Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.01.2023

Mizkif Twitch üzerinde ban yedi. Twitch'in en popüler yayıncılarından biri olan Mizkif, sektördeki pek çok ünlü isimle arkadaş. Ancak son birkaç aydır itibarı önemli ölçüde azaldı. Mizkif, başka bir yayıncının cinsel saldırısını örtbas etmeye yardımcı olduğu iddia edildikten sonra ateş altında kaldı. Üçüncü taraflarca yapılan bir soruşturma Mizkif'i suçlamalardan aklasa da, organizasyonu OTK, bu suçlamalara yanıt olarak gerçekleştirdiği bir geri dönüş yayınının ardından "cehaleti" ve cinsel saldırı gibi konulara karşı duyarsızlığı nedeniyle Mizkif'i gözetim altına aldı.

Mizkif Twitch üzerinde neden ban yedi?

Bununla birlikte, Mizkif sık sık yayın yapmaya devam etti. Hatta göğsüne 315 kilo ağırlık yükledikten sonra tanınmaya başladı. Sadece birkaç gün sonra Twitch Mizkif'in yayın yapmasını yasakladı. Mizkif, cezanın "hesabın askıya alınmasından kaçınmaya yardım etmek" olduğu fikrinde. Yani Twitch'ten yasaklanmış/askıda olan birini platforma getirmek olduğunu açıkladı. Ancak ne kadar süreceğiyle ilgili bir cevap yok. Herhangi bir ayrıntı verilmedi. Fakat, Mizkif'in GrossGore'un bir videosunu paylaşmasının buna neden olduğunu düşünüyoruz. GrossGore 2021'de Twitch'ten atıldığı için videolarını orada izlemek yasak. Twitch yayıncılarının DrDisrespect gibi yayıncıları gözlemleyememesinin veya onlarla etkileşime girememesinin nedeni budur. Mizkif'in ne kadar süreyle oyundan men edileceği henüz bilinmiyor. Ancak büyük olasılıkla yakında geri gelir.

Bu aynı zamanda Adin Ross'un bir hafta süren Twitch yasağını da takip ediyor. Hayranlar çok sayıda teori ortaya atmış olsa da, Ross'un neden yasaklandığını bilmiyoruz, ancak uzaklaştırmanın ne kadar sürdüğünü biliyoruz. Her halükarda, Twitch birkaç gün içinde en ünlü yayıncılarından birkaçını cezalandırdı. Bu da aynı derecede tartışmalı bir olay. Bazı kullanıcılar bundan memnun görünürken, diğerleri öfkeli, Twitch'in bu iki durumda herhangi bir kullanıcıyı diğerlerinden daha fazla kayırmadığı açık.

Twitch, Mizkif için ban kararı aldı. Fakat, ülkemizde bitçilik yapan onca yayıncı oldu. Bu yayıncıların devam ediyor olması da, ayrı bir tartışma konusu. Dolandırıcılık ve hırsızlık konularına da keşke bu kadar hızlı davransalar.

Şimdi, Trainwrecks popüler Twitch yayıncıları hakkında önemli açıklamalar yaptı yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Bu yazımızda, çok da eski olmayan bir dramadan bahsettik. Ayrıca, Call of Duty Modern Warfare 2 Twitch drop ile ilgili her şey rehber yazımız da var. Tabii, geçti Bor'un pazarı fakat gelecekteki benzer etkinlikler için de bir rehber olacaktır. Bir de, Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri yazımızı tavsiye ederiz. Sonuçta, merakla beklediğimiz bir oyun. Sadece bizim değil, herkesin merak ettiği bir oyun. Dahası, yeni gereksinimler açıklandı. Kesinlikle bakmanızda fayda olacaktır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.