Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 03.12.2022

Portal RTX için resmi Ray Tracing PC sistem gereksinimleri NVIDIA tarafından açıklandı. Şimdi vereceğimiz gereksinimlere göre bilgisayar oyuncuları ciddi ekipmanlara ihtiyaç duyacak. NVIDIA, 1080p/Yüksek Ayarlarda saniyede 60 kare ile oyun oynamak için DLSS 2'li bir NVIDIA GeForce RTX 3080 kullanılmasını öneriyor. Yeşil ekip, 4K/Ultra Ayarlar için DLSS 3'e sahip bir NVIDIA GeForce RTX 4080 öneriyor. Sistem gereksinimleri listelerini yazımızın alt kısımlarında paylaştık. Fakat, ondan önce birlikte bir göz gezdireceğiz.

Portal RTX sistem gereksinimleri nedir?

Önce, minimum listeye bir bakalım. İşletim sistemi olarak 64-bit Windows 10 ya da Windows 11 önerisi yer alıyor. İşlemci olarak Intel i7-6700 ya da AMD Ryzen 5 3600 önerilmekte. Ayrıca, ekran kartı olarak DLSS 2 ile NVIDIA GeForce RTX 3060 önerisi var. Dahası, RAM açısından ise 16 GB önerilmekte. Bir de, depolama alanı söz konusu. Bu konuda ise 25 GB yeterli. Bu sisteme sahipseniz, yüksek ayarlarda 1080p'de 30 FPS oynamanız mümkün.

Şimdi, önerilen listeye bakalım. Burada işletim sistemi olarak yine 64-bit Windows 10 ya da Windows 11 öneriliyor. Ayrıca, işlemci olarak da Intel i7-6700 ya da AMD Ryzen 5 3600 modelleri isteniyor. RAM konusunda ise 16 GB yeterli. Ekran kartı olarak DLSS 2 ile NVIDIA GeForce RTX 3080 önerisi var. Bir de, depolama alanı olarak bu sefer SSD'de 25 GB önerilmekte. Bunlara sahipseniz, 1080p'de 60 FPS oynamanız mümkün, ayarlar yüksekteyken.

Son olarak da Ultra listeye bir göz gezdirelim. Yine, işletim sistemi olarak 64-bit Windows 10 ya da Windows 11 önerilmekte. Dahası, işlemci olarak bu sefer Intel i7-12700K ya da AMD Ryzen 9 5900 var. RAM konusunda ise 32 GB istenmekte. Ekran kartı ise, dudak uçuklatıcı. Zira, DLSS 3 ile NVIDIA GeForce RTX 4080 öneriliyor. Depolama alanı olarak yine SSD'de 25 GB öneriliyor. Bunlara sahipseniz, ultra ayarlarda 2160p'de 60 FPS oynamanız mümkün.

Portal RTX sistem gereksinimleri (Minimum):

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 ya da Windows 11
 • İşlemci: Intel i7-6700 ya da AMD Ryzen 5 3600
 • RAM: 16 GB RAM
 • GPU: DLSS 2 ile NVIDIA GeForce RTX 3060
 • Depolama: 25 GB depolama alanı
 • Grafik Ayarları: Yüksek Ayarlar ile 1080p/30fps

 

Portal RTX sistem gereksinimleri (Önerilen):

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 ya da Windows 11
 • İşlemci: Intel i7-6700 ya da AMD Ryzen 5 3600
 • RAM: 16 GB RAM
 • GPU: DLSS 2 ile NVIDIA GeForce RTX 3080
 • Depolama: 25 GB SSD depolama alanı
 • Grafik Ayarları: Yüksek Ayarlar ile 1080p/60fps

 

Ultra ayarlar için ise, biraz daha zorlu bir sistem gerekli.

Portal RTX sistem gereksinimleri (Ultra):

 • İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 ya da Windows 11
 • İşlemci: Intel i7-12700K ya da AMD Ryzen 9 5900
 • RAM: 32 GB RAM
 • GPU: DLSS 3 ile NVIDIA GeForce RTX 4080
 • Depolama: 25 GB SSD depolama alanı
 • Grafik Ayarları: Ultra Ayarlar ile 2160p/60fps

 

Başka ne önerirsiniz?

Portal RTX sistem gereksinimleri dışında da önerilerimiz var elbette. Şimdi, The Callisto Protocol sistem gereksinimleri yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri yazımız da faydalı olacaktır. Bir de, RDR 2 sistem gereksinimleri yazımızı öneririz.

NVIDIA ekibinin açıklaması

NVIDIA ekibi, yolda olan Portal RTX için, "RTX ile Portal, Valve'in klasik oyununu inanılmaz ayrıntılar, gerçekçilik ve sürükleyicilikle yeniden hayal etmek için yeni, hızlı GeForce RTX 40 Serisi ekran kartlarımızın yeteneklerinden yararlanıyor. Sisteminizi GeForce RTX 4090 veya GeForce RTX 4080 ile yükselterek RTX ile Portal'ı en iyi şekilde, ayarlar en üst düzeye çıkarıldığında 4K'da 60 FPS'nin üzerinde deneyimleyin. RTX'li Portal'ın çıkışını beklerken, tüm GeForce RTX kullanıcılarına daha hızlı performans ve daha da iyi deneyimler sunan DLSS ve RTX teknolojilerini ekleyen en yeni oyunlara göz atmayı unutmayın." şeklinde bir açıklama da paylaştı. Sistem gereksinimleri bilgilerini verdiğimiz Portal RTX, 8 Aralık 2022 tarihinde bizlere kapısını açacak.

Portal nedir?

Portal RTX sistem gereksinimleri yazımızda, bir de oyundan bahsedeceğiz. Bulmaca-platform oyunu Portal, 2007 yılında Valve tarafından yaratıldı ve piyasaya sürüldü. Mac OS X, Linux, Android ve Nintendo Switch gibi çeşitli işletim sistemlerinde yer aldı. Fakat başlangıçta Windows, X360 ve PS3 için The Orange Box parçası olarak piyasaya çıktı.

Portal'ın ana odağı, oyuncunun karakterini ve ortak nesneleri iki düzlem arasında hareket ettirmek için genellikle "portal tabancası" olarak bilinen "Aperture Science Handheld Portal Device" kullanılarak tamamlanması gereken bir dizi bulmacadır. GLaDOS (Genetik Yaşam Formu ve Disk İşletim Sistemi) adı verilen bir yapay zeka, oyuncu karakter Chell'i, tüm bulmacalar çözüldüğünde pasta karşılığında portal tabancasını kullanarak Aperture Bilim Zenginleştirme Merkezi'ndeki her bulmacayı çözmesi için zorlar ve alay eder. Oyunun alışılmadık fiziği nedeniyle, test odalarından geçmek için portalları ustaca kullanmak gerekiyor. Narbacular Drop'ta çalışan DigiPen Teknoloji Enstitüsü'nden birçok ekip üyesi Valve tarafından Portal'ı yaratmak için işe alındı. Bu da oyunu manevi bir halefi haline getirdi. Bu oynanış yönü, o oyundaki benzer bir fikre dayanmaktadır.

Başka nasıl?

Kısa oynanış süresi ve kısıtlı konusu nedeniyle eleştirilmesine rağmen Portal, 2007'nin en yenilikçi video oyunlarından biri oldu. Yenilikçi olması, farklı bir oynanışa sahip olması ve komik şakalarla dolu kasvetli bir hikayeye sahip olması nedeniyle övgüler aldı. İngilizce versiyonunda Ellen McLain tarafından seslendirilen GLaDOS, kendine özgü canlandırmasıyla övgüler alırken, Jonathan Coulton'ın oyun için özel olarak yazdığı "Still Alive" adlı jenerik şarkısı da yaratıcılığı ve komedisi ile övgü topladı. Bugüne kadar yaratılmış en iyi video oyunlarından birinin Portal olduğu sık sık dile getirilir. Oyunun çıkışından bu yana dört milyondan fazla kopyası satılmış (Steam indirme satışları hariç). Bu da peluş Companion Cubes gibi resmi Valve ürünlerinin ve portal tabancası ve pastasının hayran yapımı kopyalarının yaratılmasına yol açmıştır.

Portal için ek bulmacalar içeren bağımsız bir versiyon olan Still Alive da Ekim 2008'de Valve tarafından Xbox Live Arcade servisinde sadece Xbox 360 için piyasaya çıktı. Hikaye genişletildi, ek oyun öğeleri dahil edildi ve işbirliğine dayalı çok oyunculu bir özellik 2011'deki devam oyunu Portal 2'ye dahil oldu.

Portal hikayesi nedir?

Portal RTX sistem gereksinimleri yazımızda şimdi de hikayeden bahsedeceğiz. Chell oyunun başında kış uykusundan yapay zeka GLaDOS'un yaklaşan testlerle ilgili talimatlarıyla uyanır. Portal topuyla çözmesi için kendisine çeşitli sorunların sunulduğu ve yalnızca GLaDOS ile etkileşime girdiği bir dizi benzersiz odaya girer. Chell tüm test odalarını bitirirse, GLaDOS onu kek ile ödüllendirecektir. Chell'in işi bitmeye yaklaştıkça, GLaDOS'un motivasyonları ve eylemleri daha uğursuz hale gelir, sahtekârlık ve deneklerin güvenliği ve refahı için duygusuz bir umursamazlık ima eder. Chell ilerledikçe test odaları daha da kötüleşir; ölümcül bir sıvıyla doyurulmuş odalar ve askeri androidler için yapılmış bir canlı atış parkuru da buna dahildir. Yardım için bir Ağırlıklı Yoldaş Küpü kullandıktan sonra, GLaDOS onu bir odadaki bir yakma fırınında "ötenazi" ettirir.

Chell, hayatına son vermek amacıyla GLaDOS tarafından bir yakma fırınına manevra ettirilmeden önce son test odasını başarıyla tamamlar. Kaçmak için portal topunu kullanan Chell, Zenginleştirme Merkezi'nin bakım bölümlerinde gezinir. GLaDOS'un tesisin tüm sakinlerini çoktan öldürdüğü ortaya çıkarken, GLaDOS paniğe kapılır ve Chell'in ölümünü test etmek için canlandırdığını iddia eder. Chell bakım odalarına doğru ilerlerken, "Pasta bir yalan." gibi ifadelerin ve Henry Wadsworth Longfellow ve Emily Bront gibi ünlü şairlerin sözlerinin yer aldığı grafitilerle kaplı harap sahne arkası alanlarıyla karşılaşır.

Daha neler var?

Chell, GLaDOS'un yalanlarına ve onu durdurma tehditlerine rağmen devam eder. Sonunda GLaDOS ile ekipmanlarının tepesinde asılı olduğu geniş bir mağarada karşılaşır. Kısa bir süre sonra GLaDOS, Chell'in derhal ateşe attığı bir küre düşürür. GLaDOS'a göre, merkezini nörotoksik gazla doldurduktan ve çok sayıda kişilik çekirdeği yerleştirdikten sonra, küre onun vicdanının ahlak çekirdeğiydi. Çekirdek çıkarıldığında, yayıcılarına bir kez daha erişebilir. GLaDOS'un daha fazla kişilik çekirdeği yer değiştirip yakılır. O esnada GLaDOS Chell'e sataşıp saldırırken altı dakikalık bir geri sayım başlar. Chell son kişilik çekirdeğini yok eder. Sonra, her şey yüzeye çıkar. Chell, tesisin kapılarının dışında GLaDOS'un kalıntıları arasında yatıyordur. Ancak görünmez bir robot güç, hızla götürür.

Tesisin bodrum katındaki son sahnede mum ışığında bir Kara Orman pastası var. Ayrıca, Ağırlıklı Yoldaş Küpü ve çok sayıda aktif olmayan kişilik çekirdeği ile çevrili raflar var. Robotik bir kol inip pastanın üzerindeki mumu söndürür. Fakat odayı karanlığa gömmeden önce çekirdekler parlamaya başlar. GLaDOS, jenerikteki "Still Alive" şarkısı sırasında deneyin başarılı olduğunu belirten bir son rapor verir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.