Menü
https://leadergamer.com.tr/skyrim-special-edition-144hz-monitor/
Pokemon GO 10 Ocak 2017 22:16

Çin Hükumeti, Pokémon GO oynanmasına izin vermeyecek

Pokémon GO’nun yanı sıra, diğer arttırılmış gerçeklik oyunları içinde aynı şey geçerli.


Pokémon GO, geride bıraktığımız seneye damgasını vurmuştu. Nintendo’ya, çok büyük bütçeli oyunların bile, birkaç misli kâr ettiren Pokémon GO, birçok büyük firmaya da bu yönüyle örnek olmuştu. Hatta, Ubisoft bile kendi arttırılmış gerçeklik oyunlarını hazırladıklarını söylemişti. Oyunu oynayan milyonlarca kişi, toplamda milyarlarca kilometre yürüdü. Ancak maalesef, aralarında Türkiye’nin de olduğu birkaç ülkeye oyun resmi olarak çıkmadı. Bizim dışımızda bu oyunu resmi olarak indiremeyen ülkelerden bir diğeri ise, Çin Halk Cumhuriyeti. 

Pokémon GO, Çin

Bildiğiniz gibi Pokémon GO’yu, 10 milyonlarca insan oynadı ve bazı şanssız oyuncular, bu süre zarfında yaşanan kazalar sonucu hayatını kaybetti. Bu kazaların dışında, bazı kötü niyetli insanlar Pokémon’ların sık olduğu ıssız yerlerde saklanıp, masum insanlara zarar verdiler. Anlaşılan bu ve bunun gibi birkaç neden, Çin Hükumetini rahatsız etti.

Reuters haber ajansının son verilerine göre; Çin Hükumeti, bu oyunun ve bunun gibi arttırılmış gerçeklik oyunlarının, potansiyel güvenlik açığı oluşturabilecek riskleri değerlendirilene kadar lisans alamayacaklarını söyledi. Bu değerlendirilecek güvenlik risklerden birkaçı da; coğrafi bilgi güvenliği, ulaşım tehdidi ve oyunu oynayanların güvenliği gibi sorunlar. Konu ile ilgili açıklama yapan Niantic, şu an için başka şeylere odaklandıklarını söyledi. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uygulanan bu sansür doğru mu?

Mehmet Can Akay Editör