Crackdown, Xbox One X için 4K grafiklerle geri döndü

Crackdown, Xbox One X için 4K grafiklerle geri döndü

4K grafiklerle, özlenilen oyunları oynamak harika olmalı.

Geriye uyumluluk sistemleriyle, eski oyunların günümüz grafik kalitesiyle oynanması, azımsanamayacak sayıda bir taleple karşılanıyor. Geçtiğimiz günlerde Xbox 360 oyunlarının, yeni nesil Microsoft oyun konsollarında 860 milyon saatten fazla oynandığı haberini vermiştik. Eski oyunlara hâlâ ilgi çekiyorken, bu oyunları unutup gitmek olmuyor haliyle. Hem eski hatıraları canlandırmak hem de en güçlü oyun konsolu olarak lanse edilen Xbox One X cihazlarında 4K çözünürlüğüne ulaşmak ise tadından yenmez bir hal alıyor olmalı. Microsoft’un ünlü aksiyon oyunu Crackdown için gelen yeni güncelleme, tam da bu hissi karşılıyor. Yeni nesil grafikleri, performans modu ve grafik modu arasındaki farklılıkları, haberimizin alt kısmındaki videodan inceleyebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Crackdown, Xbox One X için 4K grafiklerle geri döndü

Xbox One X kullanıcılarına harika bir 4K çözünürlükte Crackdown deneyimi sunuluyor.

Son olarak Xbox geriye dönük uyumlu oyun kütüphanesine eklenen 4 adet Xbox 360 oyunu için grafiksel güncellemeye gidilmişti. Bu video oyunları; The Witcher 2: Assassins of Kings, Fable Anniversary, Forza Horizon ve haberimizdeki Crackdown oyunları idi. Bu oyunlardan Crackdown için yapılan grafiksel geliştirmeler, detaylı bir biçimde incelendi. Ortaya çıkan sonuçların, yeni nesil Microsoft konsol kullanıcılarını ziyadesiyle sevindireceğini söyleyebiliriz.

Oyunun yeni güncellemesiyle ilgili analiz gerçekleştiren Digital Foundry, sonuçları iki kısımda özetledi. Analiz kuruluşu tarafından yapılan yorumlara göre; Xbox One X için yapılan geliştirmeler, Crackdown oyununu daha ​​güzel ve pürüzsüz yaptı ve hatırladığınızdan bile daha iyi hale getirdi. Oyunun 4K çözünürlüğe harika bir biçimde ölçeklendiğini açıklayan Digital Foundry, oynanış olarak da eski hisleri verdirdiğini yorumlarına ekledi. Yalnızca performans modu ve grafik modu arasında, patlamalar sırasında FPS düşüşleri yaşandığı dikkat çekildi.

Yapılan analizlere göre oyun, normalde 4K çözünürlüğün yüzde 40’ında bir grafikle çalışıyor. Şöyle ki; oyunun 1536 × 846 piksel oranındaki çözünürlüğü, Xbox One X cihazında 3840 × 2160 yani 4K kalitesinde çözünürlük veriyor. Bu çözünürlük arttırışı sırasında; özellikle patlama anlarında eski nesil konsollarda gözlenen büyük boyutlu pikseller, yeni grafik yapısında göze batmıyorlar. Dolayısıyla oyun genel olarak daha net ve temiz görülüyor. Belirttiğimiz gibi bomba atışları sırasında ve yoğun anlarda grafik modu kullanılıyorsa, FPS düşüşleriyle karşılaşılabiliyor. Aşağıdaki videodan bu düşüşlerin ölçümlerini görebilirsiniz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yapılan açıklamalar ışığında, eski oyunların verimli bir biçimde yeni nesle geçiş yaptığını görüyoruz. Microsoft’un bu oyunlar için ayrıca satılan yeniden yapım sürümlerinden ziyade, geriye uyumluluk sistemi kullanarak, oyunun bütünlüğünü bozmaması, eski oyun çeşitliliğini arttırıyor. Şirketin eski oyunlara desteği, yeni abonelik sistemleri, oyun kütüphanelerinin yoğunluğu, oyun konsolu almayı planlayan kullanıcıların aklını çelebilir. Tabii bir de Xbox One X için en güçlü oyun konsolu tanımlamasını hatırlatmak gerekiyor. Bir de Türkçe altyazı ve dublaj seçenekleri eklenirse, önümüzdeki zamanlarda Xbox One cihazlarına rağbetin artması kaçınılmaz olacaktır.


Crackdown
   Haber 


Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.