Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 21.12.2017

Gün geçmiyor ki Çin’e dair yeni bir yasaklanma haberi gelmesin. Video oyunları ve teknoloji dünyasına uyguladığı yaptırımlarıyla ünlü Çin Hükumeti tarafından, şimdi de Steam hizmetlerinin pek çoğu kapatıldı. Üzerinde çalışmak üzere erişim sağlanamadığı söylenen uygulamalar, Steam Topluluğu dâhil, oyuncuların birbirleriyle etkileşime geçtiği, çeşitli paylaşımlar ve yorumlar yapabildiği pek çok uygulamayı kapsıyor. Steam üzerindeki sosyal alanlara giremeyen Çin’li oyuncular, Steam üzerinden oyun alımı gerçekleştirip, oynamaya devam edebilecekler. Birbirleriyle konuşmamak şartıyla tabii.

Çinli oyuncular, gelen yasaklamalara artık şaşırmıyor olsa gerek. Olay geçen hafta şans eseri fark edildi ve bilgilendirmeler yapıldı. Steam üzerinden yeniliklere bakmak isteyen kullanıcılar, istedikleri alanlara giremiyordu. Sosyal haberlere, oyunculara dair video paylaşımlarına giriş yapamayan oyuncular durumun devam ettiğini bildirdiler. Tahminlere göre Çin’deki mevcut yasaklar bağımsız oyun üreticilerinin hazırladığı oyunların içerikleriyle ilgili olabilir.

Steam

Son olarak geçtiğimiz ay, PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa dair haberlerle gündeme gelen Çin Hükumeti, oyun firmalarını zorlamayı sürdürecek gibi görünüyor. Zira PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununun Çin kültürüne uygun olmamasından ötürü oyuna yasak gelmişti. Fakat Çinli dağıtıcı Tencent ile anlaşma sağlaması üzerine, yasaklamalar ortadan kaldırıldı. Büyük resme bakıldığında Çin’de oyunların yasaklandığını ve aynı tip oyunların, ülke kültürüne uygun biçimde benzerlerinin piyasaya sürüldüğünü görüyoruz. Çin Hükumeti, dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesinin pazar olarak kullanılırken, öncelikle yerel yapımlara yönelimi hedeflediği belli oluyor. Keza ülkede sosyal medya platformlarının pek çoğu yasak ve ülkeye ait kanallar kullanılıyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.