Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 07.03.2023

Final Fantasy 16 içerisindeki karakterler, oyunun yetişkinlere yönelik olması nedeniyle "f**k" gibi küfür içerikli kelimeler kullanacak. Michael-Christopher Koji Fox bir WellPlayed röportajında yaklaşan oyunun bu özelliği hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Yıllar süren sınırlamalardan sonra, karakterlerin RPG'de küfür etmesine izin vermenin çok eğlenceli olduğunu iddia etti.

Final Fantasy 16 küfür içerecek

Önceki tüm ana akım oyunların "Teen" derecelendirmesine sahip olmasına rağmen, Final Fantasy XVI buna izin veren ilk oyun olma özelliğini de taşıyor. Her ne kadar olgun bir oyun olsa da, Koji Fox'a göre aşırı miktarda küfür kullanmamışlar. Ancak karakterlerin durum gerektirdiğinde "f**k" gibi küfürleri yakınında bağırması harika bir dokunuş.

WellPlayed, Final Fantasy 16 küfür içeriği hakkında konuşmak için serinin çevirmeni ve hikaye geliştiricisiyle bir araya geldi. Oyunun olgun temaları ve sert dil kullanımı hakkında, "Oyunda pek çok harika karakter var. Olgun bir oyun olduğu için bazılarının küfür etmesine izin verdim ki bu da eğlenceli oldu. Final Fantasy oyunları her zaman gençlere yönelik olmuştur, bu yüzden dil konusunda dikkatli olmak zorundayız." dedi.

Sonuç olarak Final Fantasy XVI, seriyi Teen derecelendirmesinin kısıtlamalarından kurtaracak. ESRB derecelendirmesine göre RPG'de sert bir dil kullanılacak. Ancak daha açılacak çok şey var; bu sadece buzdağının görünen kısmı. Ancak Square Enix'in bu özelliği RPG'ye nasıl dahil ettiğini görmek ilgi çekici. Koji Fox, serinin ilk kez birine yemin ettirip ettirmediği sorulduğunda, "Numaralı Final Fantasilerden, sanırım. Stranger of Paradise vardı. Bu [FFXVI] olgunlaşmış ilk numaralı Final Fantasy. Çok aşırıya kaçmadık. Ama durum gerektirdiğinde birinin "f******k!" diye bağırması harika bir şey." dedi.

En ünlü oyun serilerinden biri Final Fantasy'dir. Düzinelerce ürünü birkaç milyon kopya satarak dünya çapında 170 milyondan fazla satmıştır. Daha az ciddi tonu, daha geniş bir demografiye hitap etmesini sağlıyor ve bu da başarısında önemli bir faktör. Ancak Square Enix, başlangıç noktası olarak Strangers of Paradise Final Fantasy Origin ile bunu değiştirmeye başladı. Seride ESRB Mature 17+ derecelendirmesine sahip olan ve küfür içeren ilk oyundu. 25. yıl dönümü oyunu eleştirmenlerden olumsuz yorumlar alsa da Japonya'da mütevazı bir ekonomik başarı elde etti.

Karakter muhabbetleri eğlenceli olacak

Serinin bir sonraki numaralı ana oyunu Final Fantasy XVI Haziran ayında piyasaya çıkacak. Oyuna yönelik beklenti, yakın zamanda yapılan bir oynanış gösterisi sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Bir sonraki RPG ciddi temaları ele alacak ve Final Fantasy Origin'e benzer şekilde oynanacak.

Square Enix'in Final Fantasy XVI'ya God of War'a benzer şekilde yaklaştığı oyun parçacıklarından ve tanıtımlarından anlaşılıyor. Bu nedenle, ana serinin önceki girişlerinden daha cesur olacak ve küfürlerin kullanılması bu yönde atılmış bir adımdır. Final Fantasy XVI, 22 Haziran 2023'te PlayStation 5'te piyasaya sürülecek; PC sürümünün daha sonraki bir tarihte yapılması planlanıyor. Final Fantasy 16 küfür içeriği bir yana, şimdi başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. Final Fantasy 16 küfür içeriği yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.