Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 01.04.2023

Ark 2 çıkış tarihi, Santiago, hikayesi ve daha fazlası hakkında bilgi vermek için toplandığımız yazımızda sizlerleyiz. Büyük beğeni toplayan hayatta kalma sandbox oyunu Ark: Survival Evolved'un devam oyunu Ark 2, 2020 Oyun Ödülleri'nde tanıtıldı. O zamandan beri hayranlar bu devasa genişleme hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Ark serisinin evreni ve anlatısı için ne anlama geldiğini öğrenmek için sabırsızlanıyor. Ark 2'nin çıkış tarihi ne olacak?

Ark 2 çıkış tarihi, Santiago, hikayesi ve daha fazlası

Artık çıkış tarihini bildiğimize göre, bizi nelerin beklediğine dair bazı önemli ayrıntıları da biliyoruz. Vin Diesel'in, orijinal oyunun tarihinde öldüğü bilinen bir adamın klonu olan Santiago'yu canlandırması planlanıyor. Ayrıca oyunun ilk tanındığı sandbox hayatta kalma oyununa geri döneceğini de biliyoruz. Ark 2'den daha ne bekleyebiliriz? İşte bildiğimiz her şey.

Ark 2 çıkış tarihi

Ark 2 için çıkış tarihi aralığı olarak 2024 sonu açıklandı. Bu, Studio Wildcard tarafından Ark forumlarında yayınlandığı üzere, Temmuz 2023'ten önce olan oyunun orijinal çıkış tarihinden 18 aylık bir gecikmedir. Ark Forumlarında stüdyo, "Dikkatli bir şekilde düşündükten sonra, devam oyununun lansmanını yalnızca Xbox, Game Pass ve Windows dağıtım platformlarında (Steam/PC) prömiyer yapacağı 2024'ün sonuna ertelemeyi seçtik. Nihai ürünün yararı ve ekibin refahı için ARK 2'yi geciktirmeye çok dikkat ettik. Birçok kişi bu haberi hayal kırıklığı olarak görse de, bu zor seçimin doğru seçim olduğundan eminiz." dedi.

Konuyla ilgili daha fazla açıklama yapan şirket, hedefin Ark 2'yi "olabileceği en iyi oyun" haline getirmek olduğunu belirtti. Oyun, ekibin "daha önce hiç ulaşılmamış kapsamda" bir oyun yaratmasını sağlayacak en son teknoloji olan Unreal Engine 5'i kullanacak. Ark 2 halihazırda önemli miktarda geliştirme sürecinden geçti. İlk olarak 2020'de The Game Awards'ta dikkatimizi çeken oyun, 2022'de prömiyerini yapacağına dair söz vermişti. Bununla birlikte, Studio Wildcard oyuna daha fazla geliştirici eklemek için bir işe alım sürecinden geçerken, bu çıkış takvimi giderek daha az uygulanabilir görünmeye başladı.

Ardından oyunun çıkış tarihi 2023'e kaydırıldı. Ancak, Haziran 2022 ile Mart 2023 arasında, 18 aylık bekleyişe kadar hiçbir yeni bilgi yayınlanmadı. Basitçe söylemek gerekirse, ekibin beklentileri tamamen karşılamak için ek zamana ihtiyacı var.

Ark 2 platformlar

Ark 2 çıkış tarihi geldiğinde, hem PC hem de Xbox'ta Game Pass'in ilk gün oyunu olarak satışa sunulacak. Raporlara göre Microsoft, Ark 2'nin üç yıllık özel haklarını satın almak için 2,5 milyon dolardan fazla para harcadı.

Ark 2 Santiago

Ark 2 içerisinde Santiago kimdir? Bu soruyu hepimiz soruyoruz, ancak şu anda pek tatmin edici yanıtlar yok. Vin Diesel'in orijinal oyundaki bir karakterin klonu olan Santiago'yu canlandırdığını biliyoruz. Son teaser'da "24. yüzyıl Mek-pilotu, dişli kafa ve özgürlük savaşçısı" olarak adlandırıldı, bu yüzden dinozorlarla dolu bir dünyada hayatta kalma konusunda biraz deneyimi olduğu açık. Onu oynayabilmemiz pek olası değil, ancak belki de kısa süre içinde emin olacağız.

Ark 2 fragmanları

Ark 2'nin motor içi görüntüleri yayınlanmadığı için şu anda elimizdeki tek şey Ark 2 fragmanları. Stüdyo ayrıca oyunun çıkış tarihine ilişkin Mart 2023 güncellemesinde oynanışın 2024'e kadar sunulmayacağını belirtti. 2022'deki Xbox ve Bethesda etkinliğinden en son fragmanı aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, bu teaser bize Vin Diesel'in karakteri Santiago'yu gösteriyor. Ayrıca, kıyamet sonrası arka plan hakkında bazı arka plan bilgileri sağlıyor. Dahası, uzak geçmişte gerçekleştiği kesin olan ve insanlığın yeniden başlaması için bir yöntem olarak başlatılan bir çatışmaya da gönderme yapıyor. Bol miktarda dinozor, hayatta kalmaya dair sayısız ima ve keşfetmeye hevesli olduğumuz muhteşem bir manzara içeriyor. Ayrıca, dünyaya dört dakikalık bir giriş niteliği taşıyan 2020 duyuru fragmanı da var. Aşağıda izleyebilirsiniz.

Bunun ötesinde, Ark 2 hakkında hala öğrenmek istediğimiz çok şey var. Fragmanda, T-Rex gibi bariz tehlikelerin geri döneceğini görmek mümkün. Ayrıca açıklama, oyunun ilk oyunun hayatta kalma sandbox türüne geri döneceğini gösteriyor.

Ark 2 hikayesi

Ark 2'deki senaryo, şimdiye kadar gösterilen tüm fragmanlarda ima edilenin aksine hiç de karmaşık değil. Öncelikle çevrimiçi çok oyunculu bir sandbox deneyimi olması amacıyla geliyor. Bu yüzden, Ark 2 içerisinde bir hikaye görmemiz pek olası değil.

Ark 2 çıkış tarihi, Santiago, hikayesi dışında ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. Ark 2 çıkış tarihi, Santiago, hikayesi yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.