avatar
Yazar: Furkan Yılmaz, Editör Yazım tarihi: 17.03.2021

Activision, gelen yoğun şikayetlerin ve çıkan haberlerin ardından, Call of Duty Warzone içerisinde hile kullanan 30 bin oyuncuyu yasakladı. Geçtiğimiz ay, halihazırda büyük bir hile temizleme operasyonuna başlanmıştı. Raven Software, bu hafta PC platformundaki hilecileri hedef alan yeni bir yasaklama dalgasının başladığını söyledi. Activision da bu yasaklama dalgası sayesinde 30 bin hilecinin oyundan uzaklaştırıldığını doğruladı. Tabii, bu hilecilerin farklı hesaplarla oyuna dönmesini engellemek çok zor.

Call of Duty Warzone hile kullanan 30 bin oyuncuyu uzaklaştırdı

Sizlere, oyundaki hile problemini daha rahat anlatmak için bir sayı verelim. Activision, sadece 2021 yılında 100 bin hesabı kalıcı olarak yasaklamış. Sayı, gerçekten çok fazla. Buna rağmen, Call of Duty Warzone oyuncuları hala hilecilerden aşırı şekilde şikayetçi durumda. Oyun, sırf hileler yüzünden her geçen gün oyuncu kaybediyor. Yasaklanan hesapların büyük çoğunluğu PC platformu için olsa bile, çapraz platform desteği sayesinde hilecilerin ulaşmadığı platform kalmıyor. Hile programlarına erişmenin kolay olması da işin bir diğer sıkıntılı yanı.

Oyunu oynamanın ücretsiz olması da hilecilere büyük kolaylık sağlıyor. Hile yapan kullanıcı, eski hesabının yasaklanması durumunda yeni bir e-posta açarak, dakikalar içerisinde hile kullanacağı yeni hesabına kavuşabiliyor. Eylül 2020 tarihinde geliştirici ekip, oyun içindeki hilecilerle mücadele konusunda büyük adımların atılacağının sözünü vermişti. Durumdan da anlaşıldığı üzere, kayda değer bir yol alınamamış. Raven Software, hileciler ile verilen mücadelenin devam edeceğini aktardı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.