FIFA bağımlısı genç, tüm geleceğini oyun içindeki mikro ödeme için harcadı

FIFA bağımlısı genç, tüm geleceğini oyun içindeki mikro ödeme için harcadı

Pavyona düşseymiş bundan iyiymiş diyesi geliyor insanın.

Son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen mikro ödeme konusunun hangi boyutlara ulaşabileceğiniz tuhaf bir örneği var haberimizde. Sizler için mümkün olduğunda özetlemeye çalıştık ama yıllara yayılan bu bağımlılık vakasını anlatmak kolay olmadı. Sonunda bir insanın tüm hayatının ve geleceğinin etkileneceğini görebileceğimiz bir hikayeyi aktaracağız. FIFA bağımlısı gencin, mikro ödeme sistemiyle mahvolan hikayesi, umarız ki uyarı niteliğinde olur. En sevdiklerini ve geleceğini, bağımlılık uğruna kimse kaybetmek istemez.

Fifa bağımlısı genç tüm geleceğini mikro ödeme sistemine verdi

İngiltere’de yaşayan bir genç henüz 18 yaşındayken FIFA serisinin bağımlısı oluyor ve bu kişi FIFA Ultimate Team moduna maaşının büyük bir kısmını veriyor. Rakamsal olarak söylemek gerekirse aldığı 400 sterlinden yol gibi masraflarını düştüğünde kalan 150 sterlinlik bir kısmını, her ay FIFA Ultimate Team modunda harcıyor bu genç arkadaş. Maaşı 800 sterline çıktığındaysa, gencin oyun için harcadığı rakam aylık 500 sterline çıkıyor. Sonrasında ise bu akıllı kardeşimiz, hayatımdaki en büyük hata dediği bir girişimle, kendi adına bir kredi kartı ediniyor. Bağımlılığı günden güne artmasıyla birlikte maaşı yetmediğinden, kredi kartı borcunu arttırmakla birlikte, iş yerinden avans çekmeye başlıyor.

Takvimler 2013 senesini gösterdiğindeyse hayatında güzel bir olay yaşanıyor ve kız arkadaşıyla tanışıyor. Böylelikle kendini beladan bir dönem kurtardığını söylüyor İngiltereli arkadaşımız. O seneler kırık bir Xbox 360 edinen genç, çevrim içi bağlantıya ulaşamadığından ötürü FIFA oyunları için mikro ödeme ile uğraşmak zorunda kalmıyor iken işinden ayrılıyor. Yeniden iş bulmasıysa bir yıl kadar bir süre alıyor ve bu esnada bir Xbox One ediniyor. İlk iş olarak da akıl küpü arkadaşımız FIFA oynamaya ve eskisi gibi olmasa da az miktarlarda mikro ödeme yapmaya başlıyor.

Takvimler 2015 senesinin Kasım ayını gösterdiğinde, kardeşimizin dahiyane girişimiyle, 3800 sterlin limitindeki kredi kartı başvurusu onaylanıyor. Ardından bağımlılığı yeniden ortaya çıkıyor ve üç ay içerisinde kredi kartı limitinin sınırına ulaşıyor. Ülkemizde olsa içki, kumar gibi kötü alışkanlıklar yüzünden çok çeken kadınımız, boyun posun devrilsin adam diyebilirdi ama FIFA bağımlısı gencin kız arkadaşı anlayışlı çıkarak, kredi kartı borcunun tamamını ödüyor. Bu noktada zeki arkadaşımız, kız arkadaşının ailesinin zengin olduğu notunu düştüğü görülüyor. Nihayetinde borcu ödenen genç, kredi kartını kapatıp bir müddet rahat ediyor.

Emrah Subaşı için 2017 senesinin en iyi 10 oyunu

Hikaye, gencin akıllanıp işine gücüne bakmasıyla bitmiyor ama. Yaklaşık bir sene sonrasında bağımlılığın yeniden ortaya çıkmasıyla, kapatılan kredi kartı, FIFA oyuncumuz tarafından yeniden açtırılırken takvimler Kasım 2016’yı gösteriyor. 1000 sterlin, 2000 sterlin derken 2016 senesinin sonunda 8000 sterlinlik bir borç hacmine ulaşan futbol tutkununun ailesi olaya müdahil oluyor. Zaman içerisinde şüphelenen babası, gençten hesap ekstresini görmek istiyor. Gördüğünde çok mutlu olduğu söylenemez tabii adamın. Çılgına dönen adam, gerekli işlemler yaparak, oğlunun kredi kartını kendi adına alıyor ve şifrelerini değiştiriyor. Ödemek zorunda oldukları hesabın hayli yüksek olmasından ötürü, çevresinden borç alarak ödeme yapabiliyor babası ve oğlundan aylık 200 sterlin geri ödemesini istiyor. Eylül 2017’ye girildiğinde maaşı artan genç, aylık ödemesini 300 sterline çıkarıyor.

Kız arkadaşıyla evlilik planları yapan genç, son durumdan kız arkadaşına bahsetmediğini itiraf ediyor. Olayın asıl sıkıntılı ve geleceği etkileyecek noktası da burada ortaya çıkıyor zaten. Satın almak üzere ev bakmaya başlayan genç kız, akıllı kardeşimizle birlikte ortak bir hesap açmak istediğini söylüyor. Hesap açıldığında ev kredisi için ipotek istenecek ve borcundan dolayı gence kredi verilmeyecek. Ne de olsa bankada konuyu öğrenecek diyen genç, hikayesini paylaştığı günün sabahında, sevgilisine durumu anlattığını yazıyor son kısımda. Çok sevdiği kız arkadaşının, büyük ihtimalle kendisini terk edeceğini yazıyor ve hak veriyor genç kardeşimiz.

Oyun tutkusu mu diyelim, hırs ve bağımlılık mı diyelim bilemiyoruz ama yıllara yayılan bir aptallık söz konusu olduğu açık. Gencin tutkusu, belki de hayatının tamamını etkileyecek. Sevgilisi affetse bile bir daha aynı hataları yapmayacağını da bilemeden, ömür boyu ona şüpheyle yaklaşacak. Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu söyleyip, bu haberden dersler çıkarmamız gerektiğini hatırlamaktan başka bir şey gelmiyor elimizden.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın