Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 07.05.2023

Son zamanlarda Snapchat önemli bir düzenleme geçirdi. Uygulama, sık sık yapılan güncellemeler nedeniyle artık geçmişte olduğu gibi görünmüyor veya çalışmıyor. Düzenli bir kullanıcı olsanız bile, Snapchat'i yaratan şirket olan Snap, programda değişiklik yapma konusunda o kadar proaktif ki, Snapchat'in gerçekte nasıl çalıştığını takip etmek zor olması muhtemel. Bu yüzden, biz de sizlere Snapchat ve Snapchat Plus nedir, nasıl çalışır ve amacı nedir gibi sorulara yanıt getirdik. Bu yazımızın sonunda, Snapchat ve Plus aboneliği ile ilgili her şeyi biliyor olacaksınız, nedir diye sormayacaksınız. Snapchat Plus nedir anlatmadan önce, ana uygulamadan bahsedelim.

Snapchat nedir?

Hem iOS hem de Android cihazlar için Snapchat adında bir uygulama var. Yazılımın kullanıcıları gayri resmi ortamlarda sıklıkla Snap olarak adlandırmaktadır. Snapchat'in geliştiricisi olarak Snap olarak da adlandırılan halka açık bir firma hizmet vermektedir. Şirket kendisini bir kamera firması olarak tanımlıyor. (Sonuç olarak, Snapchat Spectacles'a benzer donanımlar gibi daha fazla ürün üretiyor). Hangi ismi verirseniz verin, Snap'in başında kurucu ortaklardan Evan Spiegel bulunuyor.

Akıllı telefon uygulamasının arkasındaki temel fikirlerden biri, "snap". Snap, gönderdiğiniz herhangi bir görüntü, video veya mesajın, varsayılan olarak, kaybolmadan önce alıcı tarafından yalnızca kısa bir süre için erişilebilir hale getirilmesidir. Uygulamanın geçici veya kısa süreli özelliği başlangıçta daha organik bir etkileşim akışını teşvik etmeyi amaçlıyordu.

Snapchat uygulamasının amacı nedir?

Snapchat'in orijinal odağı özel, kişiden kişiye fotoğraf paylaşımı olsa da, artık video gönderme, canlı görüntülü sohbet, mesajlaşma, Bitmoji benzeri karikatür avatarlar oluşturma ve tüm takipçilerinize yayınlanan kronolojik bir "hikaye" paylaşma gibi çeşitli amaçlar için kullanabilirsiniz. Buzzfeed gibi tanınmış yayıncıların yoğun olan içeriğini öne çıkaran özel bir "Keşif" bölümü bile var. Snapchat özel medya depolamayı da mümkün kılıyor.

Ayrıca mevcut konumunuzu tüm gezegenin haritası üzerinde gösterebilirsiniz. Dahası, diğer özelliklerin yanı sıra fotoğraflarınıza filtreler ve AR tabanlı lensler ekleyebilirsiniz. Ancak Snapchat hakkında anlaşılması gereken en önemli şey, telefonunuzda anlık mesajlaşma etrafında dönmesidir. Snapchat'e kadar sosyal medya öncelikle masaüstü tabanlı idi. Örneğin, durum güncellemelerini, tweet'leri ve resimleri çevrimiçi olarak yayınlayabiliyor ve gelecekte hepinizin görüntüleyebilmesi ve arkadaşlarınızdan yorum alabilmesi için hepsinin kaydını tutabiliyordunuz.

Snapchat çevrimiçi iletişimde devrim yarattı. Snapchat ile, bir arkadaşınıza çirkin bir AR lensi taktığınız bir fotoğrafı hemen gönderebilirsiniz. Ayrıca, arkadaşınız fotoğrafı açar açmaz fotoğraf sonsuza kadar kaybolur. Teknik olarak, mesajın ekran görüntüsünü alma ve arkadaşlarının ve takipçilerinin yararlanması için anlatılarında yayınlayabilecekleri bir fotoğraf veya video ile yanıt verme seçeneğine sahiptirler. Bu uygulamanın çok fazla uygulaması var. Değerini ve özel olmasının nedenlerini inkar etmek zor.

Snapchat ile ilgili tüm bunlar nedir?

Çok sayıda makale ve araştırmaya göre, Y kuşağı ve Z kuşağı üyeleri Snapchat kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor. Bu genç kullanıcılar, uygulamanın yetenekleri için "snap"lerden "hikaye"ye kadar çeşitli yeni, orijinal başlıkların ve isimlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Şimdi, Snapchat nedir rehberimizin uygulamayı anlattığımız kısmına geçeceğiz.

Snapchat nasıl çalışır?

Bu, uygulama rehberinin gerçekten karmaşıklaştığı zamandır. Snapchat çok sık güncelleniyor. Bu sebeple, uygulamanın nasıl kullanılacağına dair adım adım ayrıntılı bir kılavuz yazmak anlamsız olacaktı. Çünkü birkaç gün içinde tamamen farklı görünebilir ve çalışabilir. Bunun yerine, en çok kullanılan özelliklerden ve genel olarak nasıl çalıştıklarından bahsedeceğiz. Ayrıca, Snapchat'i kullanırken karşılaşacağınız ana ekranlara odaklanacağız. Uygulamayı nasıl kullanacağınız veya belirli görevleri nasıl yerine getireceğiniz konusunda ek bilgi mi lazım? Snapchat'in destek merkezini ziyaret etmenizi öneririz.

Kamera ekranı

Bir resim çekmek veya 10 saniyeye kadar video kaydetmek için çekim düğmesini basılı tutun. Basılı tutmaya devam ederseniz birden fazla fotoğraf çekecektir.

 • Bir fotoğraf çektikten sonra, çeşitli sanatsal araçlar kullanabilirsiniz. Bir başlık, çıkartma, Bitmoji veya başka bir şey eklemek için metin aracına, çıkartma aracına veya kalem aracına uygun şekilde dokunmanız yeterlidir.
 • Snapchat açılır açılmaz cihazınızın kamerasının görebildiği her şeye bir göz atacaksınız. Kamera ekranı burada görülmektedir.

 

Alt kısımda bir yakalama düğmesinin yanı sıra Anılar ekranınız, Filtreler, Snap Haritası, Sohbet ekranı, Tarayıcı, Hikayeler ve Spotlight için düğmeler görebilirsiniz. Ancak, görüntülediği görünüm ve seçenekler zaman içinde değişebilir. Profil ekranınıza, arama ekranına ve hatta flaşı açmak veya kameranızın öne bakan modunu değiştirmek için üstteki seçenekleri de fark edebilirsiniz. Her neyse, çoğunlukla bu ekrandan fotoğraf çekebilirsiniz.

Daha sonra sırasıyla bir fotoğraf veya video için çekim düğmesine dokunarak veya basılı tutarak Anılar'a/kamera rulonuza kaydetmeyi, anlatınıza eklemeyi veya bir arkadaşınıza veya arkadaş grubuna e-posta ile göndermeyi seçebilirsiniz. Ancak herhangi birine göndermeden önce resme metin, doodle, çıkartma, bağlantı vb. eklediğinizden emin olun. Süreyi dahi ayarlamak mümkün.

Ayrıca, fotoğraf çekerken Kamera görünümüne dokunursanız, Lensler ve Dünya Lenslerinin ortaya çıkacağını unutmayın. Bunlardan birini kullanmak için kaydırın ve dokunun. Resmi daha sonra özelleştirilebilirsiniz ve başkalarıyla paylaşılabilirsiniz.

Snap Harita ekranı

 • Gözlerden uzak olmak istediğinizde, hayalet modunu bile etkinleştirebilirsiniz. Böylece yalnızca seçtiğiniz kişilere açık olur.
 • Yalnızca Snapchat açıkken Snap Haritası üzerindeki konumunuz değişir.

Snapchat'i ilk başlattığınızda ve Kamera ekranıyla karşılaştığınızda alttaki gezinme çubuğunda pin-drop simgesini arayın. Bitmoji hesabınız bağlıysa, Bitmoji avatarınızı canlı bir harita üzerinde göreceksiniz. "Hayalet moduna" geçmek ve kaybolmak istiyorsanız, Ayarlar düğmesine tıklayın. Her iki durumda da, hayalet modunu açmamış olan takip ettiğiniz her kullanıcı haritada görünecek. Böylece şu anda nerede olduklarını görebileceksiniz. Başka yerlerde neler olup bittiğini hızlıca görebilmeniz için Snapchat üzerinde dünyanın dört bir yanından insanların hikayelerini de görmeniz mümkün.

Anılar penceresi

 • Yeni Hikayeler oluşturabilirsiniz. Anılar'a kaydettiğiniz Anlık Görüntüleri düzenleyip gönderebilirsiniz. Dahası, Anılar ekranında eski Anlık Görüntüler için akıllı aramayı kullanabilirsiniz.
 • Anılar'a erişmek için Kamera ekranından yukarı kaydırmanız veya Yakala düğmesinin altındaki daireye/kartlara dokunmanız yeterlidir.

 

Yakalama düğmesine yakın bir yerde daire veya kart benzeri bir simge olmalıdır. Anılar'ınıza erişmek için ona dokunun. Snapchat'in bu bölümü, Snapchat için enstantaneleri depolamanın yanı sıra cihazınızda yerel olarak depolanan medyaya erişmenizi sağlar. Anıları paylaşabilirsiniz, arayabilirsiniz, açıklama ekleyebilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Anılar panelinden profilinizi görüntüleyebilirsiniz, fotoğraf çekebilirsiniz ve Sohbet ve Hikayeler ekranlarına gidebilirsiniz.

Sohbet penceresi

 • Konuşma ekranınızın altındaki mavi nokta, biriyle bire bir konuşurken sohbette birinin bulunduğunu gösterir. Bitmoji'yi yapılandırmışlarsa, Bitmoji'leri sizinkinin yerine görünecektir.
 • Bir grup sohbetindeyken Snapchatter'ın adı klavyenizin üzerinde bir baloncuk içinde görünecektir. Bu, onları sizin için görünür kılar. Bir Snapchatter ile özel bir sohbet başlatmak için ismine dokunmanız yeterlidir. Ayrıca kimin okuduğunu görmek için bir sohbete dokunabilirsiniz.
 • Her ikiniz de bir sohbetten ayrıldıktan sonra, sohbet otomatik olarak kalkar.

 

Snapchat nedir diye anlattık o kadar. Uygulamanın en önemli parçasından da bahsedeceğiz elbette. Snapchat'i ilk açtığınızda Kamera ekranını göreceksiniz. Sohbet ekranına gitmek için soldan sağa kaydırın veya gezinme çubuğundaki Sohbet düğmesine basın. Buradan yeni bir sohbet başlatabilirsiniz, sohbetlerde arama yapabilirsiniz, tüm açık sohbetlerinizi görüntüleyebilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca profil sayfanıza erişebilirsiniz, fotoğraf çekebilirsiniz, hikayelere hızlı geçiş yapabilirsiniz ve başka şeyler yapabilirsiniz. Bir kez daha, bu seçeneklerin değişmesi muhtemeldir. Ancak, bu bölümün amacı özel olarak veya arkadaşlarınızla paylaşmaktır.

Mesajlaşmak, snap göndermek, para göndermek, canlı görüntülü sohbet başlatmak, Bitmoji çıkartması göndermek ve daha fazlası için bir konuşma başlatabilirsiniz veya devam eden bir konuya dokunabilirsiniz. Ayrıca, bir arkadaşınızın adına uzun basarak Snapcode, Snapstreak ve diğer Snapchat etkileşim seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Bir arkadaşınızın adını düzenleyerek, onu engelleyerek veya tartışma dizisine dokunup hamburger (menü) simgesine dokunarak onu kaldırarak arkadaşlığınızı yönetebilirsiniz.

Keşfet penceresi

 • Discover sizi son dakika haberlerinden haberdar ediyor! Yayınlanan haberleri ve programları izleyin.
 • Keşfet'i açmak için Kamera ekranını sağdan sola kaydırın. Dikkatinizi çeken bir hikayeye tıklayın.
 • Bu hikayedeki bir sonraki Anlık Görüntüyü görüntülemek için ekranın sağ tarafına dokunun. Önceki Anlık Görüntüyü tekrar görüntülemek için ekranın sol tarafına dokunun. Bir hikayeden çıkmak için aşağı doğru da kaydırabilirsiniz.

 

Snapchat nedir yazımızda, keşfet penceresi çok önemlidir. Kamera ekranında Hikayeler ve Keşfet ekranlarınıza erişmek için sağdan sola doğru kaydırın. Keşfet, hikayelerinizin altında Daily Mail ve MTV gibi yayınlardan markalı haberleri görüntüleyen bir alandır. Size sunulan içerik türü üzerinde hiçbir etkiniz olmasa da, söz konusu yayıncıya ait bir makalenin küçük resmine uzun basarak ve ardından abone ol seçeneğini belirleyerek belirli yayıncılara abone olabilirsiniz. Bir yayıncının hikayesini görüntülemek için küçük resmine dokunun.

Tıpkı diğer hikayelerde olduğu gibi devam edebilirsiniz ve görüntülerken herhangi bir resme uzun basarak bir arkadaşınıza veya arkadaş grubunuza göndermeden önce açıklama ekleyebilirsiniz. Bu hem görüntüler hem de hareketli resimler için geçerlidir.

Hikayeler

 • İlk kez bir Hikaye oluşturuyorsanız, bir resim çekmeden önce yayınlamak istediğinizi onaylamak için "Ekle" düğmesine basın. Ardından, resmi Hikayenize eklemek için ekranın altındaki oka dokunun.
 • Arkadaşlarınızın hikayelerini görmek için Keşif ekranına gidin.

 

Snapchat'i ilk açtığınızda sağdan sola doğru kaydırın ve Hikayeler ve Keşifler paneline ulaşmak için Kamera ekranıyla karşılaşın. Buradan, arkadaşlarınızın 24 saate kadar süren tüm var olan fotoğraflarından oluşan bir makara görebilirsiniz. En son arkadaş güncellemeleri ilk olarak görünür ve yayıncı hikayeleri en son görünür. Anlatılarını izlemeye başlamak için bir arkadaşınızın adına dokunmanız ve ardından makarayı ilerletmek için belirli fotoğraflara dokunmanız yeterlidir.

Bir anlatıda, o kişiye sohbet mesajı göndermek için bir fotoğrafı yukarı kaydırabilirsiniz. Bununla birlikte, Keşfet ekranından hikayenize ekleme, hikaye arama, arkadaş bulma, önerilen kişileri hızla ekleme, profilinize ve izleyici ayarlarınıza erişme, fotoğraf çekme ve sohbete geri dönme seçeneklerini görebilirsiniz. Bu ekranda Snapchat, Keşfet'teki öğeleri de öne çıkarır.

Arama penceresi

 • Bir arkadaşınızı, içinde bulunduğunuz bir grubu ve daha fazlasını bulmanın en hızlı yöntemi arama yapmaktır. Aramaya başlamak için ekranın üst kısmındaki büyütece dokunmanız yeterlidir.
 • Aradığınız arama terimini girin veya önerilen arkadaşlara ve konulara bakın.

 

Snapchat açıldığında ve Kamera ekranı göründüğünde, en üstteki Arama düğmesine dokunun. Buradan, diğer kullanıcıları aramak için Snapchat adlarını kullanabilirsiniz. Doğrulanan kullanıcıların adlarının yanında bir gülen yüz gösterilecektir. Ek olarak, görünen Arama kutusu benzer kullanıcıları önerecek, en popüler hikayeleri gösterecek ve diğer kullanıcıları ve hikayelerini müzik, spor, moda ve hayvanlar gibi ilgi alanlarına göre filtrelemenize izin verecektir.

Profil penceresi

 • Diğer Snapchat kullanıcılarını eklemek için çok sayıda yöntem vardır. En basit yöntem, aşağı kaydırmak veya Kamera ekranının sol üst köşesindeki Bitmoji'ye dokunmaktır. Daha sonra arkadaşlarınızı arayabileceğiniz ve ekleyebileceğiniz profil alanınıza yönlendirileceksiniz.
 • Profil ekranınızdan da bir Snapcode oluşturabilirsiniz. Snapchat hesabınızın arkadaşları ve takipçileri bir Snapcode'u tarayarak bir bağlantıyı açmaları mümkündür.

Çoğu Snapchat ekranının köşesinde bir hayalet veya Bitmoji'nizi görebilirsiniz. Profil ekranınıza ulaşmak için ona dokunun. Buradan Trophy Case'inizi inceleyebilirsiniz, Snapcode'unuzu, Snapstreak'inizi, sizi ekleyen arkadaşlarınızı görüntüleyebilirsiniz ve başka arkadaşlar ekleyebilirsiniz. Bu sayfadan yeni bir snap çekebilirsiniz, Sohbet ve Hikayelere erişebilirsiniz, daha fazla Ayarlar bulabilirsiniz ve hatta Snapchat'te arama yapabilirsiniz.

Ayarlar penceresi

 • Doğum günü ayarlarınızı, Anılar ayarlarınızı, Snapcash ayarlarınızı, gizlilik ayarlarınızı, Snap Map konum ayarlarınızı ve daha fazlasını Ayarlar'dan değiştirin.
 • Profil ekranınızda, sağ üst köşedeki Dişli sembolüne dokunmanız yeterlidir.

 

Snapchat hesap ayarlarınıza erişmek için Profil ekranınızdaki dişli düğmesine basın. Burada Bitmoji hesabınızı bağlayabilirsiniz, isteğe bağlı coğrafi filtreleri yönetebilirsiniz, bir Snapcode oluşturabilirsiniz veya tarayabilirsiniz, iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz, şifrenizi ve telefon numaranızı güncelleyebilirsiniz ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Spot ışığı ekranı

 • Snapchat topluluğunun görüşlerinin tamamını tek bir yerde keşfetmenin en yeni yöntemi Spotlight'tır.
 • Spotlight'a ulaşmak için Hikayeler ekranında sağdan sola kaydırın veya gezinme çubuğundaki oynat düğmesi sembolüne basın.

 

Kim tarafından olursa olsun, Spotlight en eğlenceli Snap'leri öne çıkarıyor. Snap'leri yukarı ve aşağı kaydırarak keşfetmeye başlayabileceğiniz için bunu bir TikTok klonu olarak düşünün. Daha da iyisi, ekranın üst kısmındaki trend düğmesine dokunarak Trend Seslere, Lenslere ve Konulara göz atabilirsiniz.

Snapchat Plus nedir?

Snapchat nedir yazımızda, bir de Snapchat Plus nedir ile ilgili bilgi verelim. Aylık ücrete dayalı ücretli abonelik hizmeti Snapchat+ ile premium özelliklere erişebilirsiniz. Snapchat+ aboneleri, aşağıdakiler gibi çeşitli özelliklere erişmek için aylık 3,99 $ veya 3,99 £ öderler:

 • Öncelikli Hikaye Yanıtları: Bir hikayeye yanıt gönderdiğinizde, Snap Stars bunu daha hızlı görür.
 • Görünüm Sonrası Emoji: Artık Snap'inizi gördükten sonra arkadaşlarınızın görmesini istediğiniz bir emoji seçebilirsiniz. böylece Snap'lerinizi sonlandırmak için benzersiz bir yönteminiz olur.
 • Yepyeni Bitmoji Arka Planları: Snapchat+ abonelerinin farklı Bitmoji arka planlarına erişmesi mümkündür.
 • Yeni Uygulama Simgeleri: Ana ekranınızdaki uygulama simgeleri yeni tasarımlara sahip olanlarla değiştirilebilirsiniz.
 • Web için Snapchat: Arkadaşlarınızı doğrudan masaüstü bilgisayarınızdan arayabilirsiniz veya mesaj gönderebilirsiniz.

 

Snapchat+ nasıl kullanılır?

Şimdi, Snapchat Plus nedir anlattık fakat almaktan bahsetmedik. Almak için uygulama üzerinden Snapchat+'a erişmeniz yeterlidir.

 1. Uygulamayı başlatın.
 2. Profilinize şimdi erişin
 3. Snapchat+ başlığı profilinizin hemen altında yer alır.
 4. Başlamak için bir abonelik seçin.

Artık yalnızca bu bölgelerin Snapchat+'a erişimi var:

ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Suudi Arabistan, BAE, Hindistan, Kuveyt, Katar, Umman, Bahreyn, Mısır, İsrail, İsveç, Danimarka, Norveç, Hollanda, İsviçre, İrlanda, Belçika, Finlandiya ve Avusturya.

Snapchat mantığı nedir?

Snapchat, kullanıcılara özellikle mobil cihazlar üzerinden anlık mesajlaşma, fotoğraf ve video paylaşma imkanı sunan bir sosyal medya uygulamasıdır. Uygulamanın en önemli özelliği gönderilen içeriklerin belirli bir süre sonra kaybolmasıdır. Bu nedenle, Snapchat genellikle bir "geçici" iletişim platformu olarak düşünülür. Uygulama, ayrıca filtreler, efektler ve çıkartmalar gibi özelliklerle de zenginleştirilmiştir. Snapchat'in amacı, kullanıcıların daha kişisel ve eğlenceli bir şekilde iletişim kurmalarını sağlamaktır.

Snapchat nedir rehberi dışında neler var?

Snapchat ve Snapchat nedir diye anlattık. Fakat, Snapchat konusunda da birden çok rehber yazımız mevcut. Önce, Snapchat giriş rehberi yazımıza bakmanız şart. Sonra, Snapchat hesap silme rehberimize göz gezdirin. Dahası, Snapchat kullanıcı adı değiştirme rehberimiz de var. Bir de, ST ne demek rehber yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Snapchat geçmişi nedir?

Snapchat ve Snapchat Plus nedir yazımızda, bir de uygulamadan bahsetmesek, gerçekten ayıp olurdu. Bu yüzden, gelin bir de uygulamadan bahsedelim. Snap Inc., eski adıyla Snapchat Inc., bir Amerikan multimedya anlık mesajlaşma yazılımı ve hizmetidir. Snapchat'in ana avantajlarından biri, fotoğrafların ve mesajların alıcıları tarafından kullanılamaz hale gelmeden önce genellikle yalnızca kısa bir süre için görüntülenebilir olmasıdır. Uygulama, kişiden kişiye fotoğraf paylaşımına odaklanmaktan, kullanıcıların 24 saatlik kronolojik içerikten oluşan "Hikayeler "inin yanı sıra reklamverenlerin reklam destekli kısa biçimli içerik göstermesine olanak tanıyan "Keşfet "i de içerecek şekilde gelişmiştir. Kullanıcılar ayrıca görüntüleri "sadece benim gözlerim" adı verilen şifre korumalı bir alana kaydedebiliyor. Ayrıca görünüşe göre uçtan uca şifrelemenin sınırlı kullanımını da içeriyor ve gelecekte kullanımını genişletmeyi umuyor.

Snapchat tarihi nedir?

Snapchat eski Stanford Üniversitesi öğrencileri Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından kuruldu. Sosyal ağlar için yeni, mobil öncelikli bir yönelimi yansıtması ve kullanıcıların sanal çıkartmalar ve artırılmış gerçeklik nesneleriyle etkileşimine büyük önem vermesiyle dikkat çekti. Snapchat'in Temmuz 2021 itibarıyla günlük aktif kullanıcı sayısı 293 milyon olup, bir önceki yıla göre %23 artış göstermiştir. Her gün ortalama dört milyardan fazla Snap gönderilmektedir. Snapchat genç nesiller arasında, özellikle de 16 yaşın altındakiler arasında popülerdir ve bu da ebeveynler için çeşitli gizlilik endişelerini beraberinde getirmektedir.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.