Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Sinan Koyuncu, Editör Yazım tarihi: 22.02.2018

Microsoft tarafından 2013 yılında piyasaya çıkartılmaya başlanan Xbox One konsolları, klavye ve fare için kendi içinde bir desteğe sahip değil. Alışılageldik konsollar gibi, genelde oyun kolu ile oyun oynanıyor. Fakat bazı oyun geliştiricileri, oyunları için kullandıkları çeşitli API‘ler ve 3.parti adaptörler ile Xbox One üzerinden klavye ve fare desteği sağlayabiliyor. Twitter üzerinden bir soruya cevap veren Xbox Program Yönetiminin Kurumsal Başkan Yardımcısı Mike Ybarra, henüz klavye ve fare için resmi bir destek üzerinde çalışmadıklarını belirtti.

Microsoft, Xbox One için klavye ve fare desteği getirmeyi planlamıyor

Oyun geliştiricilerinin, oyunlarının içine klavye ve fare desteği koyabilme özgürlüğüne sahip olduğunu söyleyen Mike Ybarra, Microsoft‘un neden resmi bir destek getirmediği konusunda, ” Böyle bir destek yapabilirdik, fakat şirketimizin genel yaklaşımı, geliştiricilerin oyunlarını istediği gibi dizayn etmesi yönünde.” şeklinde bir açıklama yaptı. Microsoft tarafının, bu konu üzerindeki bütün esnekliği oyun geliştiricilerine bıraktığı aşikar.

Konsolların klavye ve fare desteğinin, oyun geliştiricilerine bırakılması, oyuncular içinde bir tartışma konusu yaratıyor. Özellikle bir hedefi vurmamız gereken oyunlarda klavye ve fare ikilisi, oyuncular için büyük kolaylık sağlıyor. Bu yüzden de oyuncular oyun kolu yerine klavye ve fare kullanmayı tercih edebiliyorlar. Fakat konsol üzerinde farklı ekipmanlar kullanılmasını sağlayan adaptörleri, her kullanıcının alma gibi bir fırsatı yok. Bu da, çevrim içi oyunlarda, kullanıcılar arasında bir adaletsizliğe sebep oluyor.

Microsoft, bu haksız avantaja engel olabilmek için, oyunlara yeni bir seçenek dahil etmeyi düşünüyor. Bu seçenek ile, oyuncular kullandıkları oyun ekipmanlarını oyun içinde seçecek ve böylece aynı oyun ekipmanlarını kullanan oyuncular birbirleriyle karşılaşabilecek. İlerlediğimiz senelerde Microsoft konsolları için resmi bir klavye ve fare desteği gelip gelmeyeceği belli değil. Ama kesin olan şu ki, şu anda böyle bir çalışma yapmayı düşünmüyorlar.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.