Menü
https://leadergamer.com.tr/playstation-store-mart-2017/
Project Scorpio 13 Nisan 2017 19:45

Project Scorpio, 2016 yılında satışa sunulabilirdi

Microsoft 4K oyun deneyimi için stabil FPS’i feda etmek istemedi.


Günümüzde oyunların çok daha detaylı grafiklere sahip olması ve tasarımların iyice gelişmesi ile birlikte oyuncuların istekleri de artmaya başladı. PC ve konsol platformları arasındaki rekabet alevinin bu gelişmeler ile sönmeye başladığı söylenmişti, ancak Microsoft bizlere çok farklı bir konsol sundu. 4K çözünürlükte oyun deneyimi ve bu çözünürlükte stabil 60 FPS sağlayacak olan Project Scorpio hepimizi kendine hayran bırakmayı başardı. Geliştiricilerden yapılan açıklamaya göre konsol geçtiğimiz 2016 yılında da satışa sunulabilirdi, ancak Microsoft hızlı davranarak 4K oyun deneyimi için yukarıda bahsettiğimiz stabil FPS vaadini tehlikeye atmak istemedi.

Project Scorpio

Xbox’ın başı Phil Spencer, Gamasutra ile yaptığı röportajda Project Scorpio hakkında pek çok noktaya değindi ve aklımıza takılan sorular konusunda bizleri aydınlattı. Sözlerine, “Tasarıma başladığımız ilk andan beri, hedef tahtamızın ortasına 4K çözünürlükte ve 30 FPS’te çalışacak bir konsol yapmayı koyduk.” şeklinde başlayan Phil Spencer; Xbox One’a göre artırılmış çözünürlük sunmayı ve aynı zamanda saniyedeki kare sayısını yakalamayı amaçladıklarını belirtiyor. Bütün bu hedeflerin tamamlanmasının garanti edilebilmesi için zamana ihtiyaç duyduklarını, bunun en büyük sebebinin ise donanımla alakalı yetersizlikler olduğunu ekliyor Xbox’ın başı.

Konsolun 2016 yılında çıkış yapmamasının başka bir nedenini ise, 4K çözünürlüğün televizyonlara biraz daha adapte olmasının beklenmesi olarak bizlere sunuyor Phil Spencer. Sony’nin 4K çözünürlük sunan konsolu hakkındaki düşüncelerini ise, “Bazen Sony hakkında çok fazla konuştuğumda başım derde giriyor, ancak PlayStation 4 Pro hakkındaki perspektiflerini kesinlikle anlıyorum. Tercihlerini yaptılar ve 2016 yılında güzel bir PlayStation 4 Pro sundular.” şeklinde belirtiyor Phil Spencer.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak oyunlar listemize, en iyi PlayStation 4 oyunları listemize, en iyi Xbox One oyunları listemize ve FIFA 18 hakkında bildiğimiz her şey yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Yaşar Baturalp Editör