Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.12.2022

En sevilen Twitch yayıncılarından biri olan Trainwrecks, kısa süre önce en iyi yayıncı arkadaşlarıyla ilgili şaşırtıcı bir açıklama yaptı. Tanınmış ve tartışmalı yayıncı, geçtiğimiz günlerde platformun en iyi 100 yayıncısından 90'ının "bariz bir şekilde viewbotting" yaptığına inandığını iddia etti. Bildiğiniz gibi viewbotting platformda önemli bir sorun, dolayısıyla bu kesinlikle bir olasılık. Eğer bu doğruysa, sorun tahmin edilenden daha vahim. Dahası, Amazon'un sahip olduğu platformun ana gelir kaynağı olan platform reklamcılığı üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.

Trainwrecks, popüler Twitch yayıncılarının bot kullandığını söyledi

Trainwrecks, "İlk 100'de, 100'den en az 90'ının sadece bariz bir şekilde viewbotting yaptığı değil, aynı zamanda kitlesel olarak viewbotting yaptığı izlenimine sahibim. Çünkü o noktada bunu söyleyemezsiniz, değil mi? Uzun bir süre boyunca oturup şöyle düşündüm: 'Benim izlenme ortalamama sahip olan ya da benden 20-30 bin daha yüksek olan bu yayıncılar neden orada oturup benim için bu kadar endişeleniyorlar? Neden tüm bunları perde arkasında duyuyorum?' diye düşündüm." dedi.

Bazı kanıtlar sunan Trainwrecks, yüzde 99 oturum açmış izleyici ortalamasına sahip yayıncılardan olduğunu söyledi. Başka bir deyişle, izleyicilerinin %99'unun aktif, oturum açmış hesapları vardı. Trainwrecks'e göre sitedeki en büyük yayıncıların çoğunluğu ortalama yüzde 45 - 85 arasında bir ortalamaya sahipti. Elbette oturum açan izleyici sayısı ne kadar az olursa, botting yaptığınız o kadar belli olur. Trainwrecks, en ünlü Twitch yayınlarının çoğunun o kadar ünlü olmadıklarını iddia ediyor.

Verileri ve perde arkasında verilen bilgileri incelemek önemlidir. Fakat, bununla ulaşılan sonuçlar ile tamamen tahmin yürütmek arasında ayrım yapmak zordur. Durum ne olursa olsun, 2022'de beklenmedik bir şekilde yıldızlaşan çok sayıda Twitch yayıncısı vardı. Tabii, bu göz önüne alındığında, şüphesiz spekülasyona yer var. Elbette, Twitch muhtemelen her bir metriğin doğruluk derecesinin farkındadır. Bununla birlikte, eğer herhangi bir gerçeklik payı varsa, hiçbir ayrıntıyı açıklamayacaktır. Belirtildiği gibi, Twitch'in ciddi bir bot sorunu olduğu ortaya çıkarsa, reklam veren şirketlerin hoşuna gitmeyecektir. Umarız ki, böyle bir şey yoktur diyeceğiz ama... Neyse, bakalım başka neler olacak?

Ayrıca, Call of Duty Modern Warfare 2 Twitch drop ile ilgili her şey rehber yazımıza bakmak isteyebilirsiniz. Dahası, Netflix kodları da sitemizde mevcut. Tabii, Elden Ring en iyi silahlar gibi rehber yazılarımız da sizi bekliyor. Bir de, aşırı fazla oyun tavsiyesi verdiğimiz En iyi oyunlar yazımıza da bir bakmak isteyebilirsiniz. Bakalım, Amazon ekibi bu açıklamalar karşısında nasıl bir adım atacak? Neler göreceğiz? Hatta, neler duyacağız?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.