Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.09.2023

Bethesda, sırlar, referanslar ve kendi oyunlarına dair easter egg'lerden hiç kaçınmamıştır ve Starfield gibi büyük bir evrende, bulunacak çok şey olduğunu duymaktan şaşırmayacaksınız. İşte şimdiye kadar bulduğumuz tüm Starfield easter egg ve gizemler. Önce, bunu liste olarak paylaşacağız. Ardından ise, bunları tek tek anlatacağız. Şimdi, bir an önce listemize geçelim.

Starfield Easter Egg ve Gizemler Listesi

Şu anda keşfedilen Starfield easter egg ve gizemler şunlardır:

 1. Adoring Fan
 2. Alex Hay’ın notu
 3. Bir diz kapağındaki ok
 4. Apollo 11 Ay iniş yeri
 5. Merak Aracı
 6. Dünya simgeleri
 7. Olay olmadan saatler
 8. John Williams referansı
 9. Yüzüklerin Efendisi patatesleri
 10. Mantis Batcave
 11. Meridia'nın Işığı
 12. Nirnroot
 13. Kamu malı kitaplar
 14. Gerçek astronotlar ve bilim insanları olarak gezegenler
 15. Opportunity gezgini
 16. Star Trek
 17. Star Wars
 18. Mars Yüzü

 

Starfield Easter Egg ve Gizemler Hangileri?

Gördüğünüz gibi, galaksi genelinde bulunan birçok easter egg ve gizemler var. Bu da önceki Bethesda oyunlarına, Star Wars gibi diğer uzay franchise'larına ve hatta kendi dünyamıza referanslar içeriyor. Yukarıda listelenen her bir Starfield easter egg ve gizemler ile ilgili nasıl bulunacağını ve anlamını açıklayarak daha fazla bilgi edinmek isterseniz, okumaya devam edin.

Adoring Fan

Starfield gizemler konusunda fazlasıyla zengin. Adoring Fan Starfield'da büyük bir geri dönüş yapıyor. Evet, yanlış duymadınız - Oblivion'dan Adoring Fan Starfield'da geri döndü ve eskisinden daha iyi. Adoring Fan, The Elder Scrolls IV Oblivion'da sizi bulan ve size övgüler yağdıran bir ağaç elfiydi. Yanan turuncu saçları ve sürekli övgülerle, Adoring Fan'ı Oblivion'daki grupi hareketleriyle tanınır hale getiren bir grubieydi.

Neyse ki, yaklaşık 20 yıl sonra, Adoring Fan Starfield'da yeniden göründü ve aynı ikonik seslendiren tarafından seslendirildi. Starfield Hero Worshipped özelliği sayesinde, oyuncular Adoring Fan'ı bir Starfield mürettebat üyesi olarak kiralayabilirler ve sizi maceralarınıza eşlik edebilir. Oblivion'daki karşılığını gibi, Adoring Fan sürekli sizinle konuşacak, sık sık sizi övecek ve hatta size hediyeler verecektir. Bu, Oblivion'un tuhaf ve harika yönlerinden birine atıfta bulunmak için harika bir geri dönüş.

Alex Hay’ın Notu

Bu Starfield easter egg gerçekten çok önemli. Alex Hay’ın Notu, Starfield easter egg'lerinin en duygusal olanıdır. Ana Starfield görevlerinde ziyaret edeceğiniz Jemison üzerindeki The Eye uzay istasyonundaki bir masada oturuyor. Bu not, “Tüm arkadaşlarıma ve diğer kaşiflere. Starfield’da hep sizinleyim. Her zaman sevgiler, Alex Hay” yazan bir nottur. Bu sır, Starfield'ın yayınlanmadan önce hayatını kaybeden Bethesda hayranı ve bir oyun geliştirici olan Alex Hay'e bir saygıdır.

An arrow in the knee

Starfield gizemler açısından fazlasıyla bonkör davranmış. Birçoğumuzun "Bir zamanlar senin gibi bir maceracıydım, sonra diz kapağımdan okla vuruldum" sözlerini duyduğunu söylemek şaşırtıcı olmazdı. Elder Scrolls V Skyrim boyunca tekrarlanan birçok cümlenin biri olarak, bu Bethesda için ikonik hale geldi. Bu nedenle, Bethesda'nın bu referansı bir şekilde kaydırmış olması şaşırtıcı olmazdı. Dahası, gerçekten de yapmışlar, bir kez değil, iki kez.

İlk olarak, Savaş ağacındaki Starfield becerilerinden biri olan Felç yeteneğini maksimum seviyeye yükseltmek, rozeti de yükseltecektir. Maksimum seviye rozeti, tahmin ettiğiniz gibi, dize bir ok içeriyor. İkincisi, çeşitli NPC'ler sizi geçerken şu cümleyi söyleyebilir: "Bir kaşif oldum ama sonra ben - hayır, boş ver. Uzun bir hikaye." Bu, Skyrim'deki ikonik cümlenin bir dönüşünü sağlar.

Apollo 11 Ay İniş Yeri

Evrenimizdeki yerimize dair bir oyun olan Starfield'da, en önemli tarihi olaylardan birine saygı göstermesi şaşırtıcı değil - Apollo 11 Ay inişi. Bilmeyenler için Apollo 11 görevi, Ay'a başarılı bir şekilde inen ilk insan görevi olmuş, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in Apollo Ay İniş Aracı Eagle'dan çıkarak ay toprağına adım atmalarını sağlamıştır.

Bu insan başarısına referans vermenin daha iyi bir yolu yoktur. Oyuncuların tarihi yeri ziyaret etmelerine izin vermek, güzel bir yol. Evet, Ay'a da inebilirsiniz. Sadece daha şık, daha da bilim kurgu gemisiyle. Eğer yolunu kaybederseniz, Lodge'a gidin ve Sir Livingstone'ın İkinci Güncesi'ni alarak Luna'daki Apollo Anıtı'na rehberlik edecek bir Etkinliğe erişim kazanın. Burada Apollo Ay İniş Aracı ve Amerikan bayrağını bulacaksınız. Aslında, İniş Aracı'nın tabanına atlayarak bir kar küresi koleksiyonu bulabilirsiniz.

Curiosity Gezgini

Bir başka önemli Starfield easter egg ile karşınızdayız. Curiosity gezgini, Mars'ın potansiyel olarak yaşanabilir bir gezegen olma ihtimalini ortaya çıkarmak için 2011 yılında Mars'a gönderilen araçlardan biridir. Şimdi New Atlantis'in Constellation evinin içinde duruyor. Starfield'da sadık bir şekilde yeniden oluşturulmuş olan bu ikonik küçük gezgini görmek isterseniz gidip kendiniz görebilirsiniz. En azından gezgini bir bölümü.

Dünya Simge Yapıları

Starfield gizemler listemizin bir başka önemli gizemine geldik. Starfield'da Dünya, Starfield karakollarının kumlu zeminine ayak bastığınızda tanıyamayacağınız bir hale gelmiştir. Ancak, tüm kum ve kaya altında, Londra'daki The Shard, Kahire dışındaki piramitler, New York'taki Empire State Binası ve Dubai'deki Burj Khalifa gibi birkaç gerçek Dünya simgesi var. Bu Starfield Dünya simgelerini, kitapçılardan bazı kitaplar satın alarak kendiniz ziyaret edebilirsiniz, örneğin Oliver Twist, 'Londra simgesi'ni (The Shard) gösterir.

Olaysız Saatler

Eğer Mars'taki Cydonia şehrine gittiyseniz, muhtemelen girişteki büyük tabelayı görmüşsünüzdür, kaç saat boyunca bir olay olmadığını belirten. İşte, bu gerçek zamanlı olarak güncellenir. Tabelanın yanında yeterince uzun süre beklerseniz, geçen süreyi takip ederken güncellenmeye başladığını göreceksiniz. Ancak bu Starfield sırrı ayrıca eylemlerinize tepki verecektir. Örneğin, ateş etmeye başlarsanız ve bir sivil yaralarsanız, sayaç sıfıra sıfırlanır.

John Williams Referansı

Favori film müziği bestecilerinizden biri olan John Williams'ın Starfield'da gizli bir referansı vardır. Starfield şehirlerini keşfederken, Sol Senfoni Orkestrası için bir afiş görebilirsiniz, bu afişte şef William Johns'un yetenekleri yer almaktadır. Bu, sinema tarihindeki en etkili bestecilerden birine etkili bir referanstır, özellikle bilim kurgu türünde.

Yüzüklerin Efendisi Patatesleri

Bu Starfield easter egg, topladığınız rastgele eşyaların açıklamalarını kontrol edenleri ödüllendirir, bu yüzden eğer bunu kaçırdıysanız sizi suçlamıyoruz. Ancak bir patatesin eşya açıklamasını okursanız, Samwise Gamgee'nin patateslerin çok yönlülüğünü övdüğü Yüzüklerin Efendisi İki Kule'ye ince bir referans bulacaksınız: "Kaynatabilirsin, püre yapabilirsiniz, yemeğe koyabilirsiniz."

Oyundaki eşya açıklaması ise şöyle der: "Birçok şekilde hazırlanabilir. Kaynatılabilir, püre yapılabilir, yemeğe konulabilir - tarifler neredeyse sonsuzdur."

Mantis Batcave

Starfield gizemler listemizin bu üyesi, muhtemelen dikkatinizi çekmiştir. Mantis yan görevini tamamlarken, oyuncular Mantis olarak bilinen gizemli bir gözcüye ait bir üsse rastlarlar. Starfield Mantis bulmacasını çözdükten sonra, Büyük Batman'ın tek ve sıcak mağarasına benzeyen büyük, rutubetli bir mağaraya çıkacaksınız. Burada kalkmaya hazır bir gemi ve ikonik maskesi garip bir şekilde benzer görünen bir kask olan özel bir zırh bile var. Bu görevi tamamladığınızda, Mantis unvanını miras alacak ve bir yıldızlar arası Batman gibi galakside adaleti dağıtmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Meridia'nın Işığı

Skyrim'in sadık hayranları, muhtemelen Meridia'nın Işığını hatırlar, gri, neredeyse golf topu şeklinde bir nesnedir. Bu nesneyi aldığınızda "Yeni bir el ışığa dokunuyor" diye ürkütücü (ve sinir bozucu) bir şekilde söylemekteydi. Bu, Skyrim topluluğunda bir mizah nesnesi haline geldi ve Bethesda, geçmiş oyunlara referanslarla hayranlarına ödül vermekten hoşlanır. Bu nedenle, Meridia'nın Işığı Starfield'da geri döndü, burada "Uzay Kayağı" olarak adlandırılıyor.

Nirnroot

Belki de en efsane Starfield easter egg budur. Skyrim efsanelerinden bir diğeri olan Nirnroot da geri döndü. Skyrim'de dolaşırken, oyuncular sulama yakınında yetişen, çığlık atan ve parlayan küçük bir çiçek olan Nirnroot toplayabilirdi. İşte, Starfield'da benzer görünümlü bir bitki var. Ayrıca, Starfield karakollarındaki hidroponik laboratuvarlarında bile yetiştirmeniz mümkün.

Kamu Malı Kitaplar

Eğer oyunlardaki etkileşimli nesnelere dikkatlice bakıyorsanız önemli şeyler görmüşsünüzdür. Zira, Starfield'da Oliver Twist, Moby Dick ve Dünyaların Savaşı gibi şeyler içeren birkaç kitap var. Bunlar sadece Starfield'daki 'Eski' Dünya'ya referans değil, aynı zamanda bu klasikleri kapağından kapaklarına okuyabilirsiniz. Bu ünlü eserlerin kamu malı olmasından dolayı Bethesda, bunları Starfield'a dahil edebilmiştir. Dolayısıyla, zamanınızı öldürmek istiyorsanız, neden Charles Dickens'ın bir klasiğine dalıp gitmeyesiniz?

Gerçek Astronotlar ve Bilim İnsanları Olarak Gezegenler

Starfield gizemler konusundaki zenginliğini burada da gösteriyor. Starfield, kendi cesur kaşiflerimiz ve bilgi arayıcılarımıza olan saygıyı sürdürerek gerçek astronotların ve bilim insanlarının isimlerini içeriyor. Aslında, birçoğu muhtemelen burnunuzun dibinden kaymıştır. New Atlantis şehri örneğin NASA astronotu Mae Jemison'un onuruna Jemison gezegeninde yer almaktadır - 1992'de uzaya gitmiş ilk siyah kadın. Ama bununla sınırlı değil:

 • Chawla - Bu gezegen, NASA astronotu Kalpana Chawla'ya saygı gösteriyor. 1997'de uzaya giden Hint asıllı ilk kadındı.
 • Faraday - Bu gezegen, 1821'de ilk elektrik üreticisini icat eden bilim adamı Michael Faraday'ın onuruna adlandırılmıştır.
 • Feynman - Bu sistem, kuantum mekaniği üzerine araştırmalarıyla ünlü olan fizikçi Richard Feynman'a saygı gösteriyor.
 • Gagarin - Bu gezegen, Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'e saygı gösteriyor. 1961'de Vostok 1 ile uzaya gitmiş ilk insan.
 • Heisenberg - Bu sistem, 1925'te kuantum mekaniğini öncüllük eden bilim adamı Werner Heisenberg'e adını verir.
 • Jemison - Bu gezegen, 1992'de uzaya gitmiş ilk siyah kadın olan NASA astronotu Mae Jemison'a adını verir.
 • Newton - Tahmin ettiğiniz gibi, bu sistem ünlü matematikçi ve fizikçi Isaac Newton'ın adını taşır. Gravite teorisi gibi birçok başarıyla tanınır.
 • Olivas - Bu gezegen, uzun bir uzay yürüyüşü kariyeri olan NASA astronotu ve mühendis John Olivas'a adını verir.
 • Schrödinger - Bu sistem, kuantum teorisini 'Schrödinger denklemi' ile daha da ileri taşıyan fizikçi Erwin Schrödinger'a saygı gösteriyor.

 

Opportunity Gezgini

Starfield easter egg gizemleri, insanlığı uzayda ve ötesinde araştırma yapmaya yardımcı olan başka bir ikonik gezgincinin de anısına saygı gösterir. Ana hikayeyi takip ederken Uzay Uçuşu Tarihini Gösteren Müze'yi ziyaret ettikten sonra, bir etkinliğe erişmek için bir ekranı etkileşimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu etkinlik, Mars'taki Opportunity gezginine seyahat etmenizi sağlar.

Her iki Spirit ve Opportunity gezgini, Mars'a gönderilen 2003 tarihli bir görevdi ve Mars toprağında dolaşmanın uzun bir tarihine sahip oldular. Bu yüzden Opportunity'yi ziyaret etmek harika bir deneyimdir.

Star Trek

Trekkie'ler, Kid Stuff Starfield özelliğini seçenlerin, ilk kez ebeveynleriyle tanıştıklarında geçmişlerine geri döndüklerini görmüşlerdir. Ann ve Baba karakterleri sırasıyla Nana Visitor ve Tim Russ tarafından seslendirilmektedir.

Bu özellikle oyuncuların bazen hediyeler almasına kadar ailelerini ziyaret etmelerine izin verir. Ancak muhtemelen en heyecan verici olanları ikonik sesleridir. Nana Visitor, Star Trek Derin Uzay Dokuz'da Kira Nerys'i oynadı, Tim Russ ise Star Trek Voyager'da Teğmen Komutan Tuvok'u oynadı.

Star Wars

Starfield gizemler listemizde belki de hiç şaşırtmayana geldik. Kimseyi şaşırtmaz, Starfield'da Star Wars referansları da var. Ancak bunlar önemsizdir. Star Wars hayranları, Starfield'ın gemi oluşturucusu ve Cal Kestis gibi görünmek için Starfield'ın ponçolarını kullanmış olsalar da, bu easter egg sadece küçük bir referanstır. Reddit kullanıcısı 'GeekyThunderFreak' tarafından paylaşılan bir postta, Blue Harvest'ı tanıtan bir afiş var. Bu da Star Wars Episode VI Return of the Jedi olarak bilinen filme göndermedir.

Mars Yüzü

Mars'ın Cydonia şehrinde, oyuncular Mars'ın Yüzü hakkında ayrıntıları içeren bir oyun içi kitap bulabilirler. Bu, gerçek dünyadaki Mars Yüzü olarak bilinen yerdeki yüzeydeki yükseklik farklılıklarının neden olduğu büyük bir insan yüzüne benzeyen bir oluşumla ilgilidir. Mars Yüzü hakkındaki gerçek dünya gizemi, yıllar boyunca tartışmalı bir konu olmuştur. Bu Starfield easter egg'i, bu gizemi referans alır.

Starfield'daki diğer easter egg'ler ve sırlar muhtemelen hala tam ortaya çıkmadı. Hatta, yeni güncellemelerle Starfield oyuncuları için yeni easter egg ve gizemler de gelmesi muhtemel. Bu nedenle oyunu oynarken gözlerinizi açık tutun. Bu gizemleri çözmek veya yeni referansları keşfetmek için keşif yapın.

Starfield easter egg ve gizemler ile ilgili rehber yazımız bu kadardı. Ancak, sitemiz üzerinde daha birçok farklı yazı mevcut. Dahası, her geçen gün sitemize daha fazla içerik ekliyoruz. Bu yüzden, kesinlikle takip etmenizi öneririz. Sitemiz üzerinde Starfield rehber yazıları için bir ana sayfa şu anda mevcut değil. Fakat, ilerleyen günlerde böyle bir sayfamız da sizlerle birlikte olacaktır. Türk oyuncular olarak dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz Starfield Türkçe yama yazımıza kesinlikle bakmanızı tavsiye ederiz. Bir de, Starfield hileleri yazımız kesinlikle dikkatinizi çekecektir. Şimdi, biz size iyi oyunlar dileyelim ve oyunla sizi baş başa bırakalım.

Dahası, iPhone 15 Türkiye fiyatı ve özellikleri yazımıza da bakmanız şart. Zira, yeni iPhone 15 modellerinin fiyatları ve özellikleri var. Sonra, PUBG şekilli nick isim listesi ve şekilli klan nickleri yazımız da sizi bekliyor. Bu yazımız, diğer oyunlarda da faydalı olacaktır. Ardından, Valorant Crosshair yazımız var. Burada da, kendinize en uygun nişangahı seçebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.