Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 15.04.2023

TikTok ban önerisi Montana eyaletinde kabul gördü. Eyalet milletvekilleri, Cuma günü bir yasa tasarısı kabul ettiler. Tasarıya göre TikTok uygulamasının artık Montana'daki uygulama mağazalarında olmaması gerekiyor. Montana valisi Greg Gianforte'nin, eyalet senatosunun 54-43 oyla onayladıktan sonra tasarıyı imzalayarak yasa haline getirmesi söz konusu. Tasarı, 2024'te yürürlüğe girecek. Uygulama mağazalarının uygulamayı Montana'daki müşterilere sunmasını ve TikTok'un orada iş yapmasını yasaklayacak. Bununla birlikte, Montana'da uygulamaya zaten sahip olan kişiler onu kullanmaya devam edebilir. TikTok'un Çin sermayeli ana firması ByteDance ile ilgili olarak daha önce daha ciddi veri ve güvenlik sorunları yaşanmıştı.

TikTok ban kararı Montana eyaletinde yakında yürürlüğe girecek

Tasarıda, "Çin Halk Cumhuriyeti, diğer Çin şirketleri gibi ByteDance üzerinde kontrol ve gözetim uygulamaktadır. Ayrıca şirketi, kullanıcıların gerçek zamanlı fiziksel konumları da dahil olmak üzere kullanıcı bilgilerini paylaşmaya yönlendirebilir" dediler. Tasarı ayrıca TikTok'u reşit olmayanları tehlikeli faaliyetlere yönlendirdiğini söyledi. Ayrıca, bu tarz videoları silmediği ve hatta teşvik ettiği için eleştiriyor.

Ayrıca, "Tasarının savunucuları, Amerikan seslerini sansürlemeye yönelik bu girişimi hayata geçirmek için uygulanabilir bir planları olmadığını ve tasarının anayasaya uygunluğuna mahkemeler tarafından karar verileceğini itiraf ettiler. Montana'daki TikTok kullanıcıları ve yaratıcıları için, geçim kaynakları ve Birinci Değişiklik hakları bu korkunç hükümet aşımı tarafından tehdit edilen mücadeleye devam edeceğiz." şeklinde ifade yer aldı.

Montana eyaletindeki TikTok ban önerisi nasıl ortaya çıktı?

Bu bilgi, mahkemelerin 2020'de daha önceki girişimleri reddetmesinin ardından eyalet çapında potansiyel bir TikTok yasağı konusunda yaklaşan yasal bir anlaşmazlığın ortasında geliyor. En büyük endişe, ByteDance'ın Çin hükümetine TikTok'tan kullanıcı verilerine erişim sağlayıp sağlamayacağı, TikTok'un açıkça reddettiği bir şeydi.

TikTok geçen ay yaptığı açıklamada, "TikTok'a yönelik bir ABD yasağı, Amerikan kültürünün ve değerlerinin dünya çapında hizmetimizi kullanan milyarlarca insana ihraç edilmesine yönelik bir yasaktır. Tiktok'u kullanan ve seven milyonlarca Amerikalının ifade özgürlüğü hakları üzerindeki önemli olumsuz etkisine rağmen, bu aceleye gelen mevzuatın ilerlediğini görmek bizi hayal kırıklığına uğrattı." dedi. Montana eyaletindeki TikTok ban önerisi yazımız bir yana, şimdi size başka yazılarımızı önereceğiz. Zira, sitemiz üzerinde gerçekten bir sürü yazı var. Dahası, her biri de sizi bekliyor. Şimdi, tavsiyelerimize geçelim.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi strateji oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. Montana eyaletindeki TikTok ban önerisi yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.