Avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 20.10.2022

En çok oynanan Türk yapımları arasında yer alan ve Şubat 2015 tarihinde ilk çıkışını gerçekleştirmiş olan Zula, günümüzde oldukça fazla Türk ve yabancı oyuncuya sahip. Aynı zamanda ilk Türk yapımı MMOFPS ünvanına sahip. Oyunda 2 adet birbirine düşman taraf olmasıyla beraber toplamda 20 farklı karakter bulunmakta. Bu karakterlerin her biri ayrı hikayeye sahip. Günümüzde milyonlarca aktif Türk ve yüzbinlerce aktif yabancı oyuncuya sahip Zula oyunu sistem gereksinimleri konusunda oldukça mütevazı. En düşük sistemlerde dahi oldukça rahat oynanacağını düşündüğümüz Zula oyununun sistem gereksinimlerini sizler için sunduk ve değerlendirdik.

Zula için istenen sistem gereksinimleri bizlere ne anlatıyor?

Zula sistem gereksinimlerine bakacak olursak oyunu oynamak için güçlü bir bilgisayara sahip olmak şart değil. Minimum olarak 32 Bit, önerilen olarak ise 64 Bit işletim sistemi gerektirdiğini görüyoruz. 64 Bit sistemler günümüzde artık bir standart haline gelmiş durumdalar. 32 Bit işletim sistemi için gerek sürücü desteği ve gerekse donanımlar 2021 yılı için konuşacak olursak yetersiz kalmakta. Ancak eski bir bilgisayarınız var ve 64 Bit işletim sistemi kullanmıyorsanız oyun 32 Bit işletim sistemleriyle de uyumlu.

İşlemci olarak ise 2 çekirdek ve üstü herhangi bir işlemcinin oyunu oynamak için yeterli olduğunu görmekteyiz. Minimum Zula sistem gereksinimleri olarak Dual Core CPU 2.4 GHz bir işlemcinin yeterli olacağı söylenmiş. Bu da bizlere Intel Core 2 Duo E6600 ve üzerindeki işlemcilerin oyun için minimum yeterlilikte olduğunu göstermekte. Bahsini geçtiğimiz işlemci üzerinden örnek vermemizin sebebi Intel Core 2 Duo E6600 işlemcisinin 2 çekirdekli ve 2.4 GHz temel frekans hızına sahip olması.,

Önerilen Zula sistem gereksinimleri olarak ise Dual Core CPU 3.0 GHz işlemcinin yeterli olacağı söylenmiş. Bu da Intel Core 2 Duo E8400 3.00 GHz denginde bir işlemciye tekabül ettiğini söyleyebiliriz. Tabii ki işlemciler arasında teknoloji ve mimari farklılıkları olacaktır. Ortalama olarak iki çekirdek veya üstünde herhangi bir işlemcinin Zula'yı rahatlıkla çalıştırabileceğini düşünüyoruz. Bellek yani RAM kısmına geldiğimizde ise minimum 2 GB, önerilen olarak ise 4 GB bellek miktarının gerekli olduğunu görmekteyiz.

Peki ya ekran kartım Zula için yeterli mi?

Ekran kartı olarak minimum  Graphics Intel HD 520 / Radeon R7 M260 gerektirdiğini görmekteyiz. Graphics Intel HD 520 Intel işlemcilerin içerisinde tümleşik olarak bulunan bir GPU'dur. 2015'in son çeyreğinde ortaya çıktı. Ayrıca, bu GPU 6. nesil mobil işlemcilerde görüldü. Dahası, DirectX 12 desteğine sahip. Radeon R7 M260 ise aynı şekilde bir mobil grafik birimi. Ayrıca, 2014'ün ilk çeyreğinde ortaya çıktı. İki modelin de 64 ve 128 bit versiyonları bulunuyor.

Önerilen Zula sistem gereksinimleri olarak ise Intel HD Graphics 4000 / AMD Radeon R5 M320 grafik birimlerini görmekteyiz. Intel HD Graphics 4000 3. nesil Intel işlemcilerle birlikte ortaya çıkmış dahili bir grafik birimidir. AMD Radeon R5 M320, 2015 yılında çıkan ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan bir grafik birimidir. Her iki grafik birimi de 64 bit olarak çıktı.

Önerilen ve minimum olarak söylenen grafik birimleri arasında kesinlikle çok fazla fark yok. Ayrıca, genelde dizüstü bilgisayarlarda kullanılan grafik işlemcilerinin yeterli olduğunu görmekteyiz. Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan grafik birimleri eğer oyuncu odaklı değilse, kesinlikle çok da güçlü olmadığını biliyoruz. Bu sebeple, oyunun fazla grafik gücü istemediğini söylemek mümkün. Yani, günümüze nazaran eski kalan bilgisayar sistemlerinde dahi rahatlıkla oynanacağını söyleyebiliriz.

Zula sistem gereksinimleri (Minimum)

  • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 32 Bit
  • İşlemci: Dual Core CPU 2.4 GHz
  • Bellek: 2 GB
  • Ekran Kartı: Graphics Intel HD 520 / Radeon R7 M260
  • Depolama: 4 GB İndirme, 5 GB Saklama Boyutu

Zula sistem gereksinimleri (Önerilen)

  • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 64 Bit
  • İşlemci: Dual Core CPU 3.0 GHz
  • Bellek: 4 GB
  • Ekran Kartı: Intel HD Graphics 4000 / AMD Radeon R5 M320
  • Depolama: 4 GB İndirme, 6 GB Saklama Boyutu

Ayrıca, GTA 5 sistem gereksinimleri yazımıza da göz gezdirin. Tabii, CSGO sistem gereksinimleri de size faydalı olması mümkün. Aynı zamanda, sitemizde Sabotaj sistem gereksinimleri de var. Bütün bunlar bir yana, başka oyun tavsiyeleri arıyorsanız, en iyi oyunlar yazımıza da kesinlikle bir göz gezdirin.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.