Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.12.2022

Minecraft rehberi yazımızda, oyun ile ilgili olarak bilmeniz gereken her şeyi sizlerle buluşturuyoruz. Bu yazımız, gün geçtikçe gelişecektir ve daha fazla içerik eklenecektir. Bu yüzden, eğer henüz merak ettiğiniz şey yoksa, kısa bir süre sonra tekrar bakın. Zira, her an yeni bir rehber daha eklemiş olabiliriz. Gözünüz buralarda olsun.

Minecraft rehberi: İksirler

Bu başlığımızın altında, sizler için hazırlamış olduğumuz iksir tariflerini listeliyoruz. Burada, aradığınız iksirin tarifini bulabilirsiniz. Hatta, bu başlığımızın altında, bütün iksirlerin yer aldığı bir adet başka bir başlık daha olacak. Dilerseniz, direkt olarak onunla başlayabilirsiniz.

 

Minecraft rehberi: Tarifler

Şimdiki başlığımızın altında ise, sizler için hazırlamış olduğumuz tarif başlıkları olacak. Merak ettiğiniz bütün tarifleri şimdi veya sonra burada bulabilirsiniz. Ayrıca, merak ettiğiniz başlıkları bize bildirirseniz, onları da ekleriz.

 

Minecraft nedir?

Minecraft rehberi bir yana, şimdi de oyundan bahsedelim. Sandbox oyunu Minecraft Mojang Studios tarafından yaratılmıştır. Ayrıca, Markus "Notch" Persson oyunu inşa etmek için Java programlama dilini kullanmıştır. Çok sayıda erken özel testten geçtikten sonra ilk olarak Mayıs 2009'da kapılarını açtı. Dahası,  Notch'un istifa edip Jens "Jeb" Bergensten'in geliştirmeyi devralmasının ardından Kasım 2011'de tamamen piyasaya çıktı. Dahası, 2021 itibariyle 238 milyondan fazla kopyası satılan ve yaklaşık 140 milyon aylık aktif kullanıcısı olan Minecraft, tüm zamanların en popüler video oyunudur ve çok sayıda platforma taşınmıştır.

Şimdi, Minecraft rehberi yazımızda bu kadar anlatmayacağız elbette. Minecraft'ta ham maddeleri bulup çıkarabilirsiniz. Ayrıca, aletler ve eşyalar yapabilirsiniz. Dahası, neredeyse sınırsız topografyaya sahip bloklu, rastgele bir 3B dünyası var. Bu sayede, binalar, toprak işleri ve ilkel makineler inşa edebilirsiniz. Oyuncular, seçtikleri oyun moduna bağlı olarak, aynı dünyadaki diğer oyuncularla veya onlara karşı işbirlikçi veya rekabetçi bir oyun oynayabilirler. Ayrıca, hayatta kalma modu ve yaratıcı mod dahil olmak üzere çeşitli oyun modları vardır. Dahası, ek oyun mekanikleri ve fırsatları ekleyen çok çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulan içerik de mevcuttur. Zira, örnekler arasında modlar, sunucular, görünümler, doku paketleri ve özel haritalar yer alıyor.

Minecraft rehberi yazımızda, bir de şuna değinelim. Daha sonra çıkan incelemelere göre tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri oldu. Zira, eleştirmenler övdü, birden fazla ödül kazandı. Kesinlikle yaygın bir övgü kazandı. Ayrıca, oyunun popülaritesine sosyal medya, parodiler, uyarlamalar, ticari ürünler ve yıllık Minecon toplantıları büyük ölçüde yardımcı oldu. Oyun ayrıca öğrencilere bilgisayar bilimi, destekli tasarım ve kimya öğretmek için eğitim ortamlarında da yardım etti. Dahası, Microsoft 2014 yılında Mojang'a ve Minecraft fikri mülkiyet haklarına 2,5 milyar dolar ödemiştir. Ayrıca Minecraft gibi bir dizi yan oyun da geliştirilmiştir. Bunlar Story Mode, Minecraft Dungeons, Minecraft Earth ve ayrıca yakında çıkacak olan Minecraft Legends.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.