Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 03.02.2023

E3'ün bu yıl yüz yüze yapılacağı açıklandı. Bazı insanlar daha önce en iyi bilinen oyun endüstrisi etkinliğinin geleceği hakkında endişelerini dile getirdi. E3 eskiden herkesin tüm yıl boyunca dört gözle beklediği bir oyun endüstrisi etkinliğiydi. Stüdyoların en son çalışmalarını sergiledikleri bir etkinlikti. Sektördekiler için iş ağı kurma fırsatı sağlıyordu. Geoff Keighley tarafından düzenlenen yaz oyun festivalinin yanı sıra The Game Awards gibi diğer etkinlikler ve yayıncıların kendi özel etkinlikleri, son yıllarda E3'ün önemini azalttı. 2019'dan beri E3 fiziksel olarak mevcut değil. Pandemi nedeniyle 2020 performansı ertelendi ve 2021 ve 2022 performansları sanal oldu. O zamandan beri, E3'ün önemi azaldıkça rakip oyun etkinliklerinin popülaritesi arttı. Bazı önemli yayıncıların bu yaz E3'te yer almayacağına dair söylentiler var. Bu yıl Xbox, Sony ve Nintendo E3 etkinliğinde yer almayacak.

Xbox bütçe sebebiyle E3 etkinliğinde olmayacak

İş dünyasından bir isim olan Idle Sloth, Microsoft'un E3'e katılmamasının nedeninin Xbox'ın pazarlama bütçesindeki azalma olduğunu iddia ediyor. Maliyetleri düşürmek amacıyla Microsoft geçtiğimiz birkaç hafta içinde 11,000'den fazla işçiyi işten çıkardı. 343 Industries'in 100'e yakın çalışanını işten çıkarması ve diğer şirketlerin oyunlarını iptal etmesiyle birlikte, bu bütçe kesintileri birçok Xbox stüdyosunu ciddi şekilde etkiledi. Üç büyük oyun yayıncısının yokluğu E3'ü hayalet bir şehir haline getirebilir. Bu yılki E3 etkinliğinin ana cazibe merkezi muhtemelen Ubisoft olacak. EA gibi diğer büyük yayıncıların kendi yaz etkinlikleri varken, diğerleri muhtemelen Summer Games Fest sırasında vitrinlerini düzenleyecekler.

Games VGC Andy Robinson'a göre Microsoft, toplu işten çıkarmaların oyun sektörü üzerinde yarattığı büyük etkinin ardından bu etkinliğe katılmaktan kaçınmalı. Ancak Microsoft, E3'ün düzenlendiği Los Angeles'ta potansiyel olarak bulunabilir. Microsft kendi yaz sergisini planlıyor. Nintendo'nun E3'e katılmamaya karar verdiği, çünkü serilerinin orada bulunmayı gerektirecek kadar güçlü olmadığına inandıkları bildirildi. E3'ün tarihi oldukça zengindir. Yirmi yılı aşkın bir süredir dünyanın en büyük oyun etkinliğiydi. Ancak hiçbir şey sonsuza kadar sürmediği için, sektördeki bazı kişiler daha küçük sanal etkinliklerin çoğaldığı bir dönemde bu büyük ve pahalı profesyonel toplantılara gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını sorguluyor. E3'ün bir geleceği olup olmadığını sadece zaman gösterecek. Xbox E3 etkinliğine katılmayacak gibi fakat sitemizde daha birçok yazı var. Şimdi, sizlere diğer yazılarımızı önereceğiz.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, En iyi çizgi film rehber yazımıza bir bakmanızı tavsiye ederiz. Zira, bu rehber yazımızda, sizler için 20 film seçtik. Her birinden de tek tek bahsettik. Bu sayede, siz de aradığınız çizgi filmi bulacaksınız. Sonra, En iyi bilim kurgu filmleri rehber yazımız var. Bu rehber yazımızda da bol bol tavsiye verdik. Bilim kurgu filmleri, günümüzde kesinlikle çok sevdiğimiz bir tür. Biz de, bilim kurgu önerisi hazırlayalım dedik. Ardından da, En iyi vampir filmleri yazımız mevcut. Bu rehber yazımızda da, sizler için vampir filmleri seçtik. Seçtiğimiz vampir filmlerini önce listeledik, sonra da haklarında bilgi verdik. Umarız ki, her birinin faydası olur. Xbox ve E3 etkinliği yazımız bitmeden önce 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep film yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.