Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 09.03.2023

Şubat ayının başlarında PS5 oyuncuları Discord ses işlevselliğini etkinleştiren bir beta güncellemesi aldı. Ancak uzun zamandır beklenen bu özelliğe yalnızca beta programına katılanlar erişebiliyordu. Neyse ki, PS5 7.0 versiyonu artık çıktı ve Discord'u da yanında getirdi. Yani, Discord'u sık kullanıyorsanız, artık kullandıkları platformdan bağımsız olarak arkadaşlarınıza katılabilirsiniz. Fakat, bu işlem bir PC veya mobil cihazda bir sunucuya tıklamak kadar basit değil. Tabii, nasıl yapılacağını biliyorsanız Discord çağrılarına katılmak yine de basit olacaktır.

PS5 Discord nasıl kullanılır?

Peki, PS5 kullanıcıları Discord çağrılarına nasıl girer? Öncelikle bir Dizüstü bilgisayarda veya mobil cihazda Discord uygulamasına ve PS5'iniz için en son 7.0 güncellemesine ihtiyacınız olacak. Bunlara varsa, prosedürü uygulamak kolay. PlayStation ve Discord hesaplarınızı bağlamak ilk adımdır. Tabii, bunu beta sürümünde yaptıysanız, bu kısmı atlayabilirsiniz. PS5'te bu seçeneği Ayarlar > Kullanıcılar ve Hesaplar > Bağlı Hizmetler altında bulabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra Discord'u kullandığınız tarayıcınıza, PC'nize veya mobil uygulamanıza geçin. Tüm sunucularınız ve ses kanallarınız önünüzdeyken Discord uygulamasında katılmak istediğiniz sunucuyu veya ses kanalını bulun. Bunu yaptıktan sonra, bu sesli aramayı Xbox veya PlayStation platformuna aktarmak için bir seçenek olacaktır. Aramaya gerçekten katılmadan önce bu seçeneği görmek için yukarı kaydırmanız gerekmesi muhtemel. Menüden katılma seçeneğini seçin.

Bir Discord sohbetinde olduğunuzu bildiren kontrol merkezi kartı var. Burada, birkaç farklı ayarla oynayabilirsiniz. Gerekirse, oyun içi ve Discord sohbetleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, Discord çağrısındaki katılımcıların listesini diğer platformlarda yaptığınız gibi görüntüleyebilirsiniz. Dahası, PS5'iniz uyku modundayken ağınız üzerinden açılacak şekilde ayarlıysa, uygulamada bir Discord sohbetine katılarak ve sohbeti PS5'e aktararak konsolunuzu açılacak şekilde ayarlayabilirsiniz. PS5 ve Discord güncellemesi yazımız bu kadardı. Ancak, şimdi başka tavsiyelerimiz var.

Başka ne tavsiye edersiniz?

Sitemizde, gerçekten sizlere faydalı olacağını düşündüğümüz çok fazla yazı var. Bunlardan biri, En iyi kedi oyunları yazımız. Bu yazımızda, sizin için 10 oyun seçtik ve bunları açıkladık. Kedi konulu Stray dışında oyun arıyorsanız, işte size fırsat. Sonra, En iyi dövüş oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, 25 adet dövüş oyunu seçtik ve bunları detaylıca anlattık. Siz de, zevkinize göre bir dövüş oyunu seçip başlayabilirsiniz. Ardından, En iyi platform oyunları yazımız var. Bu yazımızda da, sizin için platformer türü oyunlar seçtik ve listeledik. Tabii, her zamanki gibi bir de bu oyunları detaylandırdık. PS5 ve Discord güncellemesi yazımız bitmeden, 3 tavsiyemiz daha var.

Şimdiye kadar sizlere hep direkt olarak kategori kategori oyun tavsiyeleri paylaştık. Fakat, bunlar dışında da çok fazla yazımız var. Mesela, En iyi hile uygulaması rehber yazımız da var. Bu yazımızda da, hile yapmak isteyen oyuncular için birçok hile yazılımı mevcut. Sonra, 2022 yılının en iyi 20 oyunu seçimi yaptık. Bu seçimlerimizi de sizlerle paylaştık. Dahası, birçok başlıkta oyun önerdiğimiz yazımız da var. Şimdi, En iyi oyunlar rehber yazımızda, birçok başlıkta oyun önerisi var. Dilediğiniz türde oyun yazısını bulmanız mümkün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.