Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 27.02.2023

Sony, en son CMA cevaplarında birinci parti AAA özel oyunlarının kârlı olmadığını söyledi. Microsoft'un Activision'ı satın alması, bu sektördeki rekabet ortamını değiştirme potansiyeline sahip. Sony, pazar payı ve rekabetin değerini vurgulayarak direnişini sürdürdü. Sony, Call of Duty'nin oyunun kurallarını değiştiren bu anlaşma ışığında önemli miktarda gelir getirdiğini ileri sürmektedir. Ayrıca, bu tüketicilerin ve buna karşılık gelen nakit akışlarının kaybının, son teknoloji oyun donanımlarına yatırım yapma kapasitesini etkileyeceğini söyledi.

Sony AAA özel oyunlarından kâr yapamıyor mu?

Bu özel oyunların ne kadar iyi karşılandığı düşünüldüğünde, diğer projelerinin üçüncü taraflardan elde edilen gelire bu kadar bağımlı olması biraz şaşırtıcı. Ayrıca Sony'nin ürettiği bu birinci parti özel oyunların değeri de sorgulanıyor. Call of Duty ve üçüncü parti oyunların PlayStation için taşıdığı önem göz önüne alındığında Sony'nin son hamlesi çelişkili görünüyor. Microsoft rakibine 15 yıllık Call of Duty anlaşması teklif etti. Ancak bu teklif kısa sürede ret kararıyla karşılaştı.

Diğer taraftan, diğer ülkelerin de anlaşmayı desteklediği görülüyor. Equity Report bu ayın başlarında Çin'in muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde satın almayı kabul edeceğini öngörmüştü. Kombinasyon henüz somut bir şey üretmemiş olsa da, tartışmasız bir şekilde tamamlanmaya doğru gidiyor. Sony AAA özel oyunlarının kârlı olmadığını söyledi dedik. Şimdi, sırada başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. Sony AAA özel oyunlarının kârlı olmadığını söyledi yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.