Ekran kartı piyasasında AMD yükselişte, NVIDIA düşüşte

Ekran kartı piyasasında AMD yükselişte, NVIDIA düşüşte

JPR verilerine göre ekran kartı pazarında farklılıklar yaşanıyor.

Jon Peddie Research (JPR) şirketinin araştırma verileri doğrultusunda 2017 yılının dördüncü çeyreğine dair ekran kartı satış raporları yayımlandı. Yayımlanan veriler doğrultusunda ekran kartı satışlarında, 2017 senesinin 4. çeyreği itibarıyla yüzde 40’lık bir düşüş yaşandığı görülüyor. Özellikle kripto para madenciliği nedeniyle ekran kartlarına olan talebin artışı, fiyatlara yansımıştı. Aşırı derecede yükselen ekran kartları fiyatlarının, satışlarda düşüşün olduğu görüldü ama senelerin 4. çeyreklerindeki bu düşüşün olağan olduğu bildirildi. Ayrıca verilere göre pazar payı olarak AMD yükseliş yaşarken, NVIDIA cephesinde düşüş görülüyor. Diğer veriler ve karşılaştırmaları, haberimizin devamında bulabilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ekran kartı piyasasında AMD yükselişte, NVIDIA düşüşte

Ekran kartı pazarında AMD yükselirken, NVIDIA düşüşte.

Kripto para madenciliğinin artışıyla birlikte ekran kartlarına olan talep de JPR tarafından araştırıldı. Bildirilen verilere göre kripto para madenciliğinde kullanılmak için 3 milyondan fazla ekran kartı satışı gerçekleştirildi. Bu satışların 776 milyon Dolarlık bir getirisi olduğu bildirildi. Satışlarda, ekran kartı performanslarına bağlı olarak AMD firmasının pazar payı oranlarının artış sağladığı görüldü. 2017 senesinin son çeyreğinde masaüstü ekran kartları pazarında; payını 6,5 puan arttıran AMD, ekran kartı pazar payındaki oranını yüzde 33,7 rakamına yükseltirken, NVIDIA şirketinin pazar payı yüzde 66,3’e geriledi. Bu rakamlar AMD’nin 2014 yılı 2. çeyreğinden beri yakaladığı en yüksek oranlar olarak göze çarpıyor.

Toplamda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için kullanılan ekran kartı oranlarına bakıldığındaysa; AMD firmasının, pazar payındaki artışı yine göze çarpıyor.  Tüm bilgisayarlar için 2017 senesi son çeyreği ekran kartları satış oranlarında AMD, yüzde 8,08 artış kaydetti. Buna karşılık Intel, toplam satışlarda yüzde 1,98, NVIDIA ise yüzde 6’lık bir düşüş yaşadı. Bir başka JPR verisine göre üst ve orta düzeyli ekran kartlarının tercih oranları yükselirken, alt seviye ekran kartlarının satışları yerinde saydı. Bu tercih grafiğinin oluşması da yine kripto para madenciliğinde üst düzey ekran kartlarının kullanılmasına bağlanıyor. Ayrıca belirtelim, yukarıda bahsettiğimiz ekran kartları sınıflandırması satış fiyatlarına göre yapılıyor. Buna göre; üst düzey ekran kartları 250 Dolar ve üstü, orta düzey ekran kartları 150 Dolar ile 249 Dolar arasındakiler, alt seviye ekran kartları ise 90 Dolar ile 149 Dolar arasındaki ekran kartları olacak biçimde sınıflandırılıyor.

Ekran kartı piyasasında AMD yükselişte, NVIDIA düşüşte

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

JPR tarafından ekran kartlarındaki fiyat artışının bir süre daha sürmesi bekleniyor. Bu beklenti, haberlerini yaptığımız NVIDIA ve AMD cephesinin beklentileriyle örtüşüyor. Kripto para madenciliği karşısında ekran kartı talebinin düşüşe geçtiğini ama ekran kartı fiyatlarına kısa sürede yansımayacağı uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bilindiği üzere kripto para madenciliği ile uğraşanların, yüksek seviyede ekran kartı talebi ve RAM üretim yetersizliği sebebiyle, ekran kartları fiyatlarındaki yükseliş sürüyordu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.