Mikro ödemeler, ganimet kutuları derken şimdi de FIFA 18 oyuncuları ayaklandı

Mikro ödemeler, ganimet kutuları derken şimdi de FIFA 18 oyuncuları ayaklandı

Oyuncuların gözünün açılması için illa Star Wars Battlefront II felaketi gerekiyormuş demek ki.

Hayatımıza birkaç sene önce giriş yapan ganimet kutuları ve 60 Dolar fiyat etiketine sahip video oyunlarındaki mikro ödemeler, en başta hiçbir oyuncunun dikkatini çekmemişti. Çünkü oynanışı pek etkileyen şeyler değildi. Fakat özellikle Star Wars Battlefront II içerisinde kullanılan ganimet kutuları ve mikro ödeme sisteminden sonra oyuncular ciddi bir şekilde aydınlandı ve etraflarındaki gerçekleri görmeye başladılar. Overwatch, Star Wars Battlefront II ve Call of Duty: WWII derken şimdi de FIFA 18 cephesinde sorunlar çıkmaya başladı. Özellikle Reddit üzerinde on binlerce oyuncu, oyunu boykot etmeye başladı. Sebebi ise FIFA Ultimate Team ile oyuncuların karşısına çıkan mikro ödemeler.

Mikro ödemeler, ganimet kutuları derken şimdi de FIFA 18 oyuncuları ayaklandı

Peki, böyle bir boykot neden çıktı? Hemen anlatalım. FIFA 18 içerisindeki FIFA Ultimate Team modunda Weekend League isimli bir etkinlik var. Bu etkinlik sadece hafta sonları düzenleniyor ve etkinlikte verilen ödüller de, modun en iyileri. Bu yüzden tüm FIFA 18 oyuncuları, Weekend League etkinliğinde yer almak için yarışıyor. Fakat sorun şu ki, EA oyunculardan 40 adet maç yapmalarını istiyor. Sadece hafta sonu boyunca 40 maç. Eğer hiç durmadan, herhangi bir sorun yaşamadan, durmadan maç yaptığınızı düşünürsek, 40 adet maç 13 saatte bitiyor. Bu da demek oluyor ki, 2 günlük hafta sonu tatilinizin minimum yarısı, bu etkinlik yüzünden çöpe gidiyor. Çöp diyoruz çünkü video oyunları eğlenmek için yapılıyor ve bir insanın 13 saat boyunca maç yaparak eğlenebileceğini biz zannetmiyoruz.

Peki, Weekend League ile mikro ödemelerin ne alakası var? Hemen açıklayalım, dolaylı yolları kullanarak, gerçek para harcayarak bu etkinliğe katılımınızı hızlandırabiliyorsunuz. Yani, halihazırda 60 Dolar verdiği bir oyuna daha fazla para harcamak istemeyen bir oyuncu, Weekend League etkinliğine katılabilmek için 13 saatini harcaması gerekirken; zengin bir oyuncu rahatlıkla, belki sadece 5 saatlik bir performans ile Weekend League etkinliğine katılabiliyor. Tam da bu sebepten ötürü on binlerce oyuncu şu an bu oyunu ve EA şirketini boykot ediyor. Sonucun ise ne olacağı bilinmiyor.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın