Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 20.01.2023

Steam üzerinde şaşırtıcı derecede düşük oyuncu sayısı olan Persona 3, PC oyuncularının pek tercihi olmadı. Zira, Persona 4 Golden ve Persona 5 Royal'in Remastered sürümlerinin çok gerisinde kaldı. Persona 4 Arena Ultimax ve Persona 5 Strikers gibi spin-off'lar bile daha fazla oyuncu sayısına sahip. Ayrıca, Persona 4 Golden, Steam'de piyasaya çıktıktan sonraki gün 29.984 oyuncuya ulaştı. Bu sayede, tüm zamanların en yüksek sayısına ulaştı. Persona 5 Royal'in yeniden piyasaya sürülmesi, serinin Steam'e ilk girişi olmasına rağmen benzer bir hikayeyi paylaşıyor. Piyasaya sürüldüğü gün, oyunun en yüksek oyuncu sayısı 35,474'tü.

Persona 3 serideki en düşük Steam oyuncu sayısına sahip

Persona 3 Steam üzerinde en düşük oyuncuya sahip Persona oyunu oldu

Persona 3 Portable çıkış gününde en yüksek seviyesi olan 3.515 oyuncuya ulaşmayı başardı. Ayrıca, Persona 3 Portable Remaster ilk ortaya çıktığında büyük ilgi toplamıştı. Shin Megami Tensei serisinin şüphesiz en iyi ve en sevilen oyunları arasında yer alan bu oyunun Remastered versiyonu. Ancak bu Remastered sürümün kapsamı pek iyi karşılanmadı. Fakat, Steam'de oyun şu anda %75 oranında genel olarak olumlu bir değerlendirmeye sahip. Yani, Çoğunlukla Olumlu bir puanı var. Buna karşın, Persona 4 Golden ve Persona 5 Royal Steam'de yayınlandıklarında ezici bir çoğunlukla olumlu tepkiler aldılar.

Bu oyunun kendisiyle ilgili bir sorun mu, yoksa yeniden yapımların kalitesiyle ilgili bir sorun mu? İncelemelere daha yakından bakıldığında, bu remaster'da mevcut olan çok sayıda sorun ortaya çıkıyor. Kötü görünümlü arka planlar ve artefaktlarla sonuçlanan pek de iyi olmayan bir sanat var. Ayrıca, orijinalinden daha kötü ses var. Dahası, sadece küçük makyajlarla Remastered hale geldi gibi duruyor. Persona'dan Persona'ya hangi becerilerin aktarılacağını seçme seçeneği de yok. Persona 4 Golden'ın yeniden piyasaya çıkması ve hatta Shin Megami Tensei 3 Nocturne'ün çok eleştirilen ve pahalı portu bu işlevselliğe sahipti.

Hayal kırıklığı olan bir port. Dahası, PS2 sürümü yerine daha düşük bir PSP sürümünün Remastered olması da ayrı bir konu. Tabii, bunlar da neden diğer oyunlar kadar iyi performans göstermediğini gösteriyor. Yine de, topluluğun en uzun süren tartışmalarından birine son verdi. Persona 3'ün çok az ilgi gören girişlerden biri olduğunu belirtmek gerekir. Persona 4 ve 5 ise Persona ile ilgili ana tartışma konuları olmaya devam ediyor. Alakasızlıklarının bir sonucu olarak, serinin eski bölümleri tartışmalarda büyük ölçüde göz ardı edilmektedir. Persona 3 Steam üzerinde düşük oyuncuya sahip, evet. Fakat, şimdi başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, Mart 2023 ayında çıkacak önemli oyunlar rehber yazımız da dikkatinizi çekecektir. Sonuçta, çok önemli yapımların çıkış yapacağı bir ay. Dahası, Starfield çıkış tarihi ile ilgili kötü bir haberimiz de var. Tabii, söylenti fakat olur mu olur, alıştık. Sonra, Doom modu oyuna Zelda teması veriyor gibi güzel bir haberimiz var. Oyunu VR oynuyorsanız, tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Bir de, Black Myth Wukong çıkış tarihi aralığı hakkında bilgi geldi. Görünüşe göre, oyunu daha çok bekleyeceğiz. Zira, haberler o yönde. Son olarak da, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimlerimizi sizlerle paylaşalım. Bu sayede, geçen seneyi nasıl sonlandırdığımızı da görebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.