Üçüncü parti bilgisayar firmaları ya NVIDIA ya da AMD demek zorunda kalıyorlar

Üçüncü parti bilgisayar firmaları ya NVIDIA ya da AMD demek zorunda kalıyorlar

Teknoloji devleri, taraflarını seçmek zorundalar.

Teknoloji ve donanım konusunda önemli internet sitelerinden olan HardOCP tarafından yayımlanan bir makale, bir hayli ses getirdi. Bu makalede yazılanlara göre bazı duyumlar alınmıştı ve donanım alanında büyük bir bloklaşmaya gidiliyordu. Bazı yasaklamalar geliyordu ve bunlar üçüncü parti bilgisayar üreticilerini kapsıyordu. HardOCP sitesindeki iddiaya göre; üçüncü parti bilgisayar ve donanım üreten firmalar, istedikleri her ekran kartı geliştiricisine ait ekran kartlarını kullanamayacak, üretim yapamayacaklardı. Yani üçüncü parti üreticileri; ya NVIDIA ya da AMD ekran kartlarından bir tanesini seçerek yollarına devam etmeleri gerekiyordu. Başlarda bu iddianın sadece söylentiden ibaret olduğuna dair yorumlar yapıldı ama gerçekleşen piyasa araştırmaları, iddiayı doğrular nitelikte.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Üçüncü parti bilgisayar firmaları, ya NVIDIA ya AMD demek zorunda kalıyorlar

AMD ve NVIDIA arasındaki rekabet sertleşiyor.

Dilimiz döndüğünce bu yeni oluşumu anlatmaya çalışalım. Bir NVIDIA ortaklık programı olan ve kısaltması GPP şeklinde yazılan GeForce Partnership Program ortağı olan firmalar, yalnızca NVIDIA ekran kartlarını kullanabilecekler. Örneğin ASUS firması bir GPP ortağı olduğu takdirde, AMD tarafından geliştirilen ekran kartlarını üretemeyecek ve ASUS ROG markası altında piyasaya sürülen bilgisayarlarında, AMD markalı ekran kartlarını kullanamayacak. Bir başka deyişle ASUS; yalnızca NVIDIA tarafından geliştirilen ekran kartı üretebilecekken, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarında yine yalnızca NVIDIA tabanlı donanımlara yer verebilecek.

Durumun söylenti mi gerçek mi olduğu tartışılırken, bilgisayar üreticileri tarafından bazı somut adımların atıldığı görüldü. Donanım ve bilgisayar üreticisi firmalardan MSI, resmi sitesinde satışta olan tüm AMD markalı ekran kartlarını listesinden kaldırdı. MSI tarafından piyasaya sürülen Armor markalı ekran kartlarının bundan böyle yalnızca NVIDIA tabanlı GeForce serisini üreteceği ve satacağı anlaşılıyor. Öte taraftan GIGABYTE Technology, tercihini AMD yönünde kullanan ilk firma oldu. GIGABYTE Technology tarafından hazırlanan yeni masaüstü bilgisayar kasalarında AMD ekran kartı etiketi görülüyor. Bununla birlikte GIGABYTE Technology’nin NVIDIA ekran kartlarının kullanıldığı AORUS marka bilgisayarları da hâlâ satışta olduğunu ekleyelim.

ASUS şirketinin ise hâlâ AMD tabanlı donanımları kullandığı ürünleri satıştan çekmediği görülüyor. Yakın zamanda şirketlerin tercihleri netleşeceğinden, hangi firmanın tercihinin ne yönde kullandığı anlaşılacaktır. Biraz karışık bir durum olduğu açıkça görülüyor. Bu yaptırımlar sonrasında markaların nasıl etkileneceği, hangi firmaları kapsayacağı zamanla daha iyi anlaşılacaktır. Yalnız piyasada satışta olan ürünleri, satış sonrası destek açısından etkileyeceği de bir gerçek. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.