Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 25.12.2022

İlginç Minecraft eşyaları arasında eyerler de bulunmaktadır. Topluluğun on yıldan fazla bir süredir yalvarmasına rağmen, Minecraft'ın beta sürümünden bu yana bir tarifi yok. Hiçbir tarif eklenmemiş olsa da, zaman içinde onları elde etmek için yeni teknikler eklendi. Oyuncular eyerler sayesinde striderlara, domuzlara ve atlara binebilirler. Bu nedenle, eyerler hayatta kalma diyarlarında önemli bir rol oynamaktadır. Şimdi şu, "Minecraft eyer nasıl yapılır?" sorusuna bir yanıt getirelim artık. Aslında, çoktan anlamışsınızdır fakat yine de bunu anlatacağız.

Minecraft eyer nasıl yapılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, ne yazık ki eyer yapılmıyor. Bunun yerine, elde etme yolları var. Eyeri elde edebileceğiniz yollar:

 1. Sandıklar
 2. Ganimet
 3. Ticaret
 4. Balıkçılık

 

1. Sandıklar: Minecraft eyer nasıl yapılır sorusunun yanıtı ne yazık ki olumsuz. Fakat, Minecraft'ta eyerlerin alınabileceği birkaç yerden biri sandıklardır. Neyse ki, zor bulunan eşyayı içerme şansı olan bir dizi sandık var:

 • Zindan sandığı: %27,9 şans (Bedrock'ta %28,3)
 • Antik şehir sandığı: %16,1 şans
 • Bastion kalıntısı sandık : %13,6 şans
 • Çöl tapınağı sandığı: %23,5 şans
 • Orman tapınağı sandığı: %12,9 şans (Bedrock'ta %12,8)
 • Nether kalesi sandığı: %35,3 şans
 • Kale sunak sandığı: %2,5 şans (Bedrock'ta %2,4)
 • Köy silah ustasının sandığı: %16,2 şans
 • Köy savanası ev sandığı: %11,3 şans
 • Köy tabakçısının göğsü: %17,3 şans

 

2. Ganimet: Bir eyer bulmanın en zor yollarından biri ganimet elde etmektir. Oyuncular, eyeri ve taşıdığı diğer hazine ve deneyimi almak istiyorlarsa, eyer taşıyan bir mobu öldürebilirler. Ancak çoğu zaman bu eyer, Minecraft'ın diğer oyuncularının üzerlerine yerleştirdiği bir eyerdir ve bu da bir eyer keşfetmenin harika bir yolu değildir.

Bununla birlikte, zombileşmiş bir piglin biniyorsa, bir strider üzerinde bir eyerle gelmesi muhtemeldir. Öldüğünde ise, strider tarafından ücretsiz bir eyer düşer. Eyerler elde edilmesi en kolay eşyalardan biridir. Çünkü raid'in son boss'u olarak görev yapan Ravager'lar her zaman onları düşürür.

3. Ticaret: Bir eyer edinmenin kesin yöntemlerinden biri, biraz çaba gerektirse de ticaret yapmaktır. Java Edition'daki usta düzeyindeki deri işçileri her zaman bu ticarete açıktır. Her durumda, fiyat altı zümrüttür. Bu köylerin Bedrock Edition'da bu takasa sahip olma olasılığı %50'dir.

4. Balıkçılık: Minecraft eyer nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, sulara bakmanızda fayda var. Zira, genellikle balıkçılık en kolay yoldur. Hazine avı sırasında bir eyer elde etmek oldukça nadirdir. Ancak tamamen imkansız da değildir. Standart bir olta ile eyer bulma olasılığı %0,8'dir.

Minecraft rehberi

Eğer oyunda takıldıysanız ve bu rehberimiz yetmediyse, sizleri Minecraft Rehberi yazımıza davet ediyoruz. Zira, bu yazımız içerisinde, dilediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca, eğer henüz herhangi bir şey yazımızda yoksa,  gelecektir. Çünkü, bu rehber yazımızda, sizler için her şeyi listelemeye çalışıyoruz. Olabildiğince detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışıyoruz. Her başlığı, başlığından uzaklaştırmadan anlatmaya çalışıyoruz.

Minecraft nedir?

Minecraft eyer nasıl yapılır bir yana, şimdi de oyundan bahsedelim. Sandbox oyunu Minecraft Mojang Studios tarafından yaratılmıştır. Ayrıca, Markus "Notch" Persson oyunu inşa etmek için Java programlama dilini kullanmıştır. Çok sayıda erken özel testten geçtikten sonra ilk olarak Mayıs 2009'da kapılarını açtı. Dahası,  Notch'un istifa edip Jens "Jeb" Bergensten'in geliştirmeyi devralmasının ardından Kasım 2011'de tamamen piyasaya çıktı. Dahası, 2021 itibariyle 238 milyondan fazla kopyası satılan ve yaklaşık 140 milyon aylık aktif kullanıcısı olan Minecraft, tüm zamanların en popüler video oyunudur ve çok sayıda platforma taşınmıştır.

Şimdi, Minecraft eyer nasıl yapılır yapımı yazımızda bu kadar anlatmayacağız elbette. Minecraft'ta ham maddeleri bulup çıkarabilirsiniz. Ayrıca, aletler ve eşyalar yapabilirsiniz. Dahası, neredeyse sınırsız topografyaya sahip bloklu, rastgele bir 3B dünyası var. Bu sayede, binalar, toprak işleri ve ilkel makineler inşa edebilirsiniz. Oyuncular, seçtikleri oyun moduna bağlı olarak, aynı dünyadaki diğer oyuncularla veya onlara karşı işbirlikçi veya rekabetçi bir oyun oynayabilirler. Ayrıca, hayatta kalma modu ve yaratıcı mod dahil olmak üzere çeşitli oyun modları vardır. Dahası, ek oyun mekanikleri ve fırsatları ekleyen çok çeşitli kullanıcı tarafından oluşturulan içerik de mevcuttur. Zira, örnekler arasında modlar, sunucular, görünümler, doku paketleri ve özel haritalar yer alıyor.

Minecraft eyer nasıl yapılır yazımızda, bir de şuna değinelim. Daha sonra çıkan incelemelere göre tüm zamanların en iyi video oyunlarından biri oldu. Zira, eleştirmenler övdü, birden fazla ödül kazandı. Kesinlikle yaygın bir övgü kazandı. Ayrıca, oyunun popülaritesine sosyal medya, parodiler, uyarlamalar, ticari ürünler ve yıllık Minecon toplantıları büyük ölçüde yardımcı oldu. Oyun ayrıca öğrencilere bilgisayar bilimi, destekli tasarım ve kimya öğretmek için eğitim ortamlarında da yardım etti. Dahası, Microsoft 2014 yılında Mojang'a ve Minecraft fikri mülkiyet haklarına 2,5 milyar dolar ödemiştir. Ayrıca Minecraft gibi bir dizi yan oyun da geliştirilmiştir. Bunlar Story Mode, Minecraft Dungeons, Minecraft Earth ve ayrıca yakında çıkacak olan Minecraft Legends.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.