Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 01.03.2023

Square Enix'in yaklaşan oyunu Final Fantasy 16 üzerinde çalışan en önemli isim, uzun soluklu JRPG serisinin en son girişinin muhtemelen gelecekte PC üzerinde çıkacağını ima etti. Final Fantasy XVI bu yaz ilk kez PlayStation 5'e özel bir oyun olarak piyasaya çıkacak. Ancak, artık bildiğimiz gibi, bu PS5 ayrıcalığı uzun sürmeyecek. Bu da oyunun muhtemelen önünde sonunda PC'ye geleceğini gösteriyor.

Final Fantasy 16 PC ne zaman çıkacak?

Final Fantasy XVI'nın yapımcısı Naoki Yoshida, PlayStation Blog'un Japonca edisyonuna verdiği bir röportajda oyunun muhtemel PC dağıtımı hakkındaki söylenti ve dedikodulara değindi. Yoshida Final Fantasy XVI'ın sadece altı aylık bir süre için sınırlı süreli PS5'e özel olacağını açıkladı. Oyun bu süre geçtikten sonra PC'de ücretsiz olarak satışa sunulacak. Ancak Yoshida'nın vurgulamaya devam ettiği gibi, oyuncular Final Fantasy XVI'ın PS5'e özel olma süresi dolar dolmaz otomatik olarak PC'de yayınlanacağını beklememelidir.

Yoshida şunları söyledi: "Öncelikle Final Fantasy XVI'ın PS5 platformunda altı aylık sınırlı bir süre için özel olduğu doğru. Ancak PC versiyonunun altı ay içinde piyasaya sürülecek olması tamamen farklı bir hikâye. Açıkça ifade edeyim: PC versiyonu yarım yıl içinde çıkmayacak. Elbette, herkesin mümkün olduğunca çok oyun oynayabilmesi için bir noktada bir PC sürümü yayınlamak isterim. Ancak, PS5 sürümü çıktıktan sonra PC sürümünü optimize etmeye başlasak bile, yarım yıl içinde optimize edemeyeceğiz, bu nedenle yarım yıl gibi kısa bir sürede çıkmayacak. Eninde sonunda yayınlamak istiyorum ve sanırım yayınlayacağım. Ancak ne zaman yayınlayacağımı söyleme imkanım olan bir aşamada değilim."

Genel olarak, Yoshida Final Fantasy XVI'nın bir noktada PC'de yayınlanması gerektiğini belirtti. Ancak herhangi bir lansman tarihi veremeyeceği açık. Buna ek olarak, Yoshida gelecekteki oyunun PS5 sürümünü övdü. Ayrıca, kendi görüşüne göre "dünyanın en iyi oyunu" olarak nitelendirdi. Sonuç olarak Yoshida, Final Fantasy XVI için hevesli olan ve hem PS5 hem de PC'ye erişimi olan kişilerin, birkaç hafta içinde piyasaya çıktığında PS5'te oynamayı denemeleri gerektiği fikrinde.

Bu yılın sonlarına doğru, 22 Haziran'da Final Fantasy XVI'nın PS5 için piyasaya sürülmesi planlanıyor. Fakat 2024 yılına kadar oyunun PC versiyonundan haberdar olamayacağız gibi duruyor. Final Fantasy 16 PC sürümü hakkında ipucu dışında da tavsiyelerimiz var. Şimdi, diğer tavsiyelerimizden bahsedelim.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. Final Fantasy 16 PC sürümü yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.