yeni araba var. Assetto Corsa modları, bu yeni araçları dahil ederek oyunu taze tutmanın harika bir yoludur.

2022'de bir Formula 1 yarışında yarışmak mı istiyorsunuz? Bunun için bir mod mevcut. Eksiksiz bir GT3 şampiyonasında oynamak istiyorsunuz ama oyuna daha fazla pist mi eklenmesi gerekiyor? Modlar sayesinde bunu başarabilirsiniz. Modlar, yeni özellikler ve taze içerik sağlamanın yanı sıra Assetto Corsa'nın oynanışını ve görünümünü önemli ölçüde değiştirebilir.

Assetto Corsa'nın yaratıcıları hiçbir zaman tam bir hava durumu sistemi eklemedi. Ancak popüler Sol modu tamamen dinamik bir hava durumu sistemi içeriyor. Ayrıca, Custom Shaders Patch gibi güncellemeler oyunun grafik kalitesini iyileştirmeyi ve çağdaş yarış oyunlarıyla aynı seviyeye getirmeyi amaçlıyor.

Assetto Corsa modları Content Manager ile nasıl yüklenir?

İçerik Yöneticisi, Assetto Corsa için birkaç modül yüklemeye başlamak istiyorsanız çok zaman kazanmanıza yardımcı olacak bir programdır. Modları yüklemek ve yönetmek için mükemmel bir araç olmasının yanı sıra, İçerik Yöneticisi aynı zamanda harika bir alternatif oyun yükleyicisidir. Özünde, Assetto Corsa için oyunun tüm özelliklerine erişmenizi sağlayan yeni bir kullanıcı arayüzüdür.

İçerik Yöneticisinden kariyer moduna erişebilir, yarış oturumları ayarlayabilir ve bunları başlatabilirsiniz. Ayrıca oyun ayarlarınızı da değiştirebilirsiniz. Kullanıcı arayüzü de temel oyundaki menüden çok daha güzel. Bu nedenle, Assetto Corsa mods kullanmıyor olsanız bile indirmenizi tavsiye ederiz. Ama önce, İçerik Yöneticisini kullanarak Assetto Corsa eklentilerini nasıl yükleyeceğinizden bahsedelim.

Adım 1: İçerik Yöneticisini indirin ve yükleyin

Assetto Corsa mod yüklemek, gerçekten çok kolay. Content Manager'ı indirmek ve kurmak ilk adımdır. Assettocorsa.club tamamen ücretsiz bir indirme sunuyor. İsterseniz, ücretsiz lite sürümüne ek olarak bir premium sürümü de vardır. Bu, Content Manager'ın yaratıcılarına doğrudan yardımcı olur ve Lite sürümde bulunmayan bazı heyecan verici yeni özelliklere erişmenizi sağlar. Content Manager'ı indirmeyi tamamladığınızda, yüklemeden önce sıkıştırmayı açın.

İçerik Yöneticisini ilk kez kullandığınızda Assetto Corsa dizininizi seçmeniz istenecektir. Bunu nerede bulacağınızı bilseydiniz harika olurdu. Alternatif olarak, Steam'i ziyaret edin, Kütüphane'yi seçin ve ardından sol çubukta Assetto Corsa'ya sağ tıklayın. Bu menüden yönet'i seçin ve ardından yerel dosyalarınıza bakın. Sonuç olarak AC'nin kurulu olduğu dizin açılacaktır. İçerik Yöneticisi yüklendikten sonra, birkaç harika modu hızlı ve kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz. Bunlar Custom Shaders Patch ve Sol'dur.

Özünde, bu modlar Assetto Corsa'ya oyunun oldukça şaşırtıcı görünmesini sağlayan gelişmiş grafik ayarları gibi çok sayıda yeni seçenek ve özellik sunar. Custom Shader Patch'i yüklemek için sağ üst menüdeki ayarlar düğmesine ve ardından sol menüdeki Custom Shaders Patch'e tıklayın. Yeşil yükle düğmesine tıklarsanız bu otomatik olarak yüklenecektir. Yüklemek için Race Department'ı ziyaret etmeli ve Sol modunu indirmelisiniz. Ardından, bu videodaki talimatları kullanarak, diğer modlar gibi kurabilirsiniz.

Adım 2: İstediğiniz herhangi bir modu indirin

Bu nedenle yüklemek istediğiniz modları bulmak ikinci adımdır. Modları bulabileceğiniz birkaç yer var, ancak RaceDepartment açık ara en iyisi. Ücretsiz bir hesap için kaydolabilir ve hemen modları indirmeye başlayabilirsiniz. RaceDepartment'tan aldığınız bir mod bir zip klasöründe paketlenmiştir. Bunu henüz açmayın.

Adım 3: İçerik Yöneticisi'ni kullanarak modu yükleyin

Assetto Corsa mod yüklemede 3. adım en basit olanıdır. İçerik Yöneticisi'ni başlatın, ardından indirilen modu bulmak için Windows Gezgini'ni kullanın. Ardından modun zip dosyasını İçerik Yöneticisi kullanıcı arayüzüne sürükleyin. Herhangi bir yere bırakılabilir. Bu noktada İçerik Yöneticisi modu açmaya ve yüklemeye başlayacaktır. İçerik Yöneticisi'nin sağ üst köşesindeki hamburger menüsünü seçerek mod indirme işleminin durumunu görebilirsiniz. Menü size mod kurulumunun durumunu gösterecektir. Kurulum tamamlandıktan hemen sonra Assetto Corsa mods İçerik Yöneticisinde olacaktır. Uygulamanın yeniden başlatılmasına bile gerek yoktur.

Adım 4: Modun keyfini çıkarın

Bir araç, pist veya görünüm yüklediğinizde, bunları hemen İçerik Yöneticisinde bulabilir ve kullanabilirsiniz. Yeni yüklenen tüm uygulamaların ayarları ayarlar menüsünde bulunabilir.

Assetto Corsa modları İçerik Yöneticisi olmadan nasıl yüklenir?

İçerik Yöneticisini yüklemek istemiyorsanız ve modları ayrı ayrı yüklemeyi tercih ediyorsanız sorun değil. İçerik Yöneticisi yöntemi kadar hızlı veya basit olmasa da, bu yine de oldukça basittir.

Adım 1: Assetto Corsa kurulum yerinizi bulun

Modları manuel olarak yüklemek için doğrudan Assetto Corsa kurulum klasörüne kopyalamanız gerekir. Bu nedenle bunu bulmak ilk adım olacaktır. Assetto Corsa'yı yakın zamanda yüklediyseniz, tam konumu hatırlayabilirsiniz. Assetto Corsa, Steam kullanarak yüklediyseniz Steam kütüphanenizin varsayılan konumunda açılacaktır. SSD'de bizim için özel bir SteamLibrary klasörü var. Tüm Steam oyunlarımız ve ilgili verileri burada yer alıyor. Yani, klasör yolumuz bu şekilde:

SSD > SteamLibrary > steamapps > common > assettocorsa

Birincil Assetto Corsa kurulum konumumuz assettocorsa adlı bu klasördür ve bu aynı zamanda modlarımızı koyacağımız alandır. Assetto Corsa'nın nereye yüklendiğini bilmiyorsanız Steam'i kullanarak kolayca bulabilirsiniz. Sadece Steam uygulamasını açın. Üst menü çubuğunda Steam > Ayarlar > İndir'e gidin ve ardından Steam Kütüphane Klasörleri simgesine tıklayın. Bu, her oyunun kurulum konumlarını görüntüleyebileceğiniz Steam depolama yöneticisini başlatacaktır. Oradan yukarıda açıklanan yolu izleyin.

Adım 2: Beğendiğiniz herhangi bir modu indirin

Yukarıda özetlenen yaklaşıma benzer şekilde, yapmanız gereken tek şey seçtiğiniz Assetto Corsa modunu indirmektir. Modunuz indirildikten sonra, Assetto Corsa kurulum klasörünü ve indirilenler klasörünü aynı anda açın, böylece her iki klasör de görünür olur.

Adım 3: Assetto Corsa mod açma zamanı

Artık indirilen zip dosyasını indirilenler klasörünüz açıkken açarak moda erişebilirsiniz. Modları doğrudan zip gezgininizden sürükleyin veya bilgisayarınıza açın.

Adım 4: Modu Assetto Corsa kurulum klasörünüze kopyalayın

Assetto Corsa mod yüklemek için, klasöre kopyalamak da gerek. Şimdi, zip klasörünü veya modunuzu açın. Assetto Corsa kurulum klasörünüzdekilere benzeyen birkaç klasör artık görünür olmalıdır. Yakın zamanda yeni bir araba, pist veya görünüm indirdiyseniz içerik adlı tek bir klasör göreceksiniz. Sol gibi daha karmaşık bir Assetto Corsa mods indirdiyseniz, zip dosyasının içinde uygulamalar, uzantı, sistem ve daha fazlası gibi ekstra dizinler görebilirsiniz.

Şu anda planımız bu klasörleri Assetto Corsa klasörünüze aktarmak. Bunları Assetto Corsa mods klasöründen kopyalayıp yapıştırın veya indirme dosyanızdan sürükleyip bırakın. Sadece dosyaları ana Assetto Corsa kurulum klasörünüzdeki uygun konuma kopyaladığınızdan emin olun. Bazı modlarda mevcut belirli dosyaların üzerine yazmanız veya değiştirmeniz gerekmesi muhtemeldir. Genel olarak bu kabul edilmesi mümkündür. Ancak devam etmeden önce birlikte verilen benioku dosyasını veya kurulum talimatlarını okuduğunuzdan emin olun.

Kurulum dosyalarının değiştirilmesi konusunda endişeleriniz varsa, her zaman tüm Assetto Corsa klasörünüzün veya tek tek dosyaların bir yedeğini oluşturabilirsiniz. Assetto Corsa kurulum klasöründeki üst düzey klasör, indirdiğiniz moddaki klasörle eşleşmiyorsa. Örneğin, modun bir içerik klasörüne sahip olmadığını ve yalnızca parçalar adlı bir klasör içerdiğini varsayalım. Kurulum klasörünüzün içine daha fazla girmeniz gerekmesi muhtemel. Modunuzu kopyalamak için uygun klasörü bulmakta sorun yaşamazsınız çünkü tüm araç ve pist dosyalarınız content klasöründe yer alır.

Assetto Corsa modlarını nerede bulabilirim?

Assetto Corsa için mod bulabileceğiniz pek çok yer var, ancak en iyi kaynak RaceDepartment. Race Department'ın modlarla dolu yaklaşık 1.000 sayfası vardır ve en popüler modların birçoğu listelenmiştir. Bu modlar aşağıdaki kategorilere ayrılmıştır:

 • Uygulamalar
 • Kariyer
 • Arabalar
 • Deriler
 • Sesler
 • Parçalar
 • Çeşitli

 

Şimdi, bu Assetto Corsa mod kategorilerini açıklayalım:

 • Assetto Corsa Uygulamaları, Assetto Corsa'ya yeni eklenen uygulamalardır. AC'nin kendi içinde, bir yarış oturumu sırasında kenar çubuğundan erişilen önceden var olan bir dizi uygulama bulmak mümkündür. Modlar, hepsi çeşitli şeyler yapan bu uygulamalardan daha fazlasını ekler. Vizör grafikleri eklemekten HUD kaplamalarına ve yeni zamanlama ekranlarına kadar. Uygulamalar, Assetto Corsa'da temel oyunda olmayan şeyleri yapmanıza olanak tanır.
 • Kariyer indirmeleri oyuna önceden ayarlı şampiyonalar ekler. Bunlar, tüm pistleri ve sürücüleri içeren 2022 Formula 1 şampiyonası, V8 süper arabaları, Nascar ve daha fazlası gibi şampiyonalardır. Bunların çalışması için genellikle yeni arabalar veya pistler gibi belirli modları indirmeniz gerekir.
 • Araba indirmeleri, Assetto Corsa için tamamen ayarlı yeni arabalardır. Bu arabalar genellikle benzersiz sürüş fiziği ve seslere sahip özel modellerdir.
 • Kaplamalar, mevcut veya indirilen arabalar için yeni renklerdir. Bunların, belirli sezonlar için tam Formula 1 gridinin yanı sıra özel veya fantezi görünümler gibi görünümler eklemesi mümkündür.
 • Sesler, Assetto Corsa'nın belirli alanları için yeni ses paketleridir. Bunların, gerçekçiliği artırmak için güncel hale gelmiş araba seslerine kadar yeni ortam ses paketleri olması mümkündür.
 • Pist modları temel oyuna yepyeni pistler ekler. Orijinal AC oyununda, birden fazla konfigürasyona sahip 20'den az pist vardır. Bu da çoğu şampiyonanın tam olarak temsil edilmediği, yani pistlerin eksik olduğu anlamına geliyor. Örneğin tam bir Nascar sezonunda yer almak istiyorsanız, çeşitli pist modlarını indirmeniz gerekecek.
 • Misc, doğal olarak yukarıdaki kategorilere uymayan tüm modları içerir.

 

Assetto Corsa mod rehberi dışında ne var?

Elbette, sitemiz üzerindeki tek yazımız Assetto Corsa mods rehberi değil. Aynı zamanda, Assetto Corsa sistem gereksinimleri yazımızı da tavsiye ederiz. Zira, oyunu almadan ve oynamadan önce, bu bilgilere bakmak şart. Hatta, serinin sonraki oyunu için de bir rehber yazımız var. Şimdi, Assetto Corsa Competizione sistem gereksinimleri yazımıza göz gezdirmenizi de tavsiye ederiz. Tabii, başka oyunlar arıyorsanız, buna da bir çözümümüz var. Şu anda sitemizde olan En iyi oyunlar 2022 rehber yazımızı ziyaret edin. Birçok başlıkta yüzlerce oyun tavsiye ettik.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.