Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.02.2023

Teksas Valisi Greg Abbott, Cumhuriyetçi senatör Josh Hawley'nin uygulamaya ulusal bir ban getirilmesini önermesinden sadece birkaç hafta sonra Tiktok platformunun tüm devlet çalışanları için yasaklama niyetini açıkladı. 15 Şubat'a kadar tüm Teksas eyalet kurumları, platformun personel cihazlarında yasaklamak için önlemler almalıdır. Hem özel mülkiyete ait hem de devlet tarafından sağlanan araçlar bu politikaya tabi olacak. Valiliğin web sitesinde bu yasağın devlet tarafından verilen cihazlara yönelik mevcut yasağa benzer olacağı açıklandı. Aynı zamanda, Abbott'un Twitter'daki duyurusu bunun tüm Teksaslılar için geçerli olacağını ima etti.

Teksas eyaleti TikTok için ban istedi

Abbot,  "Devletimizin önemli işlerini yürütmek için kullanılan cihazlarda TikTok kullanımıyla ilişkili güvenlik riskleri hafife alınmamalıdır. Hatta, göz ardı edilmemelidir. Çin Komünist Partisi üyelerini istihdam eden Çinli bir şirkete ait olan TikTok, kullanıcının internet faaliyetlerine ilişkin ayrıntılar da dahil olmak üzere kullanıcının cihazından önemli miktarda veri toplamaktadır. Eyalet çapındaki model planda listelenen diğer yasaklı teknolojiler de Teksaslıların güvenliği için benzer bir tehdit oluşturmaktadır. Devlet kurumları ve çalışanlarının, Teksaslı dostları adına çalışırken bu uygulama ve diğer yasaklı teknolojilerin kullanımıyla ortaya çıkan güvenlik açıklarından korunmaları kritik önem taşımaktadır. Teksas Kamu Güvenliği Departmanına ve Teksas Bilgi Kaynakları Departmanına, eyaletin hassas bilgilerinin ve kritik altyapısının düşman yabancı aktörlerin potansiyel tehditlerine karşı korunmasına yardımcı olan sıkı çalışmaları için teşekkür ediyorum." dedi.

Çin'in son yıllarda TikTok'a sahip olmasının bir sonucu olarak platform, eski başkan Donald Trump da dahil olmak üzere bir dizi Cumhuriyetçi liderin büyük direnişiyle karşılaştı. Abbott'un devlet tarafından verilen ve devlet çalışanları tarafından kullanılan kişisel cihazlara yönelik planladığı yasağın uygulanması oldukça kolay olsa da, Hawley'nin eyalet çapında TikTok ban önerisinin gerekli desteği alması pek mümkün değil.

Bu öneriler ve kısıtlamalar ışığında sosyal medya platformunun başarısı bilinmemektedir. Hawley'nin geçen ayki önerisi TikTok'un sahipliğinin yanı sıra platformun gençlerin ruh sağlığı üzerindeki potansiyel etkilerine odaklanıyordu. Ancak bu öneride Twitter, Instagram ve Facebook gibi son on yılda gençlerin yaşamları üzerinde zararlı etkileri olan diğer sosyal medya sitelerine değinilmemişti. TikTok, her ne sebeple olursa olsun bu şekilde çok daha sık hedef alınmıştır. Teksas eyaletindeki TikTok ban isteği bir yana, diyeceğimiz birkaç şey var.

Geçmiş olsun

Kahramanmaraş başta olmak üzere tüm Türkiye'yi yasa boğan bu acı olayda hasar alan bölgeler için, sitemizde ve kardeş sitelerimizde AFAD ile ilgili bağış yapabileceğiniz reklamlar olacaktır. Eğer nasıl yardım edeceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, bu reklamlara göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, En iyi çizgi film rehber yazımıza bir bakmanızı tavsiye ederiz. Zira, bu rehber yazımızda, sizler için 20 film seçtik. Her birinden de tek tek bahsettik. Bu sayede, siz de aradığınız çizgi filmi bulacaksınız. Sonra, En iyi bilim kurgu filmleri rehber yazımız var. Bu rehber yazımızda da bol bol tavsiye verdik. Bilim kurgu filmleri, günümüzde kesinlikle çok sevdiğimiz bir tür. Biz de, bilim kurgu önerisi hazırlayalım dedik. Ardından da, En iyi vampir filmleri yazımız mevcut. Bu rehber yazımızda da, sizler için vampir filmleri seçtik. Seçtiğimiz vampir filmlerini önce listeledik, sonra da haklarında bilgi verdik. Umarız ki, her birinin faydası olur. Teksas eyaletindeki TikTok ban isteği yazımız bitmeden önce 3 tavsiyemiz daha var.

Şu anda, hep film yazıları yazmış gibi duruyoruz. Fakat, sitemizde birçok başlıkta yazı mevcut. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.