Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.01.2023

AB'deki düzenleyiciler Microsoft ekibini 69 milyar dolarlık Activision-Blizzard satın almasının antitröst uyarısıyla sonuçlanabileceği konusunda uyardı. Reuters'a göre AB, Microsoft'a anlaşmayla ilgili sorunlarını özetleyen bir endişe beyanı taslağı hazırlıyor. Bu prosedürden kaçmak ve anlaşmayı hızlandırmak için Microsoft'un AB'ye tavizler vermesi muhtemeldi. Microsoft, yetkililere Sony'yi başlıca ATVI oyunlarından mahrum bırakmayı amaçlamadıklarını göstermek için kısa süre önce yeni Call of Duty oyunlarını Nintendo sistemlerine getirerek taviz verdi.

Microsoft, Activision-Blizzard anlaşması nedeniyle antitröst uyarısı ile karşı karşıya

Ayrıca Microsoft, Reuters'a verdiği demeçte, "Pazardaki endişeleri gidermek için Avrupa Komisyonu'yla birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Amacımız daha fazla insana daha fazla oyun ulaştırmak. Bu anlaşma bu hedefimizi daha da ileriye taşıyacak." dedi. Microsoft antitröst soruşturmasında uyarı alsa da AB'nin 11 Nisan 2023'te anlaşmayla ilgili nihai kararını verecektir. Düzenleyiciler, Call of Duty de dahil olmak üzere önemli Activision oyunlarının akıbeti ve satışın ardından diğer platformlarda erişilebilir olup olmayacakları konusunda oldukça endişeliydi. Düzenleyiciler Microsoft'un Call of Duty serisini PlayStation'dan Xbox'a geçireceğinden endişe ediyordu.

Microsoft benzer kararları geçmişte de aldı. Örneğin Bethesda oyunlarının uzun yıllar boyunca platformlar arası erişime açık olmasının ardından Starfield'ı sadece Xbox'a özel bir oyun haline getirmişti. Sony, anlaşmanın adaletsiz olduğunu ve Microsoft'u kendilerine karşı önemli ölçüde kayıracağını iddia ediyor. Düzenleyici kurumlar rekabete aykırı olduğu iddia edilen bu iddiaları inceliyor. Anlaşma aralarında Sırbistan, Suudi Arabistan, Şili ve Brezilya'nın da olduğu birkaç ülkede kabul oldu. Microsoft, FTC'nin satın almayı durdurmaya çalıştığı ABD'de ve düzenleyici makamların hala anlaşmayı incelediği İngiltere'de yasal engellerle karşı karşıya. Microsoft ve Activision-Blizzard antitröst konusu bir yana, başka tavsiyelerimizden de bahsedelim.

Şimdi, Trainwrecks popüler Twitch yayıncıları hakkında önemli açıklamalar yaptı yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Bu yazımızda, çok da eski olmayan bir dramadan bahsettik. Ayrıca, Call of Duty Modern Warfare 2 Twitch drop ile ilgili her şey rehber yazımız da var. Tabii, geçti Bor'un pazarı fakat gelecekteki benzer etkinlikler için de bir rehber olacaktır. Bir de, Hogwarts Legacy sistem gereksinimleri yazımızı tavsiye ederiz. Sonuçta, merakla beklediğimiz bir oyun. Sadece bizim değil, herkesin merak ettiği bir oyun. Dahası, yeni gereksinimler açıklandı. Kesinlikle bakmanızda fayda olacaktır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.