Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.12.2022

Minecraft harita yapımı, zaman zaman cidden büyük önem taşıyor. Zira, nerede olduğunuzu bilmek, nereye döneceğinizi bilmek, fazlasıyla önemli. Bu yüzden, şimdi size Minecraft için, "Harita nasıl yapılır?" sorusuna yanıt getireceğiz. Eğer gerekli malzemeleriniz varsa, yapması gerçekten çok basittir. Zaten, tarifi görsel ile de göstereceğiz. Bu sayede, hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Minecraft harita yapımı nasıl olur?

Şimdi, bize 8 adet Kağıt ve 1 adet Pusula lazım. Bunlar tamamsa, aşağıdaki tarifi yapın.

Minecraft harita yapımı - Harita nasıl yapılır?

Oyuncu ilk kez bir harita oluşturduğunda harita boştur. Boş haritayı tutun ve boş haritayı bir harita öğesine dönüştürmek için öğeyi kullan düğmesine basın. Bu harita, oyuncu sınırları içinde seyahat ettikçe yavaş yavaş bilgilerle dolmaya başlar. Boş harita için, 9 adet Kağıt gerekli. Aşağıdaki gibi yerleştirebilirsiniz.

Minecraft boş harita yapımı da bu şekilde.Pusula olmadan hazırlanan haritalarda konum işaretleri gösterilmez. İşaretler daha sonra haritayı örs, işçilik masası veya haritacılık masası üzerinde bir pusula ile birleştirerek eklenebilir. Bu varyasyona "boş harita" denir.

Minecraft rehberi

Eğer oyunda takıldıysanız ve bu rehberimiz yetmediyse, sizleri Minecraft Rehberi yazımıza davet ediyoruz. Zira, bu yazımız içerisinde, dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca, eğer henüz herhangi bir şey yazımızda yoksa,  gelecektir. Çünkü, bu rehber yazımızda, sizler için her şeyi listelemeye çalışıyoruz. Olabildiğince detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışıyoruz. Her başlığı, başlığından uzaklaştırmadan anlatmaya çalışıyoruz.

Minecraft nedir?

Minecraft harita yapımı bir yana, şimdi de oyundan bahsedelim. Sandbox oyunu Minecraft Mojang Studios tarafından yaratılmıştır. Ayrıca, Markus "Notch" Persson oyunu inşa etmek için Java programlama dilini kullanmıştır. Çok sayıda erken özel testten geçtikten sonra ilk olarak Mayıs 2009'da kapılarını açtı. Dahası,  Notch'un istifa edip Jens "Jeb" Bergensten'in geliştirmeyi devralmasının ardından Kasım 2011'de tamamen piyasaya çıktı. Dahası, 2021 itibariyle 238 milyondan fazla kopyası satılan ve yaklaşık 140 milyon aylık aktif kullanıcısı olan Minecraft, tüm zamanların en popüler video oyunudur ve çok sayıda platforma taşınmıştır.

Şimdi, Minecraft harita yapımı yapımı yazımızda bu kadar anlatmayacağız elbette. Minecraft'ta ham maddeleri bulup çıkarabilirsiniz. Ayrıca, aletler ve eşyalar yapabilirsiniz. Dahası, neredeyse sınırsız topografyaya sahip bloklu, rastgele bir 3B dünyası var. Bu sayede, binalar, toprak işleri ve ilkel makineler inşa edebilirsiniz. Oyuncular, seçtikleri oyun moduna bağlı olarak, aynı dünyadaki diğer oyuncularla veya onlara karşı işbirlikçi veya rekabetçi bir oyun oynayabilirler. Ayrıca, hayatta kalma modu ve yaratıcı mod dahil olmak üzere çeşitli oyun modları vardır. Dahası, ek oyun mekanikleri ve fırsatları ekleyen çok çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulan içerik de mevcuttur. Zira, örnekler arasında modlar, sunucular, görünümler, doku paketleri ve özel haritalar yer alıyor.

Minecraft harita yapımı yazımızda, bir de şuna değinelim. Daha sonra çıkan incelemelere göre tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri oldu. Zira, eleştirmenler övdü, birden fazla ödül kazandı. Kesinlikle yaygın bir övgü kazandı. Ayrıca, oyunun popülaritesine sosyal medya, parodiler, uyarlamalar, ticari ürünler ve yıllık Minecon toplantıları büyük ölçüde yardımcı oldu. Oyun ayrıca öğrencilere bilgisayar bilimi, destekli tasarım ve kimya öğretmek için eğitim ortamlarında da yardım etti. Dahası, Microsoft 2014 yılında Mojang'a ve Minecraft fikri mülkiyet haklarına 2,5 milyar dolar ödemiştir. Ayrıca Minecraft gibi bir dizi yan oyun da geliştirilmiştir. Bunlar Story Mode, Minecraft Dungeons, Minecraft Earth ve ayrıca yakında çıkacak olan Minecraft Legends.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.