Avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 24.05.2023

21 Ağustos 2012’de çıkmış olan CS: GO günümüzde halen milyonlarca aktif oyuncuya sahip. Yapımcılar oyunlarında zaman zaman güncellemelere giderek oyunun gereksinimleri konusunda değişikliğe varabiliyorlar. Bu nedenle oyunların sistem gereksinimleri çıktığı yıla göre değişiklik gösterebiliyor. CS: GO’da sürekli güncellenen ve üzerine eklemeler yapılan bir oyun. 2023 yılı için CS: GO sistem gereksinimleri konusunda sizler için değerlendirme yaptık.

CS GO sistem gereksinimleri

Şimdi, sistem gereksinimlerini paylaşalım:

CS GO sistem gereksinimleri (Minimum)

  • İşletim Sistemi: Windows 7 / Vista / XP
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo E6600
  • Bellek: 2 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 7300 GT
  • Depolama: 15 GB

CS GO sistem gereksinimleri (Önerilen)

  • İşletim Sistemi: Windows 10
  • İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G
  • Bellek: 8 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050
  • Depolama: 15 GB

Çok fazla sistem gerektirmeyen bir oyun olması nedeniyle oyuncular tarafından oldukça tercih sebebi olan bir oyun. Düşük sistemi olan ancak arkadaşlarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyen oyuncular için tercih sebebi olabilir. Bu durumda, sevindirici haberlerimiz var diyebiliriz. Zira, oyunun minimum sistem gereksinimleri Windows 7, Vista ve XP olarak yer almakta. Ancak 2021 yılındayız ve artık Windows 10 oyuncular açısından gerek sürücü gerekse güncellemeler açısından artık bir standart.

İşlemci tarafına geldiğimizde minimum gereksinim olarak 2006 yılının son çeyreğinde çıkmış olan Intel Core 2 Duo E6600 yer alıyor. Yani, günümüz şartlarında oldukça eski kalsa da sistemi eski olanlara minimum gereksinimler açısından yüz güldürebilir. Önerilen işlemciye baktığımızda dahili grafik birimiyle oldukça popüler olan AMD Ryzen 3 2200G işlemcisini görüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda çıksa da tek çekirdek performansı oldukça yeterli. RAM olarak ise minimum 2 GB önerilen olarak ise 8 GB yeterli olacağı söyleniyor.

NVIDIA GeForce 7300 GT ve üstü kartlar yeterli. Bu oldukça eski bir ekran kartı ve bu ayarda bir ekran kartınız varsa oyundan alacağınız grafik performansı sizi 2021 yılında memnun etmeyebilir. Önerilen olarak ülkemizde giriş seviye oyunculuk konusunda oyuncuların gözdesi olan GeForce GTX 1050 var. Önerilen olarak bu kartın önerilmesi oyunun çok da fazla sistem gereksinimi duymadığının bir göstergesi. GTX 1050 denginde bir kartınız varsa oyunu rahatça oynayabilirsiniz.

Başka ne önerirsiniz?

Sitemiz üzerinde CS GO ile ilgili başka içerikler de var elbette. Sizlere önereceğimiz gerçekten çok fazla yazı mevcut. Fakat, biz bunları bir sayfa içerisinde bir araya getirdik. CS GO rehber ana sayfa yazımız içerisinde, sitemizde yer alan bütün CS GO rehberleri mevcut. Aklınıza gelen her türlü soruya bir yanıt var. Ayrıca, oyun içerisinde karşılaşacağınız sorunlara da yanıt getirdik. Bu sayede, oyunu çok daha rahat oynamanız mümkün olacaktır. Dahası, hileler ve kodlar da mevcut. Tabii, bu kodları nasıl gireceğinizi de detaylı bir şekilde anlattık. Bunlar ve çok daha fazlasını rehber ana sayfasında bulmanız mümkün.

CSGO nedir?

CS GO sistem gereksinimleri nedir (2023) yazımızda, oyundan da bahsetmek şart. Counter-Strike Global Offensive (CS:GO) çok oyunculu taktiksel birinci şahıs nişancı oyunudur. Ayrıca, 2012 yılında Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından yaratılmıştır. Counter-Strike serisinin dördüncü oyunu bu oyundur. Dahası, Global Offensive'in yapımı iki yıldan fazla sürdü. Sonra, Ağustos 2012'de Windows, macOS, Xbox 360 ve PlayStation 3 için çıktı. Ardından da 2014'te Linux için piyasaya çıktı. Valve, hem küçük denge yamaları hem de daha büyük özellik sürümleriyle oyuna düzenli güncellemeler sağlamaya devam ediyor.

Çeşitli hedef tabanlı oyun modları var. Bu sayede oyun, teröristler ve karşı teröristler olmak üzere iki takımı karşı karşıya getirir. Ayrıca, en sık karşılaşılan iki oyun türü var. Bunlardan biri teröristlerin aldığı rehineleri kurtarmaya çalışan Terörle Mücadele ekipleri. Bir diğeri de teröristler bomba yerleştirirken Terörle Mücadele ekipleri onları durdurmaya çalışır. Dahası, dokuz resmi oyun modu vardır. Bir de, her birinin kendine özgü benzersiz özellikleri vardır. Oyuncular, oyunun eşleştirme işlevi sayesinde özel Valve sunucularının yanı sıra benzersiz haritalara ve oyun stillerine sahip topluluk tarafından barındırılan sunucularda da oynayabilirler. Ardından, 2018'in sonlarında "Danger Zone" battle-royale oyun modu piyasaya çıktı.

CS GO sistem gereksinimleri nedir (2023) yazımızda, oyunun geçmişinden de bahsetmek gerek. Global Offensive ilk piyasaya çıktığında, eleştirmenler olumlu eleştiriler yaptı. Yani, oynanışı ve Counter-Strike serisine olan sadakatini övdü. Fakat bazı erken özelliklerini ve konsol ile PC sürümleri arasındaki tutarsızlıkları eleştirdi. Yayınlandığı günden bu yana Valve'ın Steam platformundaki en popüler oyunlardan biri oldu. Dahası, ayda tahmini 11 milyon oyuncuya ulaştı. Valve, Aralık 2018'de ücretsiz bir modele geçti. Bu sayede, kozmetiklerden para kazanmaya başladı.

Serinin uluslararası rekabetçi oyun mirası, oyunun canlı e-spor topluluğu ile devam ediyor. Oyun, profesyonel liglerde ve yarışmalarda mücadele eden takımlarıyla sıklıkla e-sporun en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Valve kimdir?

CS GO sistem gereksinimleri nedir (2023) yazımızda, bir de Valve ekibinden bahsedelim. Bellevue, Washington merkezli Valve Corporation, Amerikalı bir video oyunu geliştiricisi, yayıncısı ve dijital dağıtım şirketidir. Half-Life, Counter-Strike, Portal, Day of Defeat, Team Fortress, Left 4 Dead ve Dota'nın yanı sıra yazılım dağıtım platformu Steam'in arkasındaki şirkettir.

Eski Microsoft çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington 1996 yılında Valve'ı kurdu. 1998'de birinci şahıs nişancı oyunu Half-Life piyasaya çıktı. Ticari ve eleştirel bir başarıydı. Ayrıca, gerçekçiliği, senaryolu anları ve tutarlı hikayesi sayesinde FPS türü üzerinde kalıcı bir etki yarattı. 2000 yılında Harrington işi bıraktı. Half-Life 2, Valve'ın 2003 yılında Steam'i piyasaya sürmesinin ardından 2004 yılında piyasaya çıktı. Half-Life 2 olumlu eleştiriler aldı ve 2011 yılına kadar 12 milyon satış rakamına ulaştı. Yeni fizik sistemleri ve olay örgüsü ile karakterlere daha fazla vurgu içeriyordu. İki epizodik devam oyunundan ilki olan Half-Life 2: Episode One, 2006 yılında piyasaya çıktı. Episode Two, çok oyunculu TF2 ve bulmaca oyunu Portal ile birlikte ertesi yıl çıktı. 2011 yılında Portal 2 piyasaya çıktı. Dota 2, Valve'ın 2013 yılında piyasaya sürdüğü çok oyunculu bir çevrimiçi savaş arenası oyunudur.

2010'larda Valve daha az oyun üretti ve donanım ve sanal gerçeklik (VR) ile deneyler yaptı. Satışları düşük olan Steam Machine oyun makineleri serisiyle donanım pazarına girdi. Sonra 2015 yılında HTC Vive ve Valve Index VR başlıklarını piyasaya sürdüler. 2020'de, VR oyunu Half-Life: Alyx ile ile Half-Life serisine geri dönüş yaptılar geri dönüş yaptı. Steam Deck adlı taşınır bir oyun sistemi 2022'de Valve ortaya çıktı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.